105 років збройного повстання та проголошення ЗУНР
Восени 1918 р. національно-визвольна боротьба охопила всю Австро-Угорську імперію, що призвело до її краху та виникнення на уламках Габсбургської монархії самостійних національних держав. Цим історичним шансом не могли не скористатися і українці Галичини.
Про це пише Голос-Інфо з посиланням на Івано-Франківський краєзнавчий музей
У ніч на 1 листопада 1918 р. стрілецькі частини, очолювані сотником Дмитром Вітовським (вихованець Станиславівського Пласту), зайняли всі найважливіші установи у Львові. Удосвіта Львів повністю контролювався українцями, а на міській ратуші замайорів синьо-жовтий прапор. Українські військові підрозділи усунули австрійсько-польську адміністрацію у місті.
Українські військові частини і підрозділи стали ядром повстання також у Станиславові, Стрию, Коломиї, Бродах, Збаражі, Бучачі. Так було здійснено славнозвісний Листопадовий зрив, з якого розпочалася переможна хода Листопадової національно-демократичної революції на західноукраїнських землях.
На фото із фондів ІФКМ карта Західної Області Української Народної Республіки, 1919 р. Масштаб 1:750 000.
Автор карти Михайло Осінчук – педагог, художник-монументаліст, іконописець, військовик, громадський діяч, з листопада 1918 р. служив у картографічному відділі ДСВнС ЗУНР у м. Станиславові.
Джерело: Прикарпаття. Спадщина віків: пам’ятки природи, історії, культури, етнографії. – Л.: Манускрипт-Львів, 2006. – 567 с.: іл.; Осташко Т. Осінчук Михайло Іванович. Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедія. Т. 2: З–О. Івано-Франківськ: Манускрипт-Львів, 2019. С. 780-781.
Переглядів: 398