12 травня – свята, іменини, день в історії

Культура

Свята сьогодні

Всесвітній день медичних сестер

12 травня відзначається Всесвітній день медичної сестри. Хоча фактично святу вже більше ста років, офіційно воно було засновано тільки в 1971 році.

День медичної сестри відзначається з моменту об’єднання сестер милосердя з 141 країни в професійну громадську організацію – міжнародну раду медичних сестер.

Вперше служба сестер милосердя була організована під час Кримської війни англійкою Флоренс Найнтінгейл (12.05.1820 – 13.8.1910). Всесвітній день медичних сестер за рішенням Міжнародної організації Червоного хреста є саме в її честь, в день її народження – 12 травня. Тоді й сформувався стійкий стереотип: медсестра – це санітарка, яка виносить з поля бою поранених або стоїть біля операційного столу.

Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми

Міжнародний день запобігання міалгічному енцефаломієліту і синдрому хронічної втоми відзначається в другій декаді травня. Перші заходи стали проводиться вже з 1992 року. Дата присвячена до святкування дня народження сестри милосердя Флоренс Найтінгейл.

Синдром хронічної втоми (Chronic Fatigue Syndrome – CFS) і міалгічний енцефаломієліт (Myalgic Encephalomyelitis – ME) – дуже реальна хвороба. Відомо, що вона є аутоімунним захворюванням (як вовчак) і може передаватися повітряно-крапельним шляхом.

Україна стала членом ЮНЕСКО

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО або UNESCO) є міжнародною організацією, спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй, у співпраці членів-держав у галузі освіти, науки, культури, сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвитку національної культури, охорони пам’яток культури тощо. На початок 2013 року кількість країн-учасниць становило 195 держав. Україна стала її членом 12 травня 1954 року.

Іменини: Антипатр, Арсеній, Артемій (Артема), Василь, Діодор, Іван, Магн, Мемнон, Персида, Родопіан, Руф, Фавмасій, Федот, Феогній (Феогнид), Феост, Филимон.

День в історії:

996 — у Києві освячена перша в Київській Русі кам’яна церква Десятинна (за Літописом руським)

1310 — французька інквізиція спалила на вогнищі 54-х тамплієрів

1364 — у Кракові Казимиром III заснована Краківська академія

1497 — Папа римський Олександр VI відлучив від церкви за єресь і заколот флорентійського ченця і політика Джироламо Савонаролу

1551 — в Лімі на базі монастирської школи Домініканського ордена заснований університет Сан-Маркос — перший на американському континенті

1797 — останній дож Венеції Людовіко Манін під натиском Наполеона офіційно ліквідував Венеційську республіку після 1100 років існування

1881 — встановлено французький протекторат над Тунісом

1926 — перше перевірене та науково переконливе досягнення Північного полюса здійснили Руаль Амундсен та інші пасажири дирижабля «Норвегія»

1934 — Рудольф Кюнгольд на базі Кріґсмаріне у Кілі вперше використав електромагнітні хвилі для вимірювання відстані до судна

1937 — коронація британського короля Георга VI та його дружини Єлизавети вперше транслювалася BBC по радіо

1949 — СРСР зняв блокаду Західного Берліна

1954 — УРСР стала постійним членом ЮНЕСКО

1994 — Вірменія і невизнана Нагірно-Карабаська Республіка з одного боку, і Азербайджан з іншого, припинили військові дії у Карабаху



Переглядів: 364
banner