Уряди повинні відстоювати ключову роль журналістів у демократії

Політика

У новій доповіді повідомляється про 142 випадки серйозних нападок на журналістів у 2019 році.

У заяві, опублікованій напередодні Всесвітнього дня свободи преси, який відзначається 3 травня, Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич закликає уряди не допускати необґрунтованого обмеження свободи ЗМІ в період кризи, пов’язаної з COVID-19.

«Уряди стикаються з безпрецедентними викликами під час кризи, пов’язаної з COVID-19, проте ця ситуація не повинна використовуватися для того, щоб змусити журналістів замовкнути або перешкоджати їх діяльності», – підкреслила Генеральний секретар.

«Засоби масової інформації повинні мати право безперешкодно висвітлювати всі аспекти кризи. Журналісти грають ключову роль і несуть особливу відповідальність за надання громадськості своєчасної, точної і достовірної інформації. Вони повинні мати можливість ретельно вивчати рішення влади, що приймаються для боротьби з пандемією».

«За допомогою відповідального висвітлення подій журналісти, що також може допомогти запобігти поширенню паніки і показати позитивні приклади солідарності в наших суспільствах. Мене особисто вразили і надихнули багато побачених мною повідомлень в ЗМІ про взаємодопомогу громадян і про доглядальниць, медперсонал, лікарів та інших «героїв», які перебувають на передовій боротьби з цією кризою».

Крім того, Генеральний секретар зі стурбованістю відзначила висновки щорічної доповіді Платформи Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики і безпеки журналістів, яка була підготовлена чотирнадцятьма НУО, що займаються захистом свободи ЗМІ, і в якій особливо виділяється тенденція, яка спостерігалася торік до застосування насильства по відношенню до журналістів і їх залякування.

«На жаль, спостерігається в останні роки тривожна тенденція, яка зберігається,щодо застосування насильства по відношенню до журналістів і їх залякування. Занадто багато журналістів утримуються в тюрмах, спостерігається дуже велике число випадків безкарності за вбивства журналістів. Мені також відомо про складну економічну ситуацію, в якій сьогодні опинилися багато журналістів», – зазначила Генеральний секретар.

Генеральний секретар закликала держави-члени відстоювати роль журналістів як «спостерігачів» і як важливої ​​складової необхідної системи стримувань і противагу демократичних суспільствах.

У доповіді 2020 року Платформи Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики і безпеки журналістів, опублікованій 29 квітня чотирнадцятьма міжнародними НУО, повідомляється про 142 серйозні загрози журналістам у 47 державах-членах Ради Європи. Сюди входять 33 випадки фізичних нападів на журналістів, 17 нових випадків затримання або тюремного ув’язнення, 43 випадки переслідувань та залякувань і 2 нових випадки безкарності за вбивство журналістів.

НУО висловлюють стурбованість з приводу 22 незавершених справ про безкарність за вбивства журналістів і відзначають, що за станом на кінець 2019 року, щонайменше 105 журналістів перебували у в’язницях.

Джерело



Переглядів: 220
banner