3 головні помилки, яких дуже часто припускаються батьки у вихованні дітей
Батьківське виховання теж може бути з помилками.
Розбираємо три головні помилки сучасних батьків і розповідаємо, як виправити наслідки такого “виховання” дітей.
Родина без правил
Розглянемо модель виховання Павла, якому 17 років. Мама і тато були зайняті своїми відносинами, точніше — їх з’ясуванням. У дитинстві хлопчик змінив три школи через цькування. Він не розумів інших людей, не розумів, що їм подобається, а що може образити. Діти сприймали його як чужинця або дурника, хоча вчився він добре. Він не навчився дотримуватись правил спілкування і у іституті. І у інституті теж повторилася шкільна історія — однокурсники відверто сміялися з нього, і друзів у нього не було.
Що робити
Батьківська родина — це місце, де зберігаються і повторюються кращі традиції з батьківських родин подружжя. Нова родина може вигадати і ввести свої власні ритуали. Наприклад, щотижневі зустрічі з друзями, у яких беруть участь і діти (з певного віку).
Відсутність ритуалів і сімейних традицій — головна помилка батьків. Дуже часто така родина схожа на корабель без керма і без вітрів. Ніхто не знає, чим члени сім’ї будуть займатися через тиждень, що буде у вихідні, як мине відпустка.
Дитина не привчається до дисципліни
Розглянемо модель виховання 7-річного Сепана. Він постійно ламає усе, на що натрапить на своєму на шляху, у тому числі власні кінцівки. Друзів немає. Тому що не здатний дотримуватися правил гри. Мама боїться, що у школі він не зможе звикнути до шкільної дисципліни, і доведеться забрати дитину на домашнє навчання. Вдома дитина не залучена у сімейну обстановку, у неї немає ніяких, навіть маленьких, обов’язків. До 7 років хлопчик так і не навчився прибирати за собою іграшки.
Що робити
Батьки сьогодні часто з незрозумілої причини не залучають дітей у коло сімейних обов’язків. У маленької дитини 3-4 років вже повинна позначитися роль “Маленького помічника мами”. Прибирання іграшок, миття іграшкового посуду, охайне складання власних речей і т. п. У міру дорослішання ці обов’язки поступово розширюються. Років до 7-8 вони повинні, звичайно ж, носити ігровий характер, оскільки у дитини у цьому віці ігрова діяльність є провідною. Тому у цьому прибиранні можуть брати участь іграшки та інші улюблені казкові персонажі малюка.
Виключення батька
Розглянемо модель виховання 3-річного Сашка. Хлопчик полюбляє вередувати, нити, з батьками поводиться набагато гірше, ніж, наприклад, з нянею. При цьому мама балує дитину, а тато поводиться суворо. Через це у родині періодично виникають скандали: мамі здається, що батько завдасть дитині травму, нав’язуючи малюку рамки, іноді підвищуючи голос і караючи його. Їй взагалі не подобається, що батько втручається у виховання.
Що робити
У багатьох наших родинах чоловік як і раніше перебуває на периферії. Чільну роль — особливо у питаннях виховання — відіграють мама, бабуся, няня. А тато, який і повинен у першу чергу, бути носієм правил, порядку, соціальної адаптації, у кращому випадку спілкується з дитиною одну-дві години на день. І навіть якщо відносини між чоловіком та дружиною гарні, мамі хочеться виключити батька з процесу виховання. Це велика помилка. Світ за вікном складається не лише з солодкої ванілі і сонячних днів. Там наявні правила, які дозволяють нам співіснувати з іншими людьми. Саме батько, соціально реалізований, відповідальний і такий, що любить дитину, може стати для неї кращим провідником у дорослий світ.
Переглядів: 344