БПД пояснили, як не стати жертвою «дешевих кредитів»

Економіка

У Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги пояснили, як не стати жертвою «дешевих кредитів».

Перевірте позикодавця у відкритих джерелах

Перш ніж укладати договір, необхідно з’ясувати – хто є ваш позикодавець. Згідно із законодавством України, надавати кредити мають право лише фінансові установи – юридичні особи, які зареєстровані в установленому порядку, мають ліцензію на надання коштів у позику і внесені до Державного реєстру фінансових установ.

Щоб переконатися, що ви берете позику в компанії, яка працює в рамках правового поля, зайшовши на сайт, знайдіть назву юридичної особи, яка є позикодавцем. Це назва організаційно-правової форми (наприклад, товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство) та власна назва, яка зазначається в лапках. Якщо в реєстрі такої інформації немає, то це вже є підставою для того, щоб відмовитися від послуг цієї компанії.

Наступний крок – перевірити позикодавця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). Якщо ця компанія є в ЄДР, не знаходиться у процесі припинення, запишіть її ідентифікаційний код та переходьте до наступного етапу. А саме – перевірки наявності в позикодавця відповідної ліцензії. Для цього здійсніть пошук за ідентифікаційним кодом юридичної особи на сайті комплексної інформаційної системи Нацкомфінпослуг.

За наявності компанії у Державному реєстрі фінансових установ, можна говорити про те, що позикодавець має право вести діяльність у сфері надання фінансових послуг відповідно до отриманої ліцензії. Наостанок рекомендую перевірити наявність судових справ за участю компанії за посиланням. Там ви можете отримати інформацію про те, наскільки активно компанія стягує заборгованість з позичальників.

Ознайомтеся з умовами договору кредитування

«Який договір, я ж нічого не підписую?!», – скажете ви. Дійсно, навряд чи вам надішлють документи щодо отримання позики в паперовому вигляді на підпис. Проте, в українському законодавстві існує таке поняття як «електронний договір». Це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків та оформлена в електронній формі.

Підписання ж даного договору сторонами здійснюється шляхом використання:

електронного підпису;

електронного цифрового підпису, за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину;

електронного підпису одноразовим ідентифікатором;

аналога власноручного підпису (може використовуватися лише за письмовою згодою сторін, у якій містяться зразки відповідних аналогів власноручних підписів).

Під час укладання договорів кредитування в мережі інтернет найчастіше застосовується електронний підпис одноразовим ідентифікатором – алфавітно-цифровою послідовністю, яка може передаватися суб`єктом електронної комерції (позикодавцем) іншій стороні електронного правочину (позичальнику) засобом зв`язку, вказаним під час реєстрації у системі (як правило – смс-повідомлення).

Отже, оскільки ви укладаєте договір, тобто берете на себе певні зобов’язання, то необхідно ознайомитися з його умовами. Як правило, посилання на умови договорів на сайтах онлайн-позикодавців розміщені внизу першої сторінки. У деяких компаніях з цими умовами можна ознайомитися лише у процесі подачі заявки на отримання позики. У будь-якому випадку вам необхідно знайти їх і уважно вивчити.

Зверніть особливу увагу на наступні моменти:

1. Розмір процентної ставки, чи може вона змінюватися.

2. Строк оплати за користування кредитом.

3. Вид і розмір штрафних санкцій за несвоєчасну оплату.

4. Можливість та умови продовження строку оплати.

5. Відповідальність позичальника за несвоєчасне повернення позики.

6. Можливість передачі персональних даних позичальника третім особам (колекторам).

Майте на увазі, що в самому договорі може бути посилання на умови кредитування, які оформлені окремим документом, з яким теж необхідно ознайомитися.

Оцініть вигідність кредиту

Якщо ви скористалися всіма порадами, то вже маєте чітке уявлення про позикодавця та умови кредитування. Тепер залишається лише оцінити вигідність кредиту. Врахуйте, що ви берете на себе обов’язок повернути позичені кошти, а у випадку, якщо буде порушено умови укладеного договору, то позикодавець матиме право нараховувати штрафні санкції, які можуть сягати 475 відсотків річних. Тому рекомендую приймати рішення щодо оформлення позики лише після ретельного аналізу всіх умов.

ДжерелоПереглядів: 15