Найголовніше, що потрібно знати про дифтерію

Здоров`я

За кілька останніх тижнів в Україні активізувалася дифтерія.

За кілька останніх тижнів в Україні активізувалася дифтерія. Ця інфекція небезпечна важкими ускладненнями й високою летальністю.

Що треба знати про цю хворобу і як захиститися від неї?

У Центрі громадського здоров’я, протягом 9 місяців 2019 року в Україні було зареєстровано лише два випадки захворювання на дифтерію. По лінії гуманітарної допомоги від ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я) було отримано 190 доз сироватки від дифтерії, її розподілили по регіонах.

За даними МОЗ, в Закарпатській обл. середній рівень вакцинації від дифтерії становить всього 44% тоді як середній показник по Україні — 52%.

Жахи дифтерії українці вже відчули на собі, коли під час епідемії з 1991-го по 1998-й рік, викликаною низьким охопленням вакцинації дітей та відсутністю ревакцинації у дорослих, захворіли близько 20 тис. осіб, 696 з них померли.

Важливо знати, що вакцини від дифтерії призначені не тільки для дітей, але і для дорослих. В Україні щеплення від дифтерії дітям можна зробити безкоштовно цільно клітковою вакциною проти кашлюку, дифтерії й правця АК ДП, яка забезпечує максимальний захист. Є безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДС і вакцина для профілактики дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигену АДС-М, яку застосовують для дорослих.

За даними МОЗ, на 1 вересня 2019 року в Україні були в наявності 1,79 млн доз вакцини АКДП, 178 тис. доз АДС і 5,4 млн доз АДС-М

Симптоми й наслідки

Як проявляється дифтерія? Симптоми захворювання такі:

 • біль у горлі;
 • підвищена температура;
 • наліт на мигдалинах сірого кольору;
 • осиплість голосу;
 • утруднене дихання і ковтання;
 • висока температура;
 • набряк слизової оболонки носоглотки;
 • збільшення лімфатичних вузлів.

Дуже важливо діагностувати хворобу на початковому етапі. Але складність у тому, що симптоми дуже схожі на симптоми ангіни та інфекційний мононуклеоз. Але особливість дифтерії в освіті щільної плівки й набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи, що часто призводить до смерті.

Навіть знаючи, наскільки високий ризик смерті у не вакцинованого хворого на дифтерію, багато людей відмовляються від щеплення, оскільки бояться наслідків самої процедури. У МОЗ стверджують, що вакцини, як і інші медпрепарати, дійсно можуть викликати певні реакції організму. Але зазвичай вони помірні — підвищення температури тіла, больові відчуття або набряк у місці ін’єкції. І, як правило, проходять через кілька днів. Якщо температура тіла дитини після щеплення підвищується до 38 градусів і вище, батьки можуть дати йому парацетамол і проконсультуватися, що далі робити, у педіатра або сімейного лікаря. Серйозні реакції на вакцини зустрічаються вкрай рідко. Ризик ускладнень від захворювання, яке можна запобігти вакцинацією, набагато вище.

Дітей від дифтерії й правця вакцинують, згідно з Календарем вакцинації, 2, 4, 6, 18 місяців, потім в 6 і 16 років. Дорослим потрібно щепитися кожні 10 років, починаючи з 26 років.

Перед щепленням обов’язково потрібно сказати лікареві:

 • що у вас є алергія на якісь ліки або на їжу;
 • що у вас була реакція на попередні щеплення;
 • що зараз приймаєте ліки або страждаєте від захворювань серця, легенів, нирок і т. д.;
 • що недавно проходили або проходите зараз курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримували стероїди або ліки, що пригнічують імунітет.

ДжерелоПереглядів: 187