Небезпека, про яку багато хто не знає: як світло від смартфона впливає на тіло і мозок
Задумайтеся, можливо варто скоротити час, проведений за гаджетами?
Ви коли-небудь замислювалися, скільки часу проводите перед екраном? Розвиток технологій багаторазово підсилив присутність синього кольору в повсякденному житті. Вдома, на роботі, в магазині та в машині ми оточили себе гаджетами та не можемо уявити життя без месенджерів і електронної пошти.
У житті сучасної людини забагато штучного освітлення. Ми закриваємося в приміщеннях з заштореними вікнами, включаємо світло і на пару з улюбленим гаджетом можемо просидіти цілий день на одному місці.
Якщо комп’ютер можна залишити на робочому столі, розлучитися зі смартфоном для багатьох здається неможливою жертвою. Однак перевіряти повідомлення кожні 10 хвилин (навіть якщо ви не чули звукового оповіщення) — значить піддавати себе ще більшому впливу синього світла, що випромінюють гаджети.
Що таке синє світло?
Синє світло — це колір в спектрі видимого світла. Тобто його людина бачить неозброєним оком. Чим інтенсивніше світло, тим більший вплив воно справляє на організм.
Головне його джерело — це сонце. Крім всім відомого ультрафіолетового, небесне світило випромінює 25-30% синього світла. Кожен раз, виходячи на вулицю, ми підпадаємо під його вплив.
Однак сьогодні ми отримуємо значно більше штучного синього світла. У першу чергу, з екранів електронних пристроїв — телевізорів, смартфонів, комп’ютерів і планшетів
Сучасні гаджети оснащені технологією світлодіодного підсвічування, завдяки якій ми можемо бачити зображення на екрані більш чітко і яскраво. Але ця технологія також збільшує рівень впливу синього світла, яке у великих кількостях завдає шкоди нашому здоров’ю.
Також синє світло випромінюють флуоресцентні (лампа денного світла) і світлодіодні лампи (LED). Вони набагато енергоефективніші, ніж застарілі лампи розжарювання, але разом з тим виробляють набагато більше синього світла.
Чим шкідливе синє світло?
Про згубний вплив смартфонів та інших гаджетів кажуть вже давно. Якщо раніше ніхто толком не міг пояснити, що ж такого шкідливого випускають наші девайси і як це впливає на організм, то відносно недавно вчені виявили зв’язок між штучним синім світлом і недосипанням, втомою очей, головними болями та навіть втратою зору в літньому віці.
Зір
Сухі, червоні та роздратовані очі, помутніння зору і підвищена чутливість до світла — вірні симптоми широко поширеного сьогодні комп’ютерного зорового синдрому. Він з’являється в результаті тривалого використання комп’ютера, впливу синього світла і фокусування на одному об’єкті.
Крім проблем з очима, комп’ютерний синдром може викликати головні болі, труднощі з концентрацією уваги, а іноді й біль в шиї та плечах.
Шкіра
Дерматологи досліджували, як синє світло впливає на нашу шкіру. В результаті вони з’ясували, що цей вид випромінювання викликає фотостаріння, зокрема зморшки, погіршення пружності шкіри та пігментні плями.
Пояснення цьому таке: коли синє світло проникає в шкіру, утворюються активні форми кисню. Вони призводять до пошкодження ДНК, викликаючи тим самим запалення і розпад колагену та еластину, а також стимулюють вироблення більшої кількості пігменту.
Однак якщо контролювати час, проведений за екраном, це цілком безпечно для шкіри та здоров’я в цілому.
Сон
Якщо у вас є звичка оглядати стрічку соцмереж, щоб краще заснути, радимо зав’язувати з цією справою. Світло від екрана смартфона порушує вироблення мелатоніну — гормону, який відповідає за регуляцію сну і неспання.
Коли сонце сідає, мозок отримує сигнал, що потрібно почати виділяти мелатонін. Адже саме він викликає сонливість і в кінцевому підсумку відправляє нас в глибокий і спокійний сон. Але вплив штучного синього світла вночі порушує цей процес. Він обманює мозок, змушуючи думати, що ви живете у світі, де завжди білий день.
У результаті мозок вирішує, що ви повинні бути бадьорі та активні. Так з’являються безсоння, відчуття тривожності, що заважають повноцінно відпочивати. В результаті недосипання ми піддаємося більшому ризику серцево-судинних захворювань, діабету і навіть депресії.
Пам’ять
Не кажучи вже про отримання нової інформації, нам стає все складніше і складніше згадувати стару. Це схоже на шафу з одягом: коли там панує безлад, стає складно знайти потрібну нам річ і доводиться витрачати на це багато часу і сил.
Травлення
Порушення вироблення мелатоніну, циклів сну і скорочення часу відпочинку тягнуть за собою порушення функціонування внутрішніх органів. Наприклад, кишківника та шлунка. Через те що тіло втомилося, а мозок не спить, він відправляє сигнал про необхідність додаткової енергії.
Ми відчуваємо потребу що-небудь з’їсти, хоча цього бути не повинно. Це може призвести до великих проблем з травленням. Щоб цього уникнути, вимикайте смартфон за 2 години до сну, або хоча б вмикайте «нічний» режим!
Переглядів: 203