Пандемія COVID-19 викликала сплеск контрабанди підробленими ліками і товарами

Кримінал, Політика

Сьогодні, коли різко зріс попит на медикаменти та медичне обладнання, необхідні для боротьби з COVID-19, ринки заполонили потоки підробок: від несправних термометрів до фальшивих ліків і неякісних апаратів штучної вентиляції легенів.

Про це йдеться в новому дослідженні Управління ООН з наркотиків і злочинності, опублікованому 8 липня.

Транснаціональні злочинні групи швидко скористалися браком медичних матеріалів і препаратів, вловили настрої людей, що опинилися в невизначеній і небезпечній ситуації, і виявили прогалини в законодавстві, які дозволили їм безкарно наживатися на спільній біді. Причому зростання контрабанди підробленими товарами медичного призначення спостерігається по всьому світу.

В Аргентині правоохоронні органи розслідують діяльність компанії, що виробляла маски, дезінфікуючі засоби та інші предмети індивідуального захисту, не маючи ліцензії.

У квітні уряд Словенії замовив у компанії в Боснії і Герцеговині три мільйони масок і заплатили 300 000 євро в якості застави. Ніяких масок влада не отримали.

У березні органи охорони здоров’я Німеччини уклали контракти з фірмами в Швейцарії і Німеччини на поставки масок на суму 15 млн євро. Виявилося, що вебсайт цих фірм був фальшивою копією сайту, судячи з усього, легітимної компанії в Іспанії.

Влада Нігерії зафіксувала появу в державі великих партій хлорохіна, що дає підстави припускати наявність там фальсифікованих препаратів.

У РФ розпочато розслідування шахрайства, пов’язаного з поставками неякісних або підроблених апаратів штучної вентиляції легенів. Такі ж випадки виявлені в Великобританії і в Боснії і Герцеговині.

У Таїланді перехопили партію 3 300 несправних термометрів, яка прибула в державу через три інших держави.

Злочинні схеми, пов’язані з COVID-19, обійшлися американським споживачам у першому кварталі цього року в 13,4 млн доларів.

У Великобританії тільки в березні розкрили 2000 випадків онлайн-шахрайства, включаючи 471 «магазинів», які продавали контрабандний товар.

Шахраї намагаються продати навіть не існуючу ще вакцину – в США був виявлений вебсайт, що рекламує вакцину від COVID-19.

«Злочинці, які наживаються на пандемії COVID-19, маніпулюючи страхами населення і користуючись збільшенням попиту на ліки та засоби індивідуального захисту, ставлять під загрозу життя і здоров’я людей, – заявила Гада Валі, Виконавчий директор Управління з наркотиків і злочинності. – Транснаціональні злочинні групи, користуючись прогалинами в області законодавства і нагляду, збувають підроблені або неякісні товари медичного призначення». За її словами, необхідно допомогти державам зміцнити контроль за правозастосування, розширити можливості системи кримінального правосуддя, налагодити співпрацю і інформувати громадськість.

Злочинці не упустили можливість зайнятися і «цифровим обманом»: фішинг, шахрайство онлайн, злом ділових емейлів, маніпулювання веб-сайтами легітимних кампаній, щоб викликати довіру покупців, – все це супроводжує поширення пандемії.

Експерти Управління попереджають, що поведінка злочинців буде змінюватися, зокрема, коли з’явиться вакцина від COVID-19. Вони, швидше за все, переключаться з нелегального продажу засобів захисту на контрабанду вакцини. В Управлінні вважають, що не припиняться кібератаки на інфраструктуру, задіяну в боротьбі з пандемією, включаючи закупівлі ліків і матеріалів.

Як підкреслюють в ООН, для того щоб протистояти подібним злочинам, необхідно зміцнити нормативно-правову базу і використовувати узгоджений глобальний підхід у справі криміналізації виробництва і контрабанди фальсифікованих товарів медичного призначення.

ДжерелоПереглядів: 170