Що робити, якщо кіт нічого не їсть понад три дні
Чим допомогти вихованцеві, і коли терміново потрібен лікар.
Іноді господарям кішок доводиться стикатися з такою проблемою: тварина відмовляється від води і їжі, цілий день спить, стан її млявий і апатичний. Такай ознака не може залишатися без уваги хоча б тому, що в результаті такої «дієти» вихованець може сильно ослабнути. Але корінь цього стану може ховатися в серйозній патології, коли слід приймати невідкладні заходи.
Причини, чому кіт або кішка можуть втрачати апетит
Бажання їсти є природним для будь-якої живої істоти. Їжа дає енергію організму не тільки для діяльності, спрямованої назовні (будь-яких рухів), але і для роботи внутрішніх органів. Отже, відсутність харчування протягом тривалого часу згубне для здоров’я.
І ось ви помічаєте, що ваш вихованець, який до цього моменту був активний і їв за графіком, раптом ігнорує миску, а більшу частину часу проводить в дрімотному стані. Слід визначити причину зміненої поведінки кішки, щоб надати їй необхідну допомогу. Фактори, що призводять до відмови від їжі та води разом зі зниженням активності, можуть бути психологічного чи медичного плану.
Психологічні
До причин психологічного плану слід віднести різні стресові ситуації для тваринного стану:
- Переїзд на нове місце проживання. Поки тварина не звикне до нового будинку, вона може не тільки не мати бажання їсти, але також і не ходити в туалет. Вважається, що доросла тварина може поводитися так протягом 2 діб, при цьому її стан не вимагає корекції. У новій квартирі для кішки ще все чуже, їй потрібен час, щоб освоїтися
- Зміна господаря. Всупереч сформованій думці, що кішка прив’язується до дому, а собака — до господаря, для вусатих також важлива «своя» людина. Дуже багато котів вибирають господаря раз і назавжди, і розлука з ним може стати причиною глибокого стресу для тварини.
- Зміна раціону. Якщо кішку перевели на новий раціон різко, вона може відмовлятися від їжі зовсім, а млявість буде логічним наслідком ослаблення організму.
- Поява в будинку нового вихованця або члена сім’ї, а також гостей (якщо вони приїхали на декілька днів). Не всі кішки доброзичливі і легко сприймають якісь зміни на своїй території. Тому нові люди або тварини — це стресова ситуація, до якої треба звикнути. Якщо ж люди галасливі, а тварина психологічно пригнічує вихованця (наприклад, господарі завели собаку, яка не любить кішок), то стрес може затягнутися.
Зазвичай навіть у стані стресу у кішки нормальна температура тіла. А ось апетит відсутній повністю, тобто тварина навіть не доторкнеться до «смакоти».
Відносним показником загального здоров’я може служити мокрий ніс вихованця (правда після сну він може бути й сухим, що також є нормою).
Медичні
Інша група причин поганого самопочуття і відмови від їжі пов’язана з розвитком якого-небудь захворювання. В ролі основних факторів можуть виступити:
-
Інфекційно-запальні захворювання, що супроводжуються підвищенням температури. Борючись з інфекцією, організм мобілізує всі свої резерви, тому кілька днів вихованець, дійсно, може не їсти та не пити (як і людина, коли погано себе почуває, може не відчувати ні потреби в їжі, ні самого бажання їсти).
- Захворювання сечовидільної системи. Головним чином вони пов’язані з утворенням каменів в нирках і їх рухом по сечоводах або закупоркою останніх. Тварина може відчувати сильний біль і не підходити до миски, вважаючи за краще лежати в затишному місці.
- Отруєння або розлад ШКТ. Отруїтися вихованець може не тільки неякісною їжею, але і побутовою хімією. У вихованців високий ризик з’їсти яку-небудь отруйну комаху або мишу, яка може бути отруєною. На тлі інтоксикації організму кішка не відчуває бажання їсти або пити, але у неї будуть й інші симптоми (підвищення температури, блювота, діарея).
- Травми. Найчастіше травми проявляються візуально — тварина кульгає, відчуває біль при переміщенні (може різко кричати чи навіть кусатися при спробі взяти її на руки). Різновидом травми може бути застрягання чужорідного тіла в горлі. Але тоді вихованець буде і кашляти, у нього може бути й блювота, і хрипи при диханні.
- Захворювання ясен, зубів, ротової порожнини. При цьому тварина не їсть і не п’є просто через те, що їй боляче це робити. Літні кішки можуть відмовлятися від твердої їжі й через неможливість її розкусити.
Також причиною втрати апетиту і млявості можуть бути:
- глистні інвазії;
- зараження ектопаразитами (блохами, підшкірними кліщами);
- алергічні реакції.
Медичні причини дуже різноманітні, кожна має специфічну симптоматику. Точно встановити діагноз може тільки ветеринар, а іноді виключно за результатами проведених аналізів і обстежень. Тому займатися самолікуванням у цьому випадку не можна, краще поспішити на прийом до фахівця.
Головна мета господаря полягає у спостереженні за твариною і фіксації різних подій, які відбувалися до зміни поведінки вихованця і могли б зіграти роль для його теперішнього стану. Всі ці відомості знадобляться на прийомі у ветеринара, щоб найбільш повно описати клінічну картину самопочуття кішки.
У кошенят
У маленьких кошенят причиною відсутності апетиту і млявості можуть бути будь-які захворювання інфекційного характеру, а також паразитарні інвазії (зараження блохами навіть може стати причиною важкої анемії, що у дорослих тварин практично не трапляється). Для маленького організму — цей стан більш небезпечний і може привести до летального результату через недосконалості імунної системи, більш швидкого зневоднення та ослаблення організму.
А ось стресові ситуації зазвичай не чинять сильного впливу на малюків. Вони набагато швидше адаптуються до будь-яких нових умов і, навпаки, виявляють посилену цікавість. І якщо симптоми відмови від їжі спостерігаються більше ніж добу, то слід шукати причину цього в іншому.
Скільки днів кішка може прожити без їжі та води
Відсутність води більш згубна для вихованця, ніж відмова від їжі. Без води тварина може прожити без явних наслідків для здоров’я не більше 2 днів.
Помічено, що прожити без води кішки можуть до 5 днів. Але при цьому у них вже будуть спостерігатися незворотні зміни у функціонуванні органів і систем (передусім, серцево-судинній, видільній і нервовій).
Без їжі кішки можуть прожити до 10 днів за умови постійного споживання води. Якщо ж тварина не їсть і не п’є, то після 5 днів почнуться проблеми зі здоров’ям аж до відмови життєво важливих органів (насамперед нирок).
Коли слід поспішити до ветеринара
Протягом доби після виявлення, що кішка не їсть і не п’є, слід просто спостерігати за нею, звертаючи увагу на інші симптоми, якщо вони є. Але навіть якщо в цілому стан вихованця не викликає побоювань (відмова від їжі та сонливість — єдині ознаки), то проконсультуватися з ветеринаром все одно варто, адже багато патологій мають прихований перебіг (наприклад, наявність злоякісних пухлин стає очевидною тільки на пізніх стадіях).
При наявності таких симптомів потрібно звернутися до ветеринара як можна швидше:
- блювота і пронос — зазвичай завжди супроводжують отруєння або інфекційні захворювання, до того ж збільшують ризик швидкого зневоднення;
- підвищення температури, слід пам’ятати, що температура до 39 градусів є нормальною для кішок, і тільки перевищення цього показника свідчить про лихоманку;
- висипань будь-якого типу — мова може йти як про алергічну реакцію, так і про інфекції;
- випадання вовни — може бути симптомом інфекційного ураження або паразитарної інвазії.
Особливо має насторожити, якщо вихованець ховається в затишні куточки та уникає контакту з господарем — так поводяться тільки дуже хворі тварини.
Чим допомогти вихованцеві
Найкращою допомогою вихованцеві буде звернення до лікаря. Виняток можуть становити ситуації, коли ви точно впевнені, що такий стан викликаний стресом. Наприклад, недавнім переїздом на нове місце проживання або появою нового вихованця або члена сім’ї. Але і тут вашому котику потрібна допомога.
Тільки уважне відношення до тварини дозволить хазяїнові вчасно помітити симптоми нездоров’я. Якщо тварина не їсть і не п’є, має ознаки поганого самопочуття, то лікувати її в домашніх умовах не потрібно. Слід звернутися до ветеринара, щоб він виявив причину такого стану кішки, а потім призначив адекватні заходи з лікування вихованця.
Переглядів: 1 806