Уряд запустив доступні кредити для ОСББ та ЖБК на купівлю та встановлення енергообладнання

Економіка

Програма працюватиме у комбінації із програмою “ГрінДІМ”. ОСББ та ЖБК в рамках цієї програми зможуть отримати до 70% вартості проекту після його облаштування.

Кабінет Міністрів України розширив можливості державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». Тепер її коштом Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) зможуть купувати та улаштовувати генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел, а також установки зберігання електричної енергії та допоміжне обладнання. Відповідну постанову Уряд ухвалив на засіданні 5 липня 2024 року.

«Через масштабні обстріли енергетичної інфраструктури з боку рф за останні місяці Україна втратила близько 9 ГВт потужностей. Тому нині головний пріоритет Уряду — підготуватися до нового опалювального сезону й максимально забезпечити українців та бізнес доступом до фінансування для відновлення енергетичних потужностей й впровадження енергоефективності. Завдяки розширенню програми “Доступні кредити 5-7-9”, ОСББ та житлово-будівельні кооперативи зможуть отримати кредит до 5 млн грн терміном до 5 років під 7% річних. За ці кошти можна буде, наприклад, купити й встановити, сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання», – наголосила Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко під час засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад під головуванням Президента України Володимира Зеленського.

Програма працюватиме у комбінації із програмою “ГрінДІМ”. ОСББ та ЖБК в рамках цієї програми зможуть отримати до 70% вартості проекту після його облаштування.

Для того, щоб скористатись державною програмою пільгового кредитування “Доступні кредити 5-7-9” керівництво ОСББ чи ЖБК має подати заявку до одного із 46 банків, які співпрацюють з державою за програмою “Доступні кредити 5-7-9” та надати пакет необхідних документів, встановлених банком.

Програма пільгового кредитування для ОСББ та ЖБК запрацює з 20 липня.

Також на урядовому засіданні ухвалили ще одне важливе рішення — для підготовки до опалювального сезону 2024-2025 року. Державним і комунальним підприємствам дозволили закуповувати обладнання для енергогенерації без проведення тендерів, але із додатковим запобіжником — вимогою щодо звітування в електронній системі Pozorro.

Під час розширеного засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, Юлія Свириденко презентувала пакет інструментів для громадян і бізнесу для подолання дефіциту електроенергії. Крім ухвалених сьогодні рішень, він також передбачає кілька напрямків: підтримку домогосподарств, підтримку бізнесу, підтримку бізнесу на деокупованих та прифронтових територіях, пропозиція кредитів у понад 150 мільйонів гривень для бізнесу та імпорт електроенергії.

Для домогосподарств, Уряд запровадив кредитування під 0%.

Кабінет Міністрів затвердив умови надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел.

По-суті, кожен з громадян, хто бажає купити сонячні, вітрові електростанції разом з системами накопичення електроенергії, може отримати безвідсотковий кредит. Держава повністю компенсує відсоткову ставку. Термін кредитування — 10 років. Сума кредиту може складати до 480 тисяч гривень на придбання та встановлення гібридної системи електропостачання.

Друга можливість — розширення програми «Доступні кредити 5-7-9%» для бізнесу на купівлю та встановлення електрогенераційні установки, які працюють на газу. Зокрема, можна придбати і встановити газотурбінні, газопоршневі та біогазові генераційні установки. Максимальна сума відповідного пільгового кредиту становить до 150 млн гривень, а термін кредитування – до 10 років.

Для деокупованих і прифронтових територій Уряд запровадив покращені умови. Збільшений термін кредиту та ліміт. І знижена відсоткова ставка. Компенсація відбувається до 1% на перші два роки, 5% з наступного року на інвестиційні цілі. Ліміт та термін програми збільшені до 150 млн та до 10 років.

Третє — можливості для тих підприємств, які хочуть інвестувати у власну генерацію суму у понад 150 млн грн. Така пропозиція доступна від 19 найбільших банків України, які надають пільгове кредитування проектів з відновлення енергетичної інфраструктури. Сума кредитів залежно від сегмента може становити до 25 млн євро. Термін кредиту становитиме до 5-7 років, базова відсоткова ставка для кредитів в національній валюті в рамках базового продукту: на перший рік — 13,5% річних або UIRD3M+0,5 %, починаючи з другого року — плаваюча, але не більше UIRD12M + 3%.

“Що дуже важливо і що було завжди викликом для бізнесу — наявність застави. На відновлення енергетики заставою буде саме обладнання, яке бізнес купує. Що значно спробує процес отримання кредиту і робить його доступнішим для більшої кількості підприємців”, — зазначила Юлія Свириденко.

Також триває робота над збільшенням можливостей імпорту електроенергію з Європи. З грудня минулого року Уряд збільшив дозволений максимум імпорту електроенергії з ЄС з 1200 до 1700 МВт.

“Навіть при російських атаках на енергетичні об’єкти, важливо, щоб економіка продовжувала працювати. Адже це і робочі місця й податки, які йдуть на посилення обороноздатності нашої держави. Імпорт електроенергії — це важливий вклад в безпеку енергетичну, а отже й економічну. Нині Уряд працює над тим, щоб додатково збільшити обсяги та ліміти імпорту для бізнесу”, – підсумувала Юлія Свириденко.

ДжерелоПереглядів: 153
banner