Які речі не потрібно робити за вашу дитину
Дитина — це окрема особистість.
У бажанні зробити щось за дитину немає нічого злочинного: ми всього лише хочемо допомогти. Але часом межі такої допомоги розмиваються, і у дитини не залишається шансу на самостійне дослідження світу. У яких ситуаціях варто трохи попустити контроль і дозволити дитині розібратися самій.
Відповідати за дитину, коли до неї звертаються
Як буває. Ви гуляєте з дитиною, і до вас підходить старий знайомий: “як тебе звуть, малюк?” Дитина не встигає відповісти, а батьки вже сказали за неї. Якщо це разова історія, можливо, в цьому немає нічого страшного. Але коли ми позбавляємо дитину права відповідати за себе постійно — в гостях, магазині, вдома, — вона може звикнути і залишитися безініціативною і в дорослому віці.
Що робити. Коли хтось звертається до дитини, дайте їй можливість проявити себе. Якщо вона мовчить — підтримайте дитину: візьміть за руку і посміхніться, можете спокійно повторити питання. Так ви покажете, що все в порядку і боятися нічого.
Це важливо, тому що в житті постійно трапляються ситуації, в яких потрібно відстоювати себе: у школі та університеті, у відносинах з близькими і колегами. Якщо дитина навчиться цьому з дитинства — їй буде простіше в майбутньому. Але це не означає, що завжди потрібно залишати дитину одну. Покажіть, що ви поруч і готові підтримати, але відповідати на питання, звернені безпосередньо до чада, потрібно самостійно.
Вибирати захоплення і хобі
Як буває. Кожні батьки бажають для своєї дитини розвитку та зростання, і це нормально. Нездорова історія починається там, де батьки вирішують за дитину, чим вона повинна захоплюватися, часто реалізуючи власні амбіції. Та дитина — окрема особистість. Їй ще складно визначитися зі своїм майбутнім, але для цього і є дитинство, щоб пробувати різне.
Що робити. Спостерігати за інтересами і схильностями дитини. Питати, що їй подобається робити і чому: що для неї особливого в тому, щоб колекціонувати динозаврів, чому малювати — це захоплююче, що вона відчуває, коли біжить по лісу. Проявляйте щирий інтерес і допомагайте розвиватися в тому, що захоплює дитину прямо зараз.
Іноді від батьків треба трохи тиску, щоб направити — але нехай це буде в ім’я інтересів дитини. Пам’ятайте, що вона не зобов’язана знати точно, ким вона є, — не кожен дорослий в цьому досяг успіху. Нехай у дітей буде безпечний простір для вивчення, проб і помилок, де її слухають і підтримують.
Робити домашнє завдання
Як буває. Якщо не проконтролювати уроки — дитина нічого не робитиме, отримає зауваження і двійку, а батькам буде соромно. Але саме в таких ситуаціях діти вчаться нести відповідальність за свої рішення, дотримуватися планів і термінів, справлятися із завданнями.
Що робити. У початковій школі слід розповідати, як вчити уроки, планувати час і підходити до процесу навчання. Поступово давати все більше самостійності, але показувати, що ви поруч. Якщо дитина просить допомоги з уроками — пояснити, направити і дати можливість спробувати їй самій. Якщо знайдете помилки — спокійно обговоріть їх разом і знайдіть спільне рішення.
Ми розуміємо, що це довго: набагато швидше вирішити приклад за дитину, намалювати контурну карту і розібратися в будові клітини. Але якщо постійно все робити за дитину — як ще їй розвинути і зміцнити важливі для життя навички?
Вибирати друзів
Як буває. У дитини з’явилися дивні друзі, які вам не подобаються. Але зате у ваших приятелів є приємні діти — дружити з ними зручно: Поки ви проводите разом час, діти теж спілкуються.
Що робити. Спробуйте довіритися дитині і дозволити самій вибирати, з ким дружити. У багатьох з вас був такий “заборонений друг” — і навряд чи ви погоджувалися з тим, що батьки просили з ним не спілкуватися. Але є відчуття, що особистй досвід дав щось зрозуміли про справжню дружбу.
Дайте цю можливість і дитині. Не забороняйте дружити, але якщо бачите тривожні дзвіночки — звертайте на них увагу дитини і просіть бути акуратнішими. Вибудовуйте довірчі відносини, щоб дитина сама ділилася тим, що з нею відбувається, і відчувала, що її вислухають і не засудять.
Вирішувати, де дитині вчитися після школи
Як буває. Вам здається, що ви краще знаєте, де дитині вчитися. Як дорослі і досвідчені, ви краще орієнтуєтеся в економіці, трендах і попиті на ринку праці, знаєте все про престижні і прибуткові професії. Але буває так, що у дитини інше бачення свого майбутнього — воно не збігається з нашим.
Що робити. Прислухатися до бажань вашої дитини. Ставити питання про те, чому ця справа їй цікава, що вона в ній знайшла і що відчуває — це дуже схоже на історію про захоплення і хобі.
Дозвольте спробувати, адже світ мінливий і непостійний. Взяти, наприклад, нібито непристижну професію художника: за останні роки вона трансформувалася в ілюстратора і дизайнера, попит на яких є у будь-якого бізнесу — свою справу потрібно позиціонувати і відображати візуально. Крім того, досвід легендарних особистостей показує: ми домагаємося більшого успіху в тому, що любимо робити всім серцем. Довіртеся своїй дитині.
Переглядів: 251