Цікаві факти про тарганів, про які ви не здогадувалися

Наука

Тарган – це подразнююча і неприємна комаха, до якої ми, люди, все ще не звикли й, ймовірно, ніколи не звикнемо. І це всупереч тому, що таргани давно звикли жити пліч-о-пліч з нами.

Якщо вони зникнуть, екосистема буде знищена

Якщо вони коли-небудь зникнуть, наша екосистема піддасться серйозному руйнуванню. По-перше, вимирання тарганів надасть прямий вплив на популяцію багатьох видів птахів, щурів і мишей, які ними харчуються. Ці тварини вимруть повністю, тому що зазвичай вони харчуються й іншими організмами, а іноді й рослинами. Але їх число буде скорочуватися.

Від зникнення тарганів постраждають ліси, тому що ці шкідники живляться речовинами, що розкладаються, в яких часто багато азоту. Таргани поїдають цей азот разом з речовиною, що розкладається, а потім виділяють його. Їх багаті азотом екскременти пізніше поглинаються ґрунтом, що підтримує ріст рослин.

Вони можуть жити без голови кілька тижнів

Таргани круті «виживальники», і позбутися від них дуже важко. Навіть позбавлення таргана голови не є для нього смертним вироком, тому що кілька тижнів він може прожити без неї. Таргани можуть жити без своїх голів, тому що вони не використовують свої голови так, як це робимо ми. У тарганів немає багато крові та немає кров’яного тиску. Тому в шиї утворюється згусток, і вони продовжують бродити всюди, як ніби нічого не сталося.

Тіла тарганів працюють незалежно від їх крихітних мізків. Вони дихають через маленькі отвори на їх тілах. Всі ці особливості дозволяють тарганам жити без голови кілька тижнів. Вони страждають тільки від голоду і спраги, оскільки не навчилися вгамовувати їх через шкіру.

Голова може залишатися живою довше, якщо вона знаходиться в прохолодному місці та отримує достатню кількість поживних речовин.

Вони ненавидять, коли люди їх чіпають

Таргани ненавидять людей або що-небудь ще, що до них доторкається, тому що цей простий контакт може бути небезпечний для їх життя. Точніше, таргани також ненавидять присутність людей, як люди ненавидять присутність тарганів. Комахи природно тікають від великих істот (будь то люди, чи хтось інший), тому що знають, що будь-який контакт з більшим істотою часто призводить до смерті.

Насправді, контакт практично з будь-яким організмом може залишити певний слід на таргані, який може бути для нього шкідливим. У випадку з людьми, це натуральні масла, які ми мимоволі залишаємо на всьому, до чого торкаємося. Ці виділення можуть порушити роботу тіла таргана. Найбільше страждають вусики. Вони можуть здатися нам нічим не примітними, але мають вирішальне значення для виживання таргана. Вони працюють як його ніс і необхідні для нюху їжі та пошуку потенційних партнерів. Ці масла зменшать нюх шкідника, що для нього небезпечно.

Їм подобаються наші вуха

Таракани люблять пересуватися в темряві, коли люди сплять. І схоже, вони не надто переймаються щодо прогулянок по сплячій людині.

Віск в наших вухах виділяє леткі жирні кислоти — хімічні речовини, які також виділяються такими продуктами, як хліб і сир. Летючі жирні кислоти залучають тарганів. Натрапивши на людське вухо, тарган розуміє, що там вузько, душно і тепло — саме такі будинки їм подобаються. А яка істота відмовиться від вільного будинку з безкоштовною їжею?

На жаль, це швидко стає проблемою для таргана і сплячою людини. Рухи таргана в вусі можуть змусити сплячу людину почухати вухо. Це штовхає таргана глибше у вухо або навіть вбиває його, якщо дуже сильно натиснути. Живий тарган може виявитися глибоко всередині вуха або навіть всередині черепа. Шипи на ногах таргана можуть пошкодити внутрішнє вухо, викликавши інфекцію або навіть втрату слуху, якщо постраждає барабанна перетинка. Мертвий тарган також є проблемою, а роздавлений — ще більшою проблемою. У нутрощах тарганів живуть смертельні бактерії, які можуть викликати неприємні проблеми зі здоров’ям.

Вони можуть кусати людей

Таргани всеїдні: вони їдять як рослини, так і тварин. Насправді, вони їдять все, навіть якщо це жива людина. Так! Таргани можуть кусати людей. Щоб було зрозуміло, таргани не завжди прагнуть вкусити людину. Зазвичай вони віддають перевагу іншим джерелам їжі. Також вони не кусаються, коли на них нападає людина. Замість цього вони зазвичай намагаються втекти.

Однак вони можуть почати кусати людей і навіть домашніх тварин, коли навколо так багато інших тарганів, що їжі на всіх не вистачає. Але навіть в цій ситуації вони все одно будуть намагатися уникати кусати людей. Найчастіше тарган кусає, коли знаходить дрібні частинки їжі, на тілі сплячої людини. Зазвичай їх можна виявити навколо пальців, рук і ніг — саме там зазвичай виникають укуси тарганів. Укуси можуть бути болючими, і їх порівнювали з укусами величезного, розміром з таргана, комара. Після укусу рекомендується провести обробку потерпілого місця, тому що тарган може ввести в ваш організм небезпечні бактерії.

Раніше вони любили цукор, а тепер його ненавидять

Таргани люблять цукор. Вони поставлять вам лайк, якщо ви залишите цукерки, тістечка, фрукти та сік з високим вмістом цукру на столі. Залиште звичайний цукор, і вони будуть любити вас вічно. Підприємства по боротьбі зі шкідниками виявили це в 1980-х рр. Вони помітили, що розсипаний цукор змушує тарганів спрямовуватися до цього місця. Тому для приманки тарганів стали використовувати глюкозу, змішуючи її з інсектицидами. Поївши такої їжі, таргани вмирали, повертаючись до своїх домівок. Інші таргани часто поїдали останки померлих, що не дивно, адже ці істоти їдять практично все. Ті також вмирали, оскільки в тілах мертвих тарганів все ще замкнена отрута. Це тривало деякий час, поки таргани не зрозуміли, що цукор їх вбиває.

Пізніше таргани стали опиратися цукру. Їхні почуття швидко пристосувалися до сприйняття солодкого цукру як гіркого. Багато підприємств по боротьбі зі шкідниками це виявили й тут же замінили глюкозу на фруктозу, інший цукор. Таргани швидко це зрозуміли та почали уникати фруктози. Вчені простежили цю дивовижну здатність «перемикати смак» на мільйони років назад, коли таргани вперше розвинули здатність виявляти солодкі, але отруйні частини деяких рослин, які вони сприймали як гіркі. Цей навик був генетично пригнічений, коли вони стали жити серед людей і відновився, коли люди почали годувати їх отруєної їжею.

ДжерелоПереглядів: 31