08 травня – свята, іменини, день в історії

Культура

Свята сьогодні

День пам’яті та примирення в Україні

7-го травня 1945-го року німецький генерал Йодль від імені основного агресора, у ставці Дуайта Ейзенхауера в Реймсі, підписав умови беззастережної капітуляції Німеччини, у свою чергу «ображений» радянський уряд висловив категоричний протест з вимогами підписати акт про беззастережну капітуляцію Німеччини безпосередньо в Берліні за участю СРСР, що формально і було зроблено днем пізніше, 8-го травня 1945-го року, близько опівночі. Цей процес відбувся в передмісті Берліна Карлсгорсті, який був зайнятий радянськими військами. Делегація представників німецького командування на чолі з генералом Кейтелем з боку агресора підписали акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини. Від Великобританії акт підписав маршал Артур Теддер, генерал Карл Спаатс від США, від усіх радянських республік був підпис маршала Георгія Жукова та генерал Жан де Латтр де Тассіньї від Франції.

Це була проста демонстрація примирення й пам’яті. Так, свято Перемоги в Європі святкується й донині щорічно 8-го травня.

24-го березня 2015-го року Президентом суверенної європейської України був підписан Указ № 169/2015, яким тепер і українська спільнота повернулася до цієї славної традиції.

Дні пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни

22 листопада 2004 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 8 і 9 травня днями пам’яті і примирення і, визнаючи, що держави-члени можуть мати свої дні перемоги, звільнення та святкування, запропонувала всім державам-членам, організаціям системи Організації Об’єднаних Націй, неурядовим організаціям і приватним особам щорічно відповідним чином відзначати один з цих днів або обидва ці дні як данину пам’яті всім жертвам другої світової війни.

Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

День Червоного Хреста і Червоного півмісяця заснований на честь швейцарського гуманіста Анрі Дюнана, який народився цього дня в 1828 році. У середині минулого століття з його ініціативи вперше стали створюватися групи добровольців, які надавали допомогу пораненим на полях битв. У 1863 р. за його ініціативою була скликана конференція, що поклала початок міжнародному товариству Червоного Хреста.

Офіційно назву Міжнародний Червоний Хрест було затверджено в 1928 р. на 13-й міжнародній конференції в Гаазі, де був прийнятий статут організації, який змінювався згодом у 1952 і 1965 роках.

На 25-й міжнародній конференції ЧХ, що відбулася в жовтні 1986 р., було затверджено нову назву організації – Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Завдання МКЧХ – надання допомоги пораненим, хворим і військовополоненим під час збройних конфліктів, допомога жертвам стихійних лих. Основні принципи діяльності руху – гуманність, неупередженість, добровільність, єдність, універсальність.

Всесвітній день мігруючих птахів

Всесвітній день, присвячений мигрирующим, або перелітним птахам, має свою унікальну історію. Офіційно він був проголошений в 2006-му році і з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання. Відзначається як правило два дні, починаючи з другої суботи травня.

Іменини: Василь, Марк, Сергій

День в історії:

1254 — хартією кастильського короля Альфонсо X заснований Університет у Саламанці

1541 — іспанський конкістадор Ернандо де Сото відкрив річку Міссісіпі, яку він назвав Ріка Святого Духа

1660 — Карла II проголошено королем Англії, що закінчило 11-літню громадянську війну

1846 — американська армія розбила мексиканців у битві при Пало-Альто

1886 — фармацевт Джон Пембертон з Атланти почав продавати лікувальний еліксир, названий ним «Coca-Cola»

1900 — Андрей (Шептицький) призначений митрополитом Львівським

1902 — виверження вулкану Пеле зруйнувало місто Сен-П’єр на острові Мартиніка. Загинули близько 30 тисяч, вцілів тільки один

1912 — засновано кінокомпанію «Paramount Pictures»

1919 — в Ужгороді заснована Центральна Руська Народна Рада, політична організація закарпатських українців

1933 — Магатма Ґанді почав голодний страйк проти британського панування в Індії

Фельдмаршал Вільгельм Кейтель підписує акт про беззастережну капітуляцію в Карлсхорсті, Берлін. 8 травня 1945

1945 — у передмісті Берліна Карлсгорсті представники німецького командування на чолі з фельдмаршалом Кейтелем вдруге підписали акт про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини, що вступив у силу о 23:01

1961 — в Англії засуджено до 42-х років в’язниці дипломата Джорджа Блейка за шпигунство на користь СРСР

1980 — ВООЗ оголосила про повне подолання у світі хвороби віспи за допомогою масової вакцинації

1984 — олімпійський комітет СРСР відмовився направляти спортсменів на XXIII Олімпіаду в Лос-Анджелесі, це була відповідь за бойкот американцями Московської олімпіади 1980 рокуПереглядів: 240
banner