30 серпня – свята, іменини, день в історії

Культура

Свята сьогодні

Свято Жнив

Свято, про яке відомо ще зі Старого Заповіту: “… земля, що п’є дощ, який падає часто на неї, і родить рослини, добрі для тих, хто їх і вирощує, вона благословення від Бога приймає …” (Евр.6:7). “… І свято жнив первоплоду праці твоєї, що сієш на полі. І свято збирання при закінченні року, коли ти збираєш з поля працю свою…” (Ісх.23:16). Святкується це свято завжди, починаючи з останньої неділі серпня або в останню неділю вересня за рішенням церковної громади.

День Слінки

30 серпня проводять День Слінки. Іграшка-пружина, створена в 1943 році в США Річардом Джеймсом спочатку з металу чорного кольору, також відома під назвою «Андамане» – вміє «крокувати» вниз по сходах. Ці серпневі заходи у третьої декаді місяця мають щорічний характер.

День шахтаря

В Україні цей День був закріплений відповідно до нового законодавства по Указу Президента України від 16-го серпня 1993-го року № 304/93, продовжуючи святкуватися щорічно в останню неділю серпня.

Міжнародний день жертв насильницьких зникнень

У резолюції Генеральної Асамблеї ООН № 65/ 209 від 21-го грудня 2010-го року висловлюється глибока стурбованість, зокрема, пов’язана і з збільшенням числа недобровільних або насильницьких зникнень в різних регіонах світу, пов’язаних з затриманнями, арештами або викраданнями, зростаючим числом повідомлень про переслідування, жорстоке поводження і залякуванні родичів зниклих осіб або свідків подібних злочинів. Разом з тим в резолюції вітається прийняття Міжнародної конвенції 2006-го року щодо захисту осіб від насильницьких зникнень. На підтримку заходів, спрямованих на викорінення подібних явищ Генеральна Асамблея ООН оголосила 30-е серпня щорічною акцією «Міжнародним днем жертв насильницьких зникнень».

День міста Донецьк

День міста Донецьк відзначається в останню неділю серпня.

Освоєння земель в районі Донецька було розпочато запорозькими, а також донськими козаками в XVII столітті. У 1869 році валлійцем Джоном Юзом було розпочате будівництво металургійного заводу і робочого селища Юзівка. Дату споруди селища прийнято вважати часом заснування міста Донецька. У 1917 році селище Юзівка отримало статус міста. У 1932 році місто стало центром Донецької області. У 1970 році ЮНЕСКО визнало Донецьк кращим промисловим містом світу.

День міста Рівне

День міста Рівне відзначається в останню неділю серпня.

Перша відома письмова згадка про місцевість, на якій зараз знаходиться місто Рівне, як один з населених пунктів Галицько-Волинського князівства, датована 1283 роком. Регулярно згадки починають фігурувати в історичних джерелах з XV століття.

З другої половини XIV століття цей населений пункт перебував під владою литовських князів. У 1492 році під час правління польського короля і великого князя Казимира Ягеллона місто отримує Магдебурзьке право. З 1518 по 1621 Рівне знаходилося у власності князів Острозьких. З 1569 року Рівне відійшло від Литви до Польщі.

У 1667 році в результаті Андрусівської угоди Рівне залишається під владою Речі Посполитої. У тому ж році в місті була епідемія чуми, у 1691 році його спустошила сильна пожежа.

У 1706 році під час російсько-шведської війни місто було зайняте військами Карла XII. У XVII-XVIII Рівне перебуває у володінні різних польських магнатів. З 1723 року – у володінні шляхтичів Любомирських.

З 1793 року відійшло до Російської імперії, отримавши статус повітового міста. У ході громадянської війни (з 1917 по 1920 р.р.) місто переходило з одних рук до інших.

З 1921 року по 1939 рік перебувало у складі Польщі як центр повіту Волинського воєводства.

У вересні 1939 року, відповідно до Договору про ненапад між Німеччиною і Радянським Союзом, увійшло до складу УРСР у статусі обласного центру новоутвореної Рівненської області. 28 червня 1941 року було взяте вермахтом. З 20 серпня 1941 року до лютого 1944 було столицею німецького Рейхскомісаріату України. Потім було звільнене Радянською армією.

Зараз у місті Рівне працюють великі машинобудівні та приладобудівні підприємства. Також відомі своїми творчими успіхами Рівненський обласний музично-драматичний театр, Рівненська філармонія. Письменницька організація.

Міста обласного значення Рівненської області: м. Рівне, м. Дубно, м. Вараш, м. Острог.

Міста районного значення Рівненської області: м. Березне, м. Дубровиця, м. Здолбунів, м. Корець, м. Костопіль, м. Радивилів, м. Сарни.

В 2020 році День міста Рівне припадає на 30 серпня.

Іменини: Мирон, Олексій, Дмитро, Павло, Пилип

День в історії:

1598 — поразка військ хана Кучума на ріці Берді у битві з московським військом. Остаточне підкорення Сибіру Московією

1704 — за Нарвським договором Річ Посполита вступила в Північну війну на боці Московського царства проти Шведської імперії

1860 — запускається перший британський трамвай

1867 — винахід кокаїну

1873 — відкриття австрійською полярною експедицією на чолі з К. Вейпрехтом та Ю. Пайєром нового архіпелагу, який назвали Землею Франца Йосипа

1877 — французький винахідник-самоучка Еміль Рено запатентував праксиноскоп — прабатька мультиплікації

1901 — Губерт Сесіл Бут запатентував пилосос

1915 — в ході Першої світової війни німецькі війська взяли Брест-Литовськ

1919 — Київська група Армії УНР на чолі з генералом Антіном Кравсом визволила Київ

1920 — у Празі утворено Українську військову організацію на чолі з Євгеном Коновальцем

1941 — у Львові почав діяти Український Червоний Хрест

1965 — вийшов альбом Боба Ділана «Highway 61 Revisited»

1990 — ухвалено Декларацію про державний суверенітет Татарстану

1991 — Азербайджан проголосив свою незалежністьПереглядів: 188
banner