6 особливостей життя з котом, про які не здогадуються навіть досвідчені заводчики

Наука

Для нас вони вже давно не звичайні мишолови, а вірні друзі.

Кішки живуть пліч-о-пліч з людиною понад 9 000 років. Для нас вони вже давно не звичайні мишолови, а вірні друзі. Коти асоціюються з загадками й магією, тому всім нам хоч раз хотілося відкрити завісу таємниці й зрозуміти, про що вони думають і якими бачать своїх людей.

Правила життя

Не залишайте в спілкуванні з котами двозначності: можна так можна, не можна так не можна. З найпершого дня в будинку нам важливо встановити деякі правила, при дотриманні яких всім буде добре:

  • Точити кігті тільки об кігтеточку. Часто коту дозволяють використовувати старенький диван і не бачать сенсу привчати до кігтеточки. Надалі це призведе до нерозуміння, коли ви раптом вирішите викинути диван або перетягнути його новою тканиною: кішка буде здивована, чому тепер не можна робити те, що раніше дозволялося.
  • Не розкидати наповнювач. Тут можливі компроміси, щоб усім було зручно і киці було весело копати: великі лотки з високими стінками, килимки для збору наповнювача, важкий субстрат, який складно розтягнути по квартирі.
  • Не стрибати на стіл. Якщо на столі залишається ароматне блюдо, безглуздо лаяти кішку за інтерес до нього. Краще не залишати їжу в доступних місцях.
  • Можливість бігати, стрибати й біситися. Як будь-якому хижаку, кішці важливо надавати можливість спрямовувати енергію на ігри та заняття, інакше почнеться полювання на людей. Також неприпустимо в дитинстві дозволяти грати з руками, щоб потім раптом не здивуватися, чому киця їх кусає.

Про покарання

Карати кішок не слід, і ось чому:

  • У тварин є асоціативне мислення. Приклад: карають у певному місці, кішка запам’ятовує його як небезпечне і шукає інші кути, розширюючи «географію злочинів».
  • Це підриває основи ефективної взаємодії людини та тварини. Не дивно, що потім такі тварини не реагують на ім’я, ігри, не хочуть сидіти на руках / колінах.
  • Кішка нічого не робить просто так. Порушення поведінки — це завжди сигнал про проблему, а не помста / образа. Це може бути реакція на біль / хвороба або стрес / голод.
  • Сеча й заточення пазурів — це спосіб комунікації у тварин. Карати за таке — те ж саме, що зашити рот людині, щоб та не розмовляла.
  • Якщо проблема, що викликає погану поведінку, не усунена, то кішка проявить іншу небажану поведінку. Тому сенсу в покаранні немає.

Відбір поведінки

Немає нічого важливішого у вихованні тварин, ніж відбір поведінки. Яку поведінку собі «підібрали», такого котика й отримали. У сучасній зоопсихології на перший план вийшло навчання тваринним навичкам, які дозволять жити з такими складними істотами, як люди, безконфліктно.

  • Яскраві емоційні реакції «Іди, не можна!» і «Фу!» для кішки означають: «Людина ожила, звернула увагу! Значить, те, що я роблю, чудово». Тому той, хто продовжує ганятися за кисами з водяним пістолетом по дому, стикається з нерозумінням, чому ж кішка не ховається. А просто заходи не ті.
  • Людині байдуже, коли киця дере кігтеточку, стрибає на своє місце, полює за м’ячиком. Але варто перекинути вазу або горщик з квітами — відразу підвищена увага і тупіт ніжками. «А що? Це весело! Хай буде так, — вирішує кішка. — Людям подобається, коли я шпалери кусками знімаю зі стіни».
  • Самоконтроль повинен бути присутнім не лише тварини, але й у людини. Самоконтроль говорить вам, як правильно відреагувати в тій чи іншій ситуації замість реакції «як хочеться».

Територія кішок

Зміст кота ніяк не залежить від квадратних метрів житла. Тому відмова брати кішку, «тому що квартира маленька», ніяк не обґрунтований.

  • Вимірювання простору котами відрізняється від нашого, вони оцінюють простір за кількістю місць і доступності рівнів вище підлоги. А значить, кожна лежанка і полиця для кота надбавка до території: високі котобашні й комплекси, підвісні полички на присосках на вікна і гамаки на батарею, пледи на підвіконні, полиці в шафі й на шафі, підвісні будиночки та ін.
  • Кішка також не любить 2 крайнощів: порожнеча і захаращеність житла. У першому випадку їй здається, що вона знаходиться у дуже вразливому становищі, відкритому для невидимих ворогів. У другому випадку незрозумілі кути, закриті речами, формують не менше занепокоєння і можуть навіть спровокувати маркування сечею.
  • Іноді, щоб впоратись з проблемою поведінки, достатньо поліпшити житлові умови кішки дуже простими заходами: додати кішці містечок.
  • Більшість кішок надають перевагу верхнім рівням, щоб комфортно спати й мати можливість спостерігати за подіями у квартирі. Комплекс — один зі способів облаштувати комфортну для кішок висоту. На висоті знижується стрес, а завдяки можливості точити кігтики вертикально, як про дерево, кішка ще і позначить простір своїми феромонами.

Формування тригерів

Формування негативного досвіду є не лише у нас, але й у тварин. Розглянемо деякі приклади.

  • Відмова від відвідування туалету. Кішка відчула біль у лотку і пов’язала лоток з причиною дискомфорту. Або кіт, собака або дитина перегородили вихід кішці з туалету, тепер туалет — місце небезпечне, простіше кажучи, пастка.
  • Уникання кігтеточки. Раніше кіт без проблем використовував кігтеточку, але одного разу вона впала під його вагою і налякала кота, тепер хижак обходить «небезпечний предмет» стороною.
  • Напад. Прийшла прибиральниця і голосно грюкнули дверима, коли кіт спав. Кіт не відійшов від сну і зреагував на шум як на небезпеку, тому атакував прибиральницю як її джерело. В результаті став на неї щоразу кидатися.
  • Оборонна агресія. Одного разу кішку грубо схопили за шкірку і відкинули. Їй було боляче, неприємно, страшно. Тепер рука, що тягнеться до неї, — загроза.
  • Тривога. Також негативний досвід можуть сформувати запах і місце. Найпоширеніший приклад: ветклініка, в якій були зроблені вкрай хворобливі процедури, стає джерелом тривоги.

Зовсім без стресу наше життя і життя тварин неможливе. Але постарайтеся зробити так, щоб не формувати нові тригери.

Заряд позитиву

Ми з вами не можемо без позитиву в житті. І кісоньки теж не можуть. Інакше в них зростає невпевненість, вони погано себе ведуть від роздратування або нудьги. Що дає кішці заряд позитивних емоцій?

  • Гри «злови — стисни зубками». Коли ми даємо зловити іграшку, викид в кров ендорфінів кішці забезпечений, в цей момент вона відчуває успіх. Якщо після упіймання «видобутку» ще дати смакоту, то кішка відчуває себе на висоті.
  • Цікаві запахи. Щось обнюхати — дізнатися щось новеньке. Звичайно, запахи мають бути приємними й не викликати почуття тривоги: сумка з продуктами, шишка з лісу, нова іграшка з незнайомих матеріалів.
  • Інтерес господаря до занять кішки. Коли з нею спілкуються приємним голосом, хвалять, захоплюються.
  • Нові цікаві місцинки. Якщо кісі нудно, спробуйте постелити кілька нових підстилок у цікавих місцях, відкрити двері шафки на кухні або комору — дайте кішці все обнюхати, а потім можна похвалити.
  • Нові заняття. Зібрати з господарем табуретку і покатати гвинтики лапкою, попити зі склянки, куди не влазить морда, подивитися, на якому дереві сьогодні сидить голуб, разом потренуватися.

Бонус: історії про пухнастих пустунів

  • Після стерилізації кішка почала гладшати й, як наслідок, кульгати. Побігавши по лікарях, ми були змушені посадити нашу улюблену жирну гусеницю Доллі на дієту. Коли кішка зрозуміла, що це не тимчасова міра і голодувати їй доведеться вічно, вона позбавила нас сну. Ось вже пару років години в 3-4 ночі починається апокаліпсис: звір гасає по хаті, наче стадо слонів, скидає телефони, зловісно шкребе кігтями по склу, відкриває шафи й викидає звідти речі, дере меблі, гризе дроти, ганяє з гуркотом лоток… Причому весь цей спектакль призначений виключно для нас з чоловіком: коли ми їдемо і в будинку залишається дочка, кішка спить з нею всю ніч. І ніхто не вірить, що ця милота — страшний нічний гремлін.
  • Колись у нас жила чорна кішка. Примхлива пані. Ночами вона любила встрибувати на шафу в спальні бабусі з дідусем і скидати звідти цибулю, приготовану на зиму, прямо на людей похилого віку. Довгий час ніхто і не здогадувався, що кішка таким чином вимагала її погодувати. Після годування вона відразу заспокоювалася.
  • Наш кіт постійно, як собачка, ходить за свекрухою. Скрізь її супроводжує: чекає біля туалету, проводжає на кухню і в ванну. Виявляється, така поведінка говорить про велику любов. Якщо є той, хто любить мене хоча б наполовину так, як кіт любить свекруху, я найщасливіша людина на світі.
  • Живемо на Кіпрі. Тут у нас живе багато комах, у тому числі й величезні літаючі таргани. Одного разу вночі такий тарган залетів у хату. Тоді наша кішка принесла його в постіль мені в ноги… живого! Всю здобич господині. Я, само собою, злякалася та підняла шум. Киця на мене потім дуже ображено дивилася.
  • У дитинстві, коли кошеня не вдавалося привчити до горщика, бабуся виносила вердикт: «Не до двору!» Будучи вже дорослою, я зрозуміла, що це означає. Завели ми кішечку Соню. Звірятко виросло неласкавим: з нами не спало, в руки не давався. А головне, виникли проблеми з туалетом: по-маленькому ходила в лоток, а по-великому — виключно поруч. З часом я змирилася. А одного разу ми відправили Соню на побачення з котом. І всі 3 дні життя в чужому домі наша кішка спала з господинею, мурчала у неї на ручках і робила всі свої справи в лоток. Коли повернулася додому, стала поводитися як і раніше. Мабуть, не подобалися ми їй, некомфортно їй було з нами.

Джерело



Переглядів: 388
banner