Міфи про молоко, в які вірять навіть лікарі

Наука

Найбільш живучі міфи про молоко і що про це говорить наука.

Молочні продукти не можна їсти через казеїн, який у всіх викликає алергію і закислює організм

Що говорить наука: Казеїн — один з основних білків, які містяться в молочних продуктах. Він складається з незамінних амінокислот (тих самих, які організм не може синтезувати самостійно і повинен отримувати з їжею). Алергію може викликати будь-який білок і казеїн не виняток — все залежить від індивідуальних особливостей організму. Однак якщо симптомів на зразок кропив’янки, болі в животі або нудоти після вживання молочних продуктів немає, значить, немає й алергії. Сумніваєтеся? Проконсультуйтеся з терапевтом і алергологом.

А ось закислити організм якими б то не було продуктами неможливо (ну, або треба дуже і довго старатися).

Рослинне молоко — повноцінна заміна коров’ячому

Що говорить наука: Називати рослинні види молока повноцінною альтернативою звичайному не зовсім коректно: все залежить від конкретного виду молока і від того, якими вітамінами й мінералами напій збагатив виробник. У цілому в веганських варіантах менше білків, вітамінів і мінералів, ніж у коров’ячому молоці. Однак якщо вам подобається саме рослинне, краще пити різні види, щоб зробити харчування більш збалансованим.

Від молочних продуктів з’являється целюліт

Що говорить наука: Немає жодного наукового свідчення про те, що саме молочні продукти впливають на появу целюліту. Він виникає через порушення живлення підшкірної жирової тканини, погіршення циркуляції крові та лімфи. Серед факторів ризику — надмірна вага (до якої, як відомо, призводять зайві калорії, а не конкретні продукти) і сидячий спосіб життя.

Молоко збільшує кількість слизу в організмі

Що говорить наука: Ніяких наукових доказів, що молоко дійсно підвищує продукцію слизу або мокротиння, немає. Однак теорія, яка, ймовірно, виникла в XII столітті (що насторожує), виявилася настільки життєздатною, що просочилася навіть у сучасну лікарську практику. Педіатри в усьому світі інколи радять батькам виключити з дитячого раціону молоко під час будь-яких захворювань дихальних шляхів від бронхіальної астми до звичайного риніту.

Цікаво, що під час деяких досліджень після вживання молока з’являлося відчуття, що слизу або мокротиння стало більше. Проте подальші аналізи показували, що з точки зору фізіології це не так. Можливо, ці відчуття (і вся теорія в цілому) пов’язані з дією муцинів: ці липкі компоненти слини відповідають за формування і склеювання харчової грудки і збільшують в’язкість молока.

У дорослих людей не засвоюються молочні продукти

Вважається, що молоко — їжа немовлят, і якщо дорослим воно не потрібно, то й причин виробляти спеціальні ферменти, які відповідають за переварювання і засвоєння лактози, в організму немає.

Що говорить наука: Епідеміологічні дослідження спростовують теорію про те, що у всіх дорослих не засвоюються молочні продукти — тільки у частини населення планети (наприклад, у 6-20% європейців, 90% китайців і 100% корінних американців) дійсно є несприйняття молочного цукру. Причина — знижена активність ферменту лактази, яка відповідає за розщеплення лактози.

Перевірити підозри на несприйняття лактози легко: потрібно звернутися до терапевта і здати аналіз крові на лактозну недостатність.

Через молочні продукти з’являються прищі

Що говорить наука: Зв’язок між вживанням молочних продуктів (всіх, крім йогурту і сиру) і появою прищів дійсно є. Проте чому так відбувається, остаточно не зрозуміло.

З’ясувати, чи з’являються висипання через молочні продукти, дуже просто: достатньо скоротити їхню кількість або відмовитися від них зовсім на 3-4 тижні й подивитися, чи відіб’ється це на стані шкіри.

Молочні продукти — причина розвитку діабету другого типу, серцево-судинних захворювань, остеопорозу і раку

Що говорить наука: Ні в одного з цих тверджень немає наукових підстав, а у випадку з остеопорозом і зовсім все навпаки. Молочні продукти знижують резорбцію (руйнування) кісткової тканини, покращують структуру кісток і запобігають вікову втрату кісткової маси — тобто знижують ризик розвитку остеопорозу. За профілактичну дію відповідають мінерали й вітаміни, які містяться в молоці: кальцій, фосфор, магній, марганець, цинк і вітамін К.

ДжерелоПереглядів: 259