90 років із дня народження колишнього глави УГКЦ, кардинала Любомира Гузара

Суспільство

26 лютого минає 90 років із дня народження одного з найбільших для українців моральних авторитетів на зламі XX–XXI століть, колишнього глави Української греко-католицької церкви, кардинала Любомира Гузара.


Пише Голос-Інфо, посилаючись на Івано-Франківську ОДА.


Він народився у міжвоєнній Польщі, значну частину життя прожив у США та Італії, але скрізь і завжди лишався українцем. Вільно спілкувався українською, польською, німецькою, англійською та італійською мовами, хоча зізнавався, що знає більше.


На верховного архієпископа Любомира Гузара 1977 року, таємно, без згоди Папи Римського, висвятив Йосип Сліпий. А потім 19 років довелося чекати підтвердження статусу єпископа.


Повернення до України в 1993 році для нього стало здійсненням заповітної мрії. Українське громадянство отримав 2001-го, вже бувши главою УГКЦ. Владика Гузар зробив чимало для відродження й утвердження авторитету Української греко-католицької церкви, яку радянська влада в 1946 році загнала в підпілля й намагалася знищити.


Кардинал Любомир очолював УГКЦ протягом десяти років, з 2001-го по 2011 рік. Домігся перенесення митрополії зі Львова до Києва, поширивши діяльність УГКЦ по всій Україні. А коли відчув, що здоров’я не дозволяє повноцінно виконувати обов’язки — став першим главою УГКЦ, який добровільно склав свої обов’язки.

«Любомир Гузар приніс в Україну досвід свободи й став зразком нерадянської людини», — відгукувався про Владику архиєпископ Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ Ігор Ісіченко.

У житті любив щирість і простоту. Спілкувався однаково рівно і з політиками, і з церковними діячами, і з простими людьми.


Втративши зір наприкінці життя, надиктовував свої думки й спогади, які виходили як колонки в українських виданнях, стежив за подіями. Йому належать слова: «Свобода — це можливість робити добро».Переглядів: 402
banner