Бізнес в смартфоні: нові правила для ФОП

Економіка

Нові закони передбачають введення у сфері торгівлі та послуг програмних реєстраторів розрахункових операцій (PPO), електронних чеків і кешбек покупцям.

Малий і середній бізнес в Україні будуть жити за новими правилами. Президент України Володимир Зеленський підписав закони №128-IX «Про внесення змін до закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та № 129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг», які Верховна Рада прийняла 20 вересня 2019 року. Вони передбачають введення у сфері торгівлі та послуг програмних реєстраторів розрахункових операцій (PPO), електронних чеків і кешбека покупцям за чек, виданий незаконно.

Які нові «правила гри» отримав, попри численні протести, український малий і середній бізнес, з яким йому доведеться працювати вже зовсім скоро, і які ключові зміни будуть здійснені.

Використання PPO

Згідно зі змінами до законодавства з 1 січня 2021 року касові апарати зобов’язані будуть використовувати ФОП 2-ї, 3-ї та 4-ї груп.

Винятком буде лише 1 група, тобто ті підприємці, що працюють без найманих працівників і дохід не більше 300 тис. грн на рік. При цьому передбачений перехідний період тривалістю кілька місяців.

ФОП, дохід яких не вище 1 млн грн на рік, можуть не використовувати касові апарати до 1 жовтня 2020 року. З 1 жовтня 2020 року по 1 січня 2021 року починається «друга частина» перехідного періоду.

Частина ФОП все ще можуть законно працювати без касових апаратів.

Винятки:

  • магазини з продажу текстилю;
  • магазини секонд-хенди;
  • кафе-ресторани швидкого обслуговування;
  • готелі, турагентства, туроператори тощо;
  • інтернет-магазини, які працюють на ФОП.
  • магазини приладдя і деталей для авто згідно з переліком Кабміну.

Також з 1 січня 2021 року підвищується максимальний поріг річного доходу ФОП 2-ї групи — а саме, з 1,5 млн до 2,5 млн грн.

Якщо дохід ФОП перевищив 1 млн грн, він зобов’язаний почати користуватися РРО в наступний календарний період.

Електронний касовий апарат

В якості касового апарату бізнесмени зможуть використовувати свої смартфони, планшети або ноутбуки. Для цього розробляється спеціальний програмний PPO, який називається E-Receipt (електронний чек).

Як заявив голова податкової служби Сергій Верланов, програмні РРО стануть доступні з весни 2020 року, тобто орієнтовно через пів року після набрання чинності закону.

Такий PPO буде доступний для операційних систем Windows і Android. Його вже можна безкоштовно завантажити для тестування.

Схема роботи наступна:

  • установка електронного PPO;
  • реєстрація каси;
  • введення переліку товарів.

У цій програмі покупець вибирає товар або послугу, а підприємець потім «підсвічує» відповідний штрих-код.

Чек формується у вигляді QR-коду. Клієнт може його побачити на екрані свого гаджета на касі, а також отримати повідомлення про те, що чек сформований через популярні месенджери WhatsApp, Viber, а також SMS або електронну пошту.

Кешбек

Так званий кешбек набирає чинності з 1 жовтня 2020 року.

Механізм наступний: якщо покупка від 850 грн лише частково фіскалізована (не всі позиції чека відображені на сервері податкової) або нефіскалізована (виданий чек взагалі не відображається на сервері), то покупець може звернутися з відповідною скаргою.

Якщо порушення підтвердилося, тоді накладається штраф у розмірі 150% від вартості покупки, частина з яких іде до держбюджету, а частина — покупцеві.

Якщо фіскальний чек не виданий, накладається штраф, але кешбек не передбачено. Розмір штрафних санкцій — в перший раз не менш як 850 грн, у наступні — не менше 1700 грн.

Також новим законодавством прибирається “спрощенка” (єдиний податок) у компаній, що надають послуги телефонного зв’язку, у тому числі мобільного.

Тепер бізнес повинен буде вести облік товарів, а під час перевірки — надавати документи про облік та походження товарів (можна і в електронній формі). Зміна не стосується ФОП на єдиному податку, які не зареєстровані платниками податку на додану вартість (ПДВ).

Джерело



Переглядів: 22