Чому кіт буцається до вас головою — розбираємось у дивацтвах муркотунів

Наука

У першу чергу, треба пригадати особливості котячої анатомії і фізіології.

За що ми любимо котів? Дивне питання — за м’яку шерсть, за солодкі пісеньки, за тепло і ніжність. А також за маленькі і нескінченно милі дивацтва. Коти прямо-таки прославилися своїми екстравагантними витівками, які вельми складно пояснити з точки зору здорового глузду.

Кіт вилазить до господаря на коліна, лащиться і мурчить. Ідилія, та й годі. Але навіщо вихованець з розмаху стукається і треться головою об свого власника, і так сильно, що удар досить відчутний? Давайте спробуємо розгадати і пояснити цю дивину.

Спочатку зупинимося на ключових моментах. Слово “удар” ми, зазвичай, розуміємо як бійцівський прийом (в одному зі значень). Візьмемо бокс, де учасники бою обмінюються болючими ударами, перевіряючи один одного на міцність. Але котячий удар зовсім інший: так, вусатик стукається головою об свою кохану людину, але не відскакує, щоб тут же нанести інший, а навпаки, ласкаво ніжиться, всім своїм виглядом повідомляючи, яке задоволення він отримує. Або кіт іде ще далі: спочатку буцає головою, потім притискається до господаря ще міцніше, “обіймає” його й іншими частинами тіла.

Треба відзначити: “буцання” відчувають на собі не лише люди. Коти можуть “буцнути” і одвірок, і крісло, і навіть стіни. Гарний настрій? Так, але не лише.

Що взагалі відбувається з котом?

Все пояснюється просто — потрібно згадати особливості котячої анатомії і фізіології. На щічках у котів знаходяться особливі секреторні залози (їх ще називають пахучими або запаховими). За допомогою секрету, що виділяється, коти позначають територію, залишаючи запахові мітки.

Ми, люди, цих міток не відчуваємо і не розпізнаємо. Власне, мітки для людей і не призначені, скоріше, вони адресовані іншим котам. Розшифровка проста: “Гей, ця людина (або ця кімната, ця річ або цей предмет) вже зайнятий і має свого господаря. Підшукай собі когось (або щось) іншого”.

Що ж, одна чиста фізіологія, ніякої магії любові? Послухаємо думку експерта Пем Джонсон-Беннетт (Pam Johnson-Bennett), автора відомої книги “Думай, як кіт”. Ось що вона каже: “Так, з одного боку так і є — відбувається чистий фізіологічний акт. З іншого боку, кіт не даремно наближає так близько свою мордочку до людини, втручаючись у її особистий простір. Ми бачимо ще й небувалий акт довіри, яскраву демонстрацію любові і прихильності”.

Іншими словами, не всі коти “позначають” і господарям котяче “буцання” ще треба заслужити. Якщо ви відчули на собі удар котячої мордочки, знайте — вас люблять, цінують і нескінченно поважають.

Вище ми відзначили, що такої честі удостоюються не лише люди. Кіт може буцнути, наприклад, і свого кращого хвостатого друга або подругу. І зовсім не обов’язково, що це неодмінно повинен бути кіт — собаки, наприклад, теж знають, що таке котяче буцання. Знову і знову ми говоримо про небувалий рівень довіри, про любов і дружбу.

До речі, “буцаються” не лише домашні коти, виховані в затишку. Подібна поведінка спостерігається і серед диких котів, так що сміливо робимо висновок, що ми маємо справу з природною моделлю поведінки, пронесеною крізь тисячоліття еволюції. Коти не засвоюють цю модель поведінки, вона дісталася їм у спадок від предків.

Чому ваш кіт ніколи не “буцається”

Не турбуйтеся, виявивши, що все сказане не стосується конкретно вашого улюбленця. Ми часто повторюємо цю фразу: не знайдеш на світі двох однакових котів. І ваш вихованець може вибрати інші засоби вираження любові і прихильності — ті, які вважатиме більш придатними.

Втім, придивіться до вихованця краще. Іноді “буцання” буває відчутним і не болючим. Але буває і по-іншому: кіт леститься і треться об господаря дуже ніжно, ледь помітно.

Розрізняйте моделі поведінки

Ми розібрали “хорошу” модель, яка вказує на щастя і гармонію у вашому домі. Але можна спостерігати й іншу дивину, коли кіт впирається мордочкою в стіну і видає при цьому дивні звуки. В такому разі треба звернутися до ветеринара — це можуть бути ознаки неврологічного розладу. Одночасно тварина може втратити орієнтацію, кружляти, поводитися неприродно і ненормально. Тут необхідне втручання фахівця — швидше за все, вихованець має проблеми з мозком і центральною нервовою системою.

ДжерелоПереглядів: 262
banner