Чому кота так і вабить запах ваших капців

Наука

Пухнастики небайдужі до ношеного взуття.

І не лише до капець, але і в цілому до ношеного взуття. Відкинемо умовності і визнаємо чесно. Якщо піднести своє власне взуття до носа, можна сп’яніти від різкого запаху, що б’є прямо в ніздрі. І нічого не поробите — фізіологія. Ступні ніг і підвищена пітливість — речі взаємопов’язані. Виникає резонне питання: чому котів так приваблює хазяйське взуття, що в ньому такого цікавого?

Не лише взуття

Досвідчені власники домашніх тварин (і котів, і собак) відзначали: вихованців приваблюють будь-які різкі і сильні запахи. У тому числі і ті, які люди вважають відразливими. Ми з вами намагаємося усунутися від подібних запахів, але тварини дотримуються іншої точки зору. Істина така: за допомогою сечових міток і фекалій (і те, і інше виділяє неприємний запах) тварини спілкуються один з одним, залишають після себе своєрідні послання. Чим сильніший і огидніший запах, тим привабливішим він стає для чотирилапих друзів.

Зверніть увагу: на прогулянках ваш вихованець виявляє залишену кимось мітку. Швидше за все, він захоче “продовжити спілкування” і “відповісти”. Тобто помочитися або зробити “великі справи” або поверх, або в безпосередній близькості від старої мітки (заздалегідь просимо вибачення у вразливих читачів). Приблизно як спілкування на інтернет-форумах: хтось із користувачів задасть напрямок для бесіди, а далі виникає дискусія. Так ось: відчувши сильний запах, яким несе від ваших туфель або черевик, кіт захоче продовжити спілкування. Він або треться об взуття щічками, залишаючи свій унікальний аромат, або залишає мітки іншого роду.

Кіт прекрасно знає, кому саме належить запах на взутті. І діє тварина з найкращих спонукань — вона починає спілкуватися, показувати, що хазяйські запахи їй небайдужі. Тому коти… вони такі коти!

Для котів нюх надзвичайно важливий

Люди з їх “жалюгідними” п’ятьма мільйонами нюхових рецепторів лише можуть зрозуміти, привабливий для них той чи інший запах чи ні. Або відрізнять один запах від іншого. Так, у нас велика бібліотека запахів, але наш нюх — всього лише корисне доповнення до інших органів почуттів — зору і слуху. А ось собаки можуть похвалитися 40-80 млн. нюхових рецепторів. Відчуйте, як то кажуть, різницю! Неважко зрозуміти, що картинка світу у собак (і більшою мірою у котів) складається саме з запахів. Поспостерігайте за світом природи більш уважно. Ось зустрічаються два коти або дві собаки. Насамперед вони обнюхують одне одного, долучають новий запах до своєї колекції. Зоровий образ для тварин не такий важливий, як для нас, він вторинний.

Ми скріплюємо знайомство або дружню зустріч міцним рукостисканням, дивимося при цьому співрозмовнику в очі. А коти, розпізнавши приємний запах, можуть легенько буцнутися головами, потертися, обмінятися запахами. За допомогою запахів коти розпізнають настрій одне одного, вік, стан здоров’я, готовність до продовження роду — та дуже багато найважливішої і критичної інформації. Нюх допомагає вусатим друзям відчути агресію або загрозу, що виходить від іншої тварини. Зауважте, не “слова”, не міміка, а саме нюх.

Тепер ви, шановні читачі, знаєте все. Побачивши домашнього улюбленця, який зосереджено потирається мордочкою об капці або улюблені туфлі, прийміть як факт — від них виходить сильний специфічний аромат. Що робити далі, вирішувати вам. Ризикнемо запропонувати сховати взуття у спеціальну шафку.

ДжерелоПереглядів: 469
banner