Чи можуть кішки плакати від болю або смутку

Наука

Правда про котячі сльози.

«Як кіт наплакав» ― кажуть, коли чогось дуже мало або немає зовсім. Але ж нам так хочеться, щоб улюблена кішечка нас розуміла, співчувала нам, висловлюючи свої емоції звичним нам способом ― поведінкою, позою, жестами, і навіть сльозами. Чи можливо таке?

Що таке сльози

З точки зору фізіології сльози ― це рідина, що виробляється розташованими в передній частині очей екзокринними залозами. До її складу входить близько 98% води, решта ― розчинні солі калію, натрію, кальцію, білки альбуміни і фермент лізоцим. Сльози виділяються, коли в результаті рефлекторного тиску кругових м’язів очей на кон’юнктиву розширюються внутрішньоочні судини.

Розрізняють фізіологічні сльози, які необхідні для зволоження і очищення слизової оболонки очей, і емоційні, тобто плач. Їх виділення забезпечується лімбічними системами головного мозку. Така психофізична реакція на емоційне збудження або біль притаманна людям. А чи вміють кішки плакати?

Офіційна наука: кішки не плачуть

Вважається, що плач властивий виключно людині. Наука вважає, що проливати сльози за емоціями тварини не вміють, оскільки не володіють здатністю мислити, а діють лише на рівні інстинктів. Вміння плакати від образи і болю навіть у людини не є вродженим, а розвивається поступово. Новонароджений малюк, відчуваючи голод або незручності, просто кричить, справжні сльози при плачі починають виділятися у дітей лише через кілька тижнів після народження.

Безумовно, і тварини здатні виражати емоції, але роблять вони це по-іншому. Кішка може муркотіти, нявкати, бурчати, фиркати, шипіти, підвивати, але сльози на очах у неї при цьому не з’являються. Слізні залози є у всіх тварин, але їх секрет служить для оберігання рогівки очей від висихання або як реакція на фізичне роздратування із-за попадання в око чужорідного тіла.

Крім того, слізна рідина у кішок може виділятися при захворюваннях, таких як кон’юнктивіт, риніт, алергія, заворот повіки, вірусні інфекції. Хоча для деяких порід підвищена сльозливість очей є вродженою рисою. Так, у шотландських висловухих, перських, британських котів череп має специфічну будову, тому слізні канали дуже короткі.

Сучасні дослідження: кішки можуть плакати як люди

Не існує точних наукових доказів, що сльози у котів можуть бути пов’язані з проявом почуттів. Проте впевнено стверджувати, що такий зв’язок неможливий, сьогодні не вирішуються навіть маститі вчені. Багато фелінологів не вважають відсутність у тварин вищого розуму підставою для заперечення в них здатності плакати. Якщо кішки вміють відчувати емоції, чому вони не можуть виражати їх, у тому числі і з допомогою сліз?

Кішки відносяться до високорозвинутих тварин. Їх мозок влаштований так само, як людський, і за емоції в ньому відповідають ті ж, що і у нас, ділянки. Останні дослідження доводять, що кішки далеко не завжди діють лише інстинктивно, вони здатні здійснювати вчинки, засновані на нестандартному мисленні.

Кошатники стверджують, що бачили кішок, у яких по щоках котилися сльози, коли в них забирали новонароджених кошенят, яких позбавляли товариства з улюбленим господарем або твариною, з якою кіт багато років дружив. Багато ветеринарів кажуть, що кішка може плакати в стресових ситуаціях — наприклад, при різкій зміні обстановки, переїзді в нову квартиру або навіть при втраті улюбленої іграшки.

В інтернеті можна знайти численні аматорські відеоролики з кішками, що плачуть, яких незаслужено покарали, достовірність цих відео не викликає сумнівів. Нерідко можна почути зворушливі розповіді про те, як перехожий, пожалівши вуличне кошеня і віддавши йому свою їжу, бачив на очах бездомної тварини справжні сльози вдячності.

Цікаві факти

  • Тандем людина і кішка існує багато століть. Стародавні єгиптяни не лише тримали у своїх оселях цих тварин, але і вважали божествами, споруджуючи для них храми і бальзамували після смерті. Єгипетські жерці були впевнені, що кішки ― представники високоорганізованої позаземної цивілізації, що мешкає в сузір’ї Сіріус.
  • Дуже незалежні тварини, кішки, здавалося б, не відчувають потреби в суспільстві людей, але, попри це, завжди живуть поруч з нами. Багато хто стверджує, що їх вихованці можуть читати думки. А здатність котячих зцілювати підтверджена численними клінічними випробуваннями. Метод лікування та профілактики захворювань так і називається ― кототерапія (фелінотерапія).
  • Чим більше людина дізнається про кішок, тим більше дивується особливостям їх природи. І цілком ймовірно, що якщо ваша вихованка сидить з жалібним виглядом і проливає сльози, що вона плаче від образи або засмучення. Хоча якщо у неї очі постійно «на мокрому місці» ― це привід звернутися до ветеринара.

ДжерелоПереглядів: 974
banner