Чи повинна дитина мати свою скарбничку і навіщо вона їй

Територія успіху

Ставлення до грошей можна розвинути у дитини за допомогою скарбнички.

У когось гроші накопичуються, у когось витікають крізь пальці, як вода. Психологи кажуть, що справа тут не у природній безтурботності. Дуже багато залежить від того, як дитині прищеплювали почуття фінансової відповідальності у родині. І чи прищеплювали взагалі. У багатьох родинах тема фінансів під забороною. Малюки ще не зрозуміють, а старші вже й самі повинні знати: батькам доводиться багато працювати, щоб забезпечити родину. Але гроші — природна частина нашого життя, і знайомити з нею потрібно вже у ранньому віці. За даними досліджень, здатність ефективно розпоряджатися доходами безпосередньо залежить від набутого у дитинстві досвіду.

4-6 років — знайомство

Малюк вже починає розуміти, як все влаштовано. Наприклад, що на гроші можна купити іграшку або ласощі, а беруть їх зазвичай з гаманця і банкомату. Але ось як вони туди потрапляють? Можна розглянути разом з дитиною купюри і монети, розповісти про те, що на них зображено і навіщо мама й тато ходять на роботу.

7-9 років — перша скарбничка

У початковій школі у дитини з’являються перші кишенькові гроші: на обід, проїзд або солодощі. Багато батьків заохочують дітей за досягнення, дарують гроші на день народження. Завдяки такому первісному капіталу дитина може навчитися розпоряджатися фінансами і розвинути у себе почуття відповідальності.

Можна обговорити, на які витрати дитина буде отримувати гроші, і допомогти спланувати бюджет. Поясніть, що таке витрати і чому у магазинах можуть бути різні ціни на товари, чому грошей може не вистачити і що робити, щоб цього не сталося. У неї є свій бюджет: нехай самостійно приймає рішення, що з ним вчинити. Так зростає її персональна відповідальність за рішення і повагу до грошей.

10-12 років — планування бюджету

У підлітковому віці діти прагнуть до незалежності, у тому числі і фінансової. Кишенькові гроші можна видавати вже раз на місяць і навчити правильно планувати бюджет. Якщо спочатку не буде виходити і дитина витратить їх раніше за зазначений термін, не лайте її. Допоможіть розібратися, чому так сталося. Але і компенсувати витрати не потрібно, інакше вона вирішить, що батьки все одно дадуть ще, навіщо ж заощаджувати. У цьому віці можна розповідати про податки, обов’язкові і ситуативні витрати, а також способи примножити капітал.

13-15 років — перша банківська карта

Час усвідомленого використання. Безготівкові гроші витрачати набагато простіше, але завдяки випискам та стану рахунку і підліток, і батьки можуть контролювати витрати. Важливо навчитися позбавлятися від спонтанних покупок.

Не варто диктувати дитині, на що витрачати гроші, але можна поговорити про те, якими критеріями вона керується, і допомогти уникнути помилок. Наприклад, що дешеве не завжди є якісним.

Заздалегідь обговорюйте з дитиною бюджет на подарунки та іграшки на рік вперед і навіть витрати на її розваги на один день. Це дозволить дитині навчитися планувати і нести відповідальність за свій бюджет. Запитуйте думку дитини щодо витрат, які ви плануєте для усієї родини. І потроху пояснюйте, куди ви витрачаєте гроші, навіщо і яка логіка усіх цих дій. Привчіть дитину записувати свої витрати і доходи у спеціальний додаток.

16-18 років — вільне плавання

Зазвичай у цей час у молодих людей з’являється перший підробіток. Важливо пояснити, як встановлюються договірні відносини, як працюють кредити і чому настільки важливо вчасно платити за рахунками. Можна планувати спільний сімейний бюджет і обговорювати фінансову ситуацію вдома.

Корисні ігри

“Мій план”

Це гра для навчання плануванню і веденню бюджету.

“Монополія”

Видання розраховані на різний вік, від 5 до 14 років. Вчить розпоряджатися стартовим капіталом, щоб усунути конкурентів і стати монополістом у своїй галузі.

“Антимонополія”

Гра вчить виживати серед конкурентів і ефективно використовувати фінанси за складних умов.

“Грошовий потік”

Є версії для дітей 6-9 років і більш дорослого віку. Гра вчить мислити як інвестор і бачити фінансові можливості.

“Економікус”

Гра розвиває навички ведення бізнесу та отримання прибутку за критичних обставин.

Джерело



Переглядів: 289