Декілька причин, через які людям важко вимовляти букву “р”, та як від цього позбутися

Здоров`я

Дефект вимови, з яким треба боротися з раннього віку.

Дислалію, яка характеризується неправильною вимовою звуку “р”, інакше називають ротацизмом або картавістю. Вона властива дітям, але в деяких випадках може зустрічатися у дорослих. Чому вона виникає?

Що заведено вважати картавістю

Картавість пов’язана з невірною вимовою “р”, але іноді нею називають некоректну вимову інших звуків, наприклад, м’яких, дзвінких, твердих, шиплячих і інших. Звук “р” утворюється в результаті вібрації і тертя язика об верхнє небо поблизу передніх зубів. Якщо цей процес порушено, звук спотворюється і виникає так звана картавість. Які її причини?

Неправильне положення язика і губ

Картавість може виникати через зміщених губ або язика, некоректної взаємодії язика з небом, у разі неправильної вібрації маленького язичка. Усі ці причини є наслідком невірної артикуляції.

Фізіологія

Дане явище часто виникає внаслідок порушень функції органів слуху. Дитина не може розчути, як повинна коректно звучати буква “р”. Слуховий апарат може мати вроджену патологію або мати вогнище запалення.

Крім цього, на вимову впливають прикус, пошкодження язика або характерні особливості будови цього органу, а також зубів або ясен. Причиною картавості є відсутні передні зуби, а найчастіше — вуздечка язика недостатньої довжини.

Деякі з перерахованих порушень можуть бути вродженими, інші проявляються протягом життя.

Спадковість

Вчені встановили, що причиною неправильної вимови “р” іноді служить генетична схильність. Наприклад, у дитини можуть спостерігатися неправильна будова щелепи або зубів, як у батьків, або надмірно висунута щелепа. Висока ймовірність картавості у тих дітей, чиї батьки також не вміють вимовляти “р”.

Дефекти мови у дітей, які не виправляють дорослі

Чіткість мови і правильність вимови багатьох звуків і слів встановлюються лише з віком. Відповідальність лягає на плечі батьків, вихователів і вчителів, які повинні контролювати вимову у дітей. Якщо цим нехтувати, позбутися від картавості буде вкрай непросто.

Вивчення відразу двох і більше мов

У деяких сім’ях їх члени для спілкування використовують різні мови. Те ж саме спостерігається в школах або дитячих садах. В результаті змішування слів різних мов може виникнути явище неправильної вимови звуків, включаючи “р”.

Чим шкідлива картавість і як від неї позбутися

Здається, що цей дефект мови не несе ніякої загрози, але у зв’язку з ним можуть виникнути різні неприємності. Часто таких дітей дражнять, а над їх вимовою сміються. Картавих людей складно сприймати іншим. Фактично, їм закритий шлях для кар’єри в таких сферах, як політика, теле- і радіомовлення, викладацька діяльність та інші.

Неправильна вимова звуків змушує людей бентежитися, сприяє розвитку ряду психологічних комплексів. Особливо ніяково себе почувають такі люди під час спілкування з незнайомцями на публіці.

З картавістю рекомендують боротися в ранньому віці. Належний ефект буде досягнуто, якщо спочатку буде встановлена причина дефекту. З цією метою дитину направляють до логопеда, стоматолога і лора. Якщо два останніх фахівці порушень не виявили, слід пройти курс логопедичних вправ. За наявності проблем зі слухом призначають приймання ліків, а в деяких випадках проводять операцію. Якщо причиною дефекту мови є прикус або вуздечка язика, всі необхідні дії зможе виконати стоматолог.

Дорослі також можуть позбутися від картавості, але і в цьому випадку потрібно визначити її причину. Дефекти вимови можна виправити перебуваючи вдома, використовуючи комплекс спеціальних вправ.

ДжерелоПереглядів: 561
banner