Дотримуйтеся цих правил, якщо не хочете виростити дитину-егоїста

Територія успіху

У ранньому віці поведінку дітей можна змінити.

У міру дорослішання діти все більше фокусуються на собі. Цілком нормальне явище: вони усвідомлюють, хто вони такі, проживають новий культурний і соціальний досвід.

Дітей лякає сама думка про те, що вони можуть виглядати безглуздо на тлі інших. Прагнучи вписатися в натовп, вони зосереджуються на своїй поведінці і зовнішності. Вони впевнені, що вся увага прикута виключно до них — мовою експертів це називається “уявною аудиторією”. Не хвилюйтеся: якщо справа не доходить до вкрай егоїстичної поведінки, це абсолютно нормально.

Причин розвитку дитячого егоїзму чимало, і часто на це прямо або побічно впливають самі батьки.

Можливі причини дитячого егоїзму:

  • Батьки, які балують дитину з негативних спонукань, таких як уникнення, почуття провини, компенсація, “любов”;
  • Почуття відчуження;
  • Байдужість до гніву, депресії і занепокоєння дитини, у результаті чого вона може стати самітником, зациклитися на собі, попри оточуючих;
  • Ревнощі до братів і сестер;
  • Егоїстична поведінка батьків та інших членів сім’ї, з яких діти беруть приклад;
  • Відсутність рамок і нестача дисципліни;
  • Якщо батьки не пояснюють дитині цінність безкорисливості, вона стає самозакоханим егоїстом;
  • Якщо у дитини не розвинений емоційний інтелект, вона не розуміє чужі емоції.
  • Якщо дитина відбирає щось у одного з криками “моє!”, хапає без прохання останнє печиво або не хоче ділитися іграшками, можливо, вона егоїст.

Як виховати неегоїстичну і безкорисливу дитину? Спочатку визнайте, що це серйозна проблема, а не тимчасове явище. Потім переходьте до наступних дій:

Дістаньтеся до суті

З’ясуйте причини егоїзму. Зміни в житті? Сварки з братами і сестрами? Недостатньо строгості з боку батьків? Проблеми у школі? Перш ніж хвилюватися про наслідки, складіть список і оцініть, як змінилася ваша дитина за останній час і що може сприяти її егоїстичній поведінці.

Не терпіть

Поясніть, що не збираєтеся терпіти таку поведінку. Це непросто, якщо дитина звикла до виконання всіх її примх, тому будьте послідовні і рішучі. Установіть правило, що ні вдома, ні за його межами егоїзм неприпустимий, і засуджуйте будь-які його прояви. Поясніть, чому це погано і розкажіть про можливі наслідки.

Навчіть емпатії

Діти, здатні поставити себе на місце інших і відчути їх біль, швидше за все, виростуть щедрими і безкорисливими. Навчіть дитину співчуття, звертаючи увагу на емоції оточуючих, їх манери і вираз обличчя, допомагаючи їй зрозуміти різницю між радістю і сумом. Можна пограти в рольові ігри. З їх допомогою дитина представить, як він відчує себе в певній ситуації, і навчиться співпереживати.

Заохочуйте безкорисливість

Кращий спосіб позбутися від егоїзму — звертати увагу на протилежну поведінку. Хваліть дитину за безкорисливі і щедрі вчинки. Поясніть, що саме вона зробила правильно і чому порадувала цим іншу людину. Завдяки цьому дитина буде частіше поводитися саме так.

Установіть межі

Якщо дитина звикла отримувати все, що хоче, вона стає егоїстом. Установіть розумні обмеження і дотримуйтеся їх. Не піддавайтеся сльозам і істерикам. Нехай зрозуміє, що не завжди можна отримати бажане, особливо при такій поведінці. Попросіть всю сім’ю дотримуватися цих правил і в жодному разі не потурати.

Станьте прикладом

Діти наслідують приклад, і ніхто не направить дитину краще, ніж ви, її мама. Навчіть її безкорисливості, здійснюючи при ній щедрі вчинки і звертаючи її уваги на ваші добрі справи. Діти копіюють батьків. Будьте для них зразком, і вони виростуть безкорисливими, як і ви.

Винагороджуйте дитину

Хваліть дитину за безкорисливі вчинки, пояснюючи їх цінність. Це надихне її якомога частіше здійснювати добро.

У ранньому віці поведінку дітей можна змінити. Якщо ваша дитина поводиться егоїстично, ці поради допоможуть виховати її щедрою та уважною.

ДжерелоПереглядів: 204
banner