Контроль дитини в інтернеті: корисні поради для батьків

Суспільство

Способи дотриматися балансу між стеженням і байдужістю.

Навчіть правилам безпеки в інтернеті

Дитина повинна познайомитися з правилами поведінки в інтернеті, як тільки навчиться відкривати браузер,. Розкажіть про те, що в мережі можуть пограбувати, образити та налякати, а також завдати шкоди смартфону або комп’ютеру. Однак при дотриманні простих правил цього можна уникнути. Ось основні з них:

 • Не можна нічого купувати, зокрема всередині додатків.
 • Не можна завантажувати музику, ігри, програми, книги та інший контент з неперевірених сайтів.
 • Не можна спілкуватися з незнайомими людьми в програмах миттєвого обміну повідомленнями в соціальних мережах. Навіть з дітьми: хлопчик або дівчинка запросто може виявитися дорослим чоловіком.
 • Не можна розкривати особисту інформацію: домашню адресу і телефон, рівень доходу батьків, номер школи, в якій вчитеся.
 • Не можна викладати занадто відверті знімки та вказувати геолокацію, якщо фото зроблено у квартирі або на шкільному подвір’ї.

Познайомитися з правилами поведінки в мережі допоможуть навчальні ігри.

Чим довше батьки зможуть по-дружньому допомагати дитині освоювати інтернет-простір, зокрема заводити сторінки в соцмережах, постити фотографії, оновлювати антивіруси і грати в ігри, тим краще.

Заохочуйте розповіді про сумнівну інформацію

Згідно з даними Регіонального громадського центру інформаційних технологій, один з п’яти дітей 12-13 років не звертається ні до кого за допомогою в разі кібербулінгу. І тільки 17% розповідають про нього батькам.

Щоб дитина сама розповідала про друзів, кривдників, пропозиції кудись піти, непристойні фото або картинки, надіслані сторонніми, батькам потрібно налаштувати з нею дружній контакт. Дитина буде рада поділитися будь-якою інформацією тільки за умови, що її не будуть критикувати. Діти приховують інформацію від батьків, адже вважають, що нічого, крім істерик, заборон на вихід в інтернет і скандалів, від батьків чекати не доведеться. Тільки спокійне дружнє спілкування дозволить вчасно захистити дитину від реальної біди.

Дозволяйте користуватися гаджетами тільки в загальній кімнаті

Стояти над душею не потрібно. Посадіть дитину там, де ви зможете бачити екран гаджета, з якого вона переглядає інформацію. Якщо дитина буде протестувати, поясніть, що це потрібно для її ж безпеки.

Встановіть контроль на доступні пристрої

Згідно з даними Центру кібербезпеки та освіти США, 62% дітей 9-15 років заходять на дорослі сайти після того, як знайдуть їх у пошуку, 21% — дивляться відеоролики, призначені для дорослих, 31% — брешуть сайтам про свій вік і 20% — навмисно шукають інформацію для дорослих.

Ви не зможете дотягнутися до всіх гаджетів, з яких дитина вийде в інтернет. Однак у ваших силах убезпечити ті, що є вдома. Для цього:

 • Встановіть антивірус.
 • Встановіть програму батьківського контролю.
 • Увімкніть безпечний пошук у браузері.
 • Встановіть браузери для дітей.
 • Дозвольте користуватися сайтами для дітей.
 • Встановіть програми, адаптовані для дітей.

Захистити дитину від дорослої інформації в інтернеті практично неможливо. Діти обходять батьківські заборони та обмеження, вміло обманюючи дорослих. Всі вони дивляться YouTube на перервах у школі та вже в третьому-четвертому класі знають і про порнографію, і про наркотики.

Дружіть в соціальних мережах

Соціальні мережі допоможуть швидко дізнаватися про інтереси та переживання дитини й підтримувати з нею спілкування. Додайте дитину в друзі, обмінюйтеся посиланнями, ставте лайки. Але ні в якому разі не критикуйте сторінки друзів або її власну, не завалюйте коментарями. Адже якщо дитині стане некомфортно, вона заведе другий обліковий запис, про який ви вже не дізнаєтеся.

Важливо дружити з дитиною, зокрема й онлайн, щоб бути в курсі всього, що вона дізнається. Дивитися разом її улюблених блогерів на YouTube і, що ще важливіше, знати, з ким вона дружить і спілкується.

Не лізьте в переписування без попиту

Невинне бажання прочитати листування дитини порушує її право на особисте життя і секрети. Проявіть повагу та стримайте себе. Якщо ви не можете впоратися з бажанням контролювати, порадьтеся з психотерапевтом. Адже щоб знати, що відбувається в житті дитини, потрібно збудувати з нею довірчі відносини.

Не можна лізти в листування дитини без її дозволу. Це може дуже сильно знизити кредит довіри дітей до батьків. Наслідки цього можуть бути ще більш руйнівними, ніж те, що батьки дізналися з листування.

А якщо ви все ж не стрималися й підгледіли, то не звертайте увагу на ненормативну лексику і брутальність. Важливо тут лише те, що становить небезпеку: обговорювання бійок, пропозиція наркотиків, запрошення від дорослих сторонніх людей, інтимні фотографії. І якщо щось з цього в листуванні ви виявили, то зберіть волю в кулак, попросіть вибачення за порушення меж та поясніть дитині, що їй загрожує. Причому дуже важливо зберігати атмосферу доброзичливості, як би це не було важко.

ДжерелоПереглядів: 207