Ніколи не карайте дитину такими методами — вони можуть травмувати її психіку

Територія успіху

Карати дітей можна, але робити це слід правильно.

Більшість батьків не сумніваються в ефективності покарань. У хід ідуть легкі варіанти — від криків і позбавлення мультиків до “важкої артилерії” − поставити в кут, оголосити тимчасовий бойкот або шльопнути.

Експерт в області сімейної психології Михайло Лабковський впевнений, що у вихованні дитини неприйнятні будь-які фізичні впливи. На цей рахунок психолог виражається однозначно: “категорично не можна бити дітей”. Він упевнений, що впливаючи на дитину методом сили, батьки тільки лякають її і наділяють різними неврозами. Лабковський не заперечує ефективність покарань, проте пропонує альтернативні способи впливу на поведінку дітей, наприклад, позбавлення від улюблених іграшок і гаджетів.

Відповідаючи на питання про сенс покарання, психолог зазначає, що іноді карати дітей навіть потрібно, але робити це треба правильно.

Як приклад, Лабковський наводить наступну ситуацію: дитина дала обіцянку, але порушила її. Реакція батьків не повинна бути схожою на стихійне лихо із серії “налетів і понеслося”. Важливо розділяти особистість дитини і її вчинки, не забувати про дружність. Спочатку нагадайте дитині про свою любов, а потім повідомте про те, що позбавляєте її від ппланшета на певний термін за непослух.

Але є кілька покарань, які точно не варто практикувати у вихованні дітей.

Ізоляція в темній кімнаті

Щоб “достукатися” до неслухняної дитини, деякі батьки відправляють її в темну кімнату. Однак, усі психологи сходяться в єдиній думці: так не можна чинити. Якщо, звичайно, ви не хочете наділити її фобіями і викликати в неї нічні кошмари.

Вирішивши зупинитися на цьому методі покарання, відправляйте дитину на тимчасову ізоляцію тільки у світлу кімнату з вікнами. І, звичайно, вона не повинна знаходиться в повній самоті занадто довго.

Використання фізичної сили

На думку Лабковського, використання фізичної сили щодо дітей нагадує дресування тварини. Наступного разу дитина вчинить так, як від неї вимагають, але навряд чи вона зрозуміє причину свого покарання через переляк.

При такому методі покарання подальше майбутнє дитини буде розвиватися за двома сценаріями: або вона стане невпевненою і полохливою людиною, або почне сприймати агресивність як щось само собою зрозуміле.

Приниження

Не можна карати дитину, при цьому обзиваючи її образливими словами. Сформувати у дітей низьку самооцінку дуже легко, а ось виправити помилку буде складно. Якщо ви бажаєте дитині хорошої долі, стримуйте всі образливі слова, які так і вириваються з вуст у момент роздратування.

Михайло Лабковський радить батькам перед покаранням нагадувати дітям про свою любов. І тільки потім “виносити вирок”, заздалегідь обговоривши терміни його дії.

Покарання на публіці

Не варто влаштовувати публічні з’ясовування стосунків на очах очевидців, навіть якщо дитина сильно розлютила вас. Постарайтеся залишатися незворушними і сказати маленькому порушнику спокою, що його чекає серйозна розмова вдома.

Голосно з’ясовуючи відносини на дитячому майданчику, в магазині або кафе, батьки принижують дитину. Особливо гостро на погрози і крики реагують діти старше чотирирічного віку, які вже навчилися ображатися і вимагати справедливості. Намагайтеся подавати молодшим домочадцям правильний приклад і не “виносити сміття з хати”.

Фраза “я тебе не люблю”

Ні за яких умов не можна використовувати в якості покарання емоційне відсторонення. Не карайте дитину фразами “я тебе не люблю” та ігноруванням, оскільки своїми діями ви вселяєте в неї тільки страх. Така поведінка може викликати розгубленість навіть у дорослих людей. Що тут говорити про дітей, які приймають наші слова за чисту монету.

Якщо не хочете, щоб дитина сумнівалася в собі, а заодно і в батьківській любові, ніколи не використовуйте таке емоційне покарання.

Психологи не заперечують корисність покарань, але роблять акцент на адекватній поведінці самих батьків у цей момент. Обов’язково роз’яснюйте причини, обговорюйте терміни покарання і намагайтеся контролювати свої емоції.

ДжерелоПереглядів: 241
banner