Прикмети: до чого пересолити страву

Культура

Походження прикмет про розсипану сіль і пересолену їжу.

Наші предки ще в давні часи помітили, що пересолити їжу просто так неможливо, а якщо це сталося, то вже точно неспроста.

Зараз кожен знає прикмету — якщо пересолив їжу, значить, закохався. Але це лише мала частина передбачень, пов’язаних із сіллю, яка раніше була в дефіциті, тож і поводитися з нею треба було дуже акуратно. Значною мірою саме цим і зумовлене походження прикмет про розсипану сіль і пересолену їжу.

Пересолити їжу — до чого

Розсипана сіль або їжа, в яку додано забагато солі, в давні часи завжди призводили до сварки саме через труднощі з придбанням приправи. Вважалося, що марнотратно поводитися з сіллю може тільки недбайлива господиня.

Ще одне старовинне тлумачення прикмети про пересолену їжу: вважалося, що коли заміжня жінка пересолює страви, то вона «дивиться наліво», зраджує чоловікові. За це в давні часи чоловік навіть міг побити дружину. Врятувати від скандалу і наслідків могла тільки щіпка солі, кинута через ліве плече. Це відволікало нечисту силу, а добрі духи допомагали залагодити конфлікт.

Якщо ж їжу пересолила молода незаміжня дівчина, то це свідчило про неуважність. У народі пов’язували це з тим, що під час готування дівчина думає не про роботу, а про коханого. Звідси й пішла прикмета: пересолила їжу — отже, закохалася.

Коли багато солі не заборонялося

Коли на порозі з’являлися гості, їх намагалися зустріти якнайкраще, а тому ставили на стіл багато солі. Особливо це стосувалося довгоочікуваних сватів. А ось непроханим гостям сіль не подавали зовсім. Це був натяк на те, що їм не раді. Тому коли дівчина подавала дорогим гостям або сватам пересолену їжу, за це її не лаяли. Вважалося, що дівчина просто перестаралася від хвилювання. Якщо ж їжу пересолювала заміжня жінка, то тут могла бути пом’якшувальна обставина — вважалося, що вона чекає поповнення. Це цілком зрозуміло, адже у вагітної смаки змінюються і дуже хочеться солоненького. Ось вона, готуючи на свій смак, і могла зробити їжу більш солоною, ніж треба.

ДжерелоПереглядів: 1 590
banner