Що ви знаєте про пробки для вина — цікаві факти

Технології

Пробки отримали широке поширення, вони не деформуються від вологи, забезпечують герметичність і не змінюють смаку вина.

Незвичайна церемонія пройшла у 2002 році в Нью-Йорку біля Центрального вокзалу міста. Численні глядачі стали свідками похорону… винної пробки. Точніше сказати, натуральних винних пробок було багато, з них виготовили манекен, який і поклали в труну. Організатором цього дивного заходу став бізнесмен Рендалл Грем, власник підприємства з виробництва металевих винних пробок. Таким чином, Грем вирішив показати, що епоха закупорювальних матеріалів з кори коркового дерева пішла в минуле, настає ера нових технологій. Бізнесмен явно поквапився, і в наші дні натуральні пробки все ж застосовуються виноробами. Хоча вони вперше почали виготовлятися ще чотири сторіччя тому.

Втім, і до сімнадцятого століття жителі країн Середземномор’я використовували кору коркового дуба для закупорювання судин з вином. Але, саме відтоді пробки отримали широке поширення, вони не деформуються від вологи, забезпечують герметичність і не змінюють смаку вина.

Кору коркового дуба починають знімати у віці 25 років. При цьому, дерево не гине, а обростає новою корою, яка знову стає придатною для виготовлення пробок через кожні 7-10 років. Знята кора повинна відлежатися протягом декількох місяців, після чого її сортують і розрізають на пластини, з яких і роблять пробки. Протягом життя дерева кору з нього знімають до 16 разів. Загальна маса «врожаю» може скласти близько 200 кг.

Цікаво, що кора, вперше знята з дерева, для виготовлення пробок практично не придатна. Вона має нерівномірну структуру і легко кришиться. Тому, йде на виготовлення рятувальних жилетів, підлогового покриття або утеплювача.

В цей час корковий дуб росте на території Португалії, Франції, Іспанії, Італії, Тунісу, Алжиру і Марокко. Основним виробником є Португалія, де виготовляється більша частина всіх пробок. Вважається, що клімат цієї країни найбільш сприятливий для коркового дуба.

Кожну пробку перевіряють, як мінімум, два експерти. Один з фахівців оцінює гладкість поверхні, а завдання другого — перевірити відповідність заданій формі. Тільки після такої суворої експертизи пробку відправляють у винний цех.

Американські соціологи провели дослідження, в ході якого було виявлено, що понад 70% цінителів вина віддають перевагу напою з натуральною, а не синтетичною пробкою. Всупереч на всі твердження науковців, що пробки з пластику нітрохи не гірше.

Правда, один недолік у натуральної пробки є — вона схильна до зараження грибком, з-за чого від 1 до 3 відсотків пляшок з вином виявляються забракованими.

Якщо зберігати пляшку вертикально, то пробка з часом може пересохнути й втратити герметичність. Саме тому, зберігати вино потрібно тільки в горизонтальному положенні.

За збереження виробництва натуральних пробок виступають навіть екологи. Для цього є пояснення: багато фермерів, які не знаходять на ринку збуту кори коркового дуба, вирубують цілі гаї, використовуючи звільнену площу для вирощування інших культур. В результаті, корковому дубу загрожує повне зникнення. Крім того, діброви коркового дерева — середовище існування іберійської рисі. Чисельність цієї тварини стрімко скорочується із-за вирубки коркового дуба.

ДжерелоПереглядів: 308
banner