Швидкість старіння залежить від того, яким було наше дитинство
Люди, у яких було важке дитинство, швидше старіють.
Вчені довели, що у людей, які в ранньому віці страждали від поганого поводження і насильства, біологічні ознаки старіння проявляються швидше, ніж у тих, хто ніколи не стикався в дитинстві з серйозними труднощами. У дослідженні розглядалися три різних ознаки біологічного старіння — раннє статеве дозрівання, клітинне старіння і зміни в структурі мозку. Було встановлено, що негативний вплив був присутній у всіх трьох випадках.
Вплив несприятливих факторів в дитячому віці є одним з найпотужніших засобів прогнозування змін, які можуть відбутися в стані здоров’я людини на більш пізньому етапі життя. При цьому йдеться не лише про наслідки для психічного здоров’я, таких як депресія і тривога, але і для фізичного, у тому числі серцево-судинні захворювання, цукровий діабет і онкологія.
На думку вчених, факт того, що насильство в дитячому віці прискорює старіння організму на біологічному рівні, допомагає пояснити наявність цього самого зв’язку. Попередні дослідження демонстрували досить змішані дані про те, чи всі труднощі, пережиті в дитинстві, пов’язані зі збільшенням швидкості старіння. У цих дослідженнях розглядалися різні види проблем — жорстоке поводження, нехтування, бідність і багато іншого, а також різні ознаки біологічного старіння. Щоб розібратися в проблемі група вчених вирішила розділити всі труднощі на дві категорії. До першої відносяться проблеми, пов’язані з загрозою життя, такі як жорстоке поводження і насильство, а до другої — проблеми, пов’язані з різними позбавленнями, такі як фізичне або емоційне нехтування, бідність.
Вчені провели метааналіз понад 80 досліджень, в яких взяли участь понад 116 тис.осіб. В результаті вони виявили, що діти, які пережили травму, пов’язану з проблемами з першої категорії, з більшою ймовірністю раніше вступають в період статевого дозрівання, а також демонструють ознаки більш швидкого старіння на клітинному рівні, включаючи укорочення теломерів — захисних ковпачків на кінцях ниток ДНК, здатних зношуватися з віком. Однак діти, які жили в умовах бідності або відсутності турботи, не проявляли жодної з ознак раннього старіння.
Додатково фахівці розглянули ще 25 досліджень за участю понад 3250 учасників. Цього разу вивчалося те, як несприятливі фактори, що виникають в ранньому віці, впливають на розвиток головного мозку. Вони виявили, що будь-які проблеми в дитинстві впливали на зменшення товщини кори — основної ознаки старіння. Однак різні категорії проблем були пов’язані з витонченням кори в різних частинах мозку.
Переглядів: 273