У Франківську на минулих місцевих виборах партії витратили 14 мільйонів гривень

Суспільство

У Івано-Франківській області партії на місцевих виборах до обласної та міської ради, а також кандидати на посаду міського голови Івано-Франківська зібрали 14,3 млн гривень. Це дані зі звітів партій, які проаналізував Рух ЧЕСНО, передає Галка.

Половина цієї суми — гроші з партійних рахунків. Фінансування виборчих кампаній через партійні рахунки означає, що донорів можна відстежити лише через партійні звіти. А цю інформацію партії мали би вказувати у звітах до НАЗК, які на час карантину парламент дозволив не подавати. Відповідно, навіть через три місяці після виборчої кампанії ми не можемо сказати, хто давав політикам гроші на агітацію.

Проте витрати, відображені у звітах за підсумками виборчих кампаній, значно занижені. Партія “Слуга народу” не вказувала вихідні дані на агітаційних білбордах. Вартість білбордів ВО “Свобода” та Руслана Марцінківа суттєво занижена з огляду на ту кількість зовнішньої реклами, яку фіксував Рух ЧЕСНО протягом виборчої кампанії. А витрати майже всіх партій на рекламу у соціальних мережах суттєво вищі за вказані у звітах. Про це свідчить моніторинг політичної реклами у соціальній мережі Facebook.

Найбільше коштів партії та кандидати витрачали на поліграфію та зовнішню рекламу — це майже половина виборчих фондів. Понад 20% фондів було витрачено на телевізійну рекламу.

“Навіщо виборцям знати, звідки у політиків гроші на проведення кампанії? Все просто. Депутати місцевої ради працюють на нас із вами безкоштовно п’ять років. Їм за це не платять заробітної платні, як народним депутатам, які працюють у парламенті. Звідки ж береться бажання витрачати мільйони на агітацію, щоб працювати безкоштовно? Якщо виборці не інвестують у кампанію партії, яку підтримують, то мільйони гривень офіційно і неофіційно на агітацію дають ті, хто буде мати вплив на прийняття рішень цими політиками”, — коментує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.

“Депутати місцевих рад не лише розподіляють наші податки у вигляді бюджету міста чи області, вони на додачу можуть віддавати комусь у власність нашу землю, ліси чи інше майно громади. Якщо партія не була чесною під час виборів у своїх фінансових витратах і ми їх не бачимо у звітах — це привід задуматися, чи будуть представники цієї партії грати чесно, за правилами, і працювати в інтересах виборців ці п’ять років”, — додає Думанська.

Як правило, кошти надходять на виборчі рахунки з рахунків партії, від кандидатів та обмеженого кола донорів. Керівники штабів зазвичай не покладаються на фінансову підтримку виборців, адже розуміють, що кошти можна простіше і швидше завести в інший спосіб. Хоча 12% виборців висловлюють готовність підтримувати партії фінансами. Навіть на сайтах партій найчастіше неможливо знайти інформацію щодо того, в який спосіб можна підтримати партію і перерахувати кошти.

Скільки коштів залучили партії

Загалом партії та кандидати у міські голови до місцевих виборів в Івано-Франківській області зібрали у свої передвиборчі фонди майже 14,3 млн гривень. Варто зазначити, що із 13 партій, що брали участь у виборах до рад різних рівнів в Івано-Франківській області, 10 створили загальнообласні фонди і про них прозвітували. Лише ЄС та ВО “Свобода” подали до Івано-Франківської міської ТВК звіти про витрати з передвиборчих фондів.

Із п’яти кандидатів у міські голови Івано-Франківська лише Василь Стефанишин із “Платформи громад” не надав до ТВК жодних звітів про використання коштів виборчого фонду або повідомлень про нестворення рахунків. Водночас партія “Платформа громад” подала до обласної ТВК звіт про використання коштів із виборчого фонду.

Решта чотири кандидати подали звіти про суми передвиборчих фондів. Найбільше грошей на вибори, за офіційними даними, витратив переобраний міський голова Руслан Марцінків з ВО “Свобода” — понад 1,1 млн гривень. 190 тис. гривень, згідно зі звітом, витратила Наталія Сербин з УГП, видатки з виборчого фонду Петра Шкутяка з ЄС склали 150 тис. гривень, а Олександр Богачов зі “Слуги народу” витратив 70 тис. гривень на передвиборчу кампанію.

Із 13 партій, що висували своїх кандидатів до Івано-Франківської обласної ради, п’ять партій наповнювали передвиборчі фонди власними коштами — тобто у звіті не відображаються фізичні та юридичні особи, які вносили кошти на передвиборчі рахунки. Ці кошти партії перераховували до виборчого фонду з поточних рахунків, які використовують у міжвиборчий період. Побачити, хто наповнював поточні рахунки партій, можна буде у квартальних звітах партій до НАЗК, проте парламент дозволив партіям відтермінувати подачу квартальної звітності аж до завершення карантину. Отже, походження більш ніж 7 млн гривень, перерахованих до виборчих фондів із поточних рахунків партій, зможемо з’ясувати лише після завершення карантину.

Найбільший бюджет на місцеві вибори в Івано-Франківській області вказали у звітах партії “ЄС” та “За майбутнє” — понад 2,3 млн гривень кожна. У “За майбутнє” це власні кошти партії, у ЄС частка партійних коштів склала 733 тис. гривень — решту внесків зробили кандидати та фізичні особи. “Платформа громад” прозвітувала про 2,2 млн залучених коштів, з них 1,8 млн гривень склали кошти фізичних осіб. За рахунок власних коштів наповнювала передвиборчий фонд і партія “Слуга народу” — фонд склав понад 1,8 млн гривень. Слід зазначити, що 11 кандидатів від “Слуги народу” у депутати Івано-Франківської міської ради створили власні виборчі фонди. Загальна сума цих фондів склала 73 тис. гривень. Виборчий фонд ВО “Свобода” загалом склав 1,8 млн гривень. 537 тис. — фонд до обласної ради, 199 тис. — до міської ради, а передвиборчий фонд Руслана Марцінківа склав 1,1 млн гривень.

ВО “Батьківщина” прозвітувало про 1,3 млн гривень передвиборчого загальнообласного фонду. Лише 75 тис. перерахувала партія, решта — власні кошти кандидатів. Усі ці партії пройшли до Івано-Франківської обласної ради. Загальний фонд УГП склав 883 тис. гривень. З них власні кошти партії — 692 тис. гривень, а фонд кандидатки на посаду міського голови Івано-Франківська Наталії Сербин — 190 тис. гривень. Власними коштами партій наповнював обласний передвиборчий фонд “Голос” — 626 тис. гривень. Загальний фонд партії “УДАР” склав 491 тис. гривень. З них 75 тис. — кошти партії, а решта — внески фізичних осіб та кандидатів. Партія “Сила і честь” зібрала на кампанію 179 тис. гривень, 36 тис. із них — це кошти партії, решта — внески фізичних осіб. Партія “Перемога Пальчевського” внесла у виборчий фонд власні кошти — 124 тис. гривень.

Партія “Пропозиція” не подала підсумкового звіту про кошти, використані з виборчого фонду, повідомлення про нестворення рахунку від партії теж не надходило. Василь Стефурак, який був другим номером у списку “Пропозиції” до обласної ради, подав окремий звіт про свій виборчий фонд, що склав 140 тис. гривень. А партія “Наш край” подала до ТВК повідомлення про нестворення виборчого фонду в Івано-Франківській області.

Походження коштів

Партії “За майбутнє”, “Голос”, “Слуга народу”, “УГП” та “Перемога Пальчевського” свої виборчі фонди наповнювали за рахунок партійних коштів. Тобто у їхніх виборчих звітах не відображені донори, які давали кошти на виборчу кампанію.

Найбільшими донорами, що наповнювали виборчий фонд ЄС, були кандидати до місцевих рад від цієї партії. Найбільші внески до обласного виборчого фонду зробили Ігор ВінтонюкВолодимир Кушнір та Олександра Федорук. Вони внесли від 150 до 250 тис. гривень. Виборчий фонд до Івано-Франківської міськради наповнили два кандидати — Олексій Петечел, що був першим номером у списку партії, та Степан Руднянин. Вони внесли 204 тис. та 100 тис. гривень відповідно. Петро Шкутяк, який балотувався на посаду міського голови, поповнив свій фонд на 150 тис. гривень.

У партії “Платформа громад” був створений загальний фонд на рівні області. У цей фонд і перераховували кошти усі жертводавці. Загалом їх було 42, більшість перераховували у фонд по 50 тис. гривень. Найбільшу суму до фонду перерахував Сергій Дубина — 99 тис. гривень. Він очолював список кандидатів від “Платформи громад” до Рожнятівської селищної ради та керує ТОВ “Рожнятівська друкарня”Олег Лєпєнін, що був номером шостим у списку партії до Івано-Франківської міськради, перерахував 70 тис. гривень до виборчого фонду. Лєпєнін є власником будівельної компанії “Вертикаль”.

У ВО “Свобода” у виборчий фонд до Івано-Франківської міської ради жертвували кошти сім осіб. У виборчий фонд до обласної ради кошти не жертвував ніхто.

До виборчого фонду кандидата у міські голови Руслана Марцінківа перерахували кошти 23 жертводавці. Переважна більшість цих людей поповнювала фонд на суму 49 тис. гривень. Серед жертводавців, що перераховували кошти на кампанію Руслану Марцінківу, досить різні люди. До прикладу, Сергій Блинчук перерахував 49 тис. гривень. Як видно з розпорядження міського голови від 1 грудня 2020 рокуСергій Блинчук є водієм автомобіля Skoda Octavia A7 у міській раді. Це авто закріплене за самим Русланом Марцінківим. Крім того, Сергій Блинчук є фігурантом двох судових вироків Івано-Франківського міського суду — за водіння у стані алкогольного сп’яніння та порушення ПДР, що спричинило пошкодження майна. Ще рік тому Блинчук шукав роботу. Згідно з його резюме, з 2016 по 2019 рік він працював водієм у ВО “Свобода”. Проте у звітах партії до НАЗК за цей період він не фігурує. Соломія Бунька, що теж пожертвувала Марцінківу 49 тис. гривень, зараз навчається за спеціальністю “дошкільна освіта” в ПНУ ім. Василя Стефаника. Хоть дівчина і вчиться на бюджеті, є сумніви, що вона змогла відкласти таку суму зі стипендії.

70 жертводавців перерахували кошти у виборчий фонд ВО “Батьківщина”. Партія створила лише один фонд. Більшість із цих жертводавців були кандидатами у депутати різних рівнів в Івано-Франківській області. Суми пожертв абсолютно різні — від 500 гривень до понад 100 тис. гривень. Найбільший внесок у 109 тис. гривень зробив Богдан Книшук. На 70 тис. гривень поповнив фонд Андрій Іваськів. Андрій Карманський вніс до фонду 60 тис. гривень. Усі троє були кандидатами у депутати Івано-Франківської обласної ради.

Виборчий фонд УДАРу наповнювали 17 жертводавців. Фонд створювали лише один на всю область. Найбільше коштів перерахувала Іванна Стефінів — понад 184 тис. гривень. Вона була третім номером у списку УДАРу до Івано-Франківської обласної ради та другим номером до міської. По 50 тис. гривень внесли Тетяна Марущак та Наталія Марчук. Ці три внески склали понад половину виборчого фонду партії “УДАР”.

Семеро осіб поповнили фонд партії “Сила і честь”. 58 тис. гривень до фонду перерахував Олександр Долішній — він є власником івано-франківського культурно-розважального центру “Пасаж Гартенбергів”. Був третім номером у списку “Сили і честі” до Івано-Франківської міської ради. Михайло Драч, що був другим номером у тому самому списку, перерахував у виборчий фонд 35 тис. гривень. Цікаво, що Ілона Криклій, яка перерахувала 25 тис. гривень та балотувалась до Івано-Франківської облради, вказала у біографічних даних, що тимчасово не працює.

На що витрачали?

Найбільше коштів від партій та кандидатів у передвиборчий період отримало обласне телебачення “Галичина”. Згідно зі звітами партій, за послуги телевізійної реклами “Галичині” перерахували понад 1,2 млн гривень. Послуги замовляли ВО “Батьківщина”, “Голос”, ЄС, “За майбутнє”, “Перемога Пальчевського”, “Платформа громад”, ВО “Свобода”, “Сила і честь”, “Слуга народу”, УДАР, УГП, а також кандидати у міські голови Івано-Франківська Руслан Марцінків та Петро Шкутяк.

Слід зазначити, що Руслан Марцінків витрачав кошти на власну рекламу з міського бюджету протягом попередніх п’яти років своєї каденції. Кошти міського бюджету йшли на оплату численних телевізійних ефірів та публікацій у ЗМІ про діяльність міського голови. А закладались вони у різних міських програмах, що мали б підвищити рівень обізнаності мешканців міста щодо діяльності місцевої влади. Рух ЧЕСНО дослідив ці витрати і встановив, що на рекламу Руслана Марцінківа у приватних ЗМІ протягом 2016–2020 років було витрачено понад 38 млн гривень з міського бюджету. Ще понад 31 млн з міського бюджету було витрачено на фінансування комунальних ЗМІ, де Руслан Марцінків теж мав регулярні ефіри та щотижневі публікації.

Завоювати підтримку в місті, якщо це обласний центр, коштує чимало. В усіх сенсах. Тому виграти вибори тут не так просто. Як засвідчили ці вибори, майже всіх мерів міст обласного значення обрали повторно. Саме вони п’ять років мали доступ до ресурсів міст, що дало їм можливість користуватися і фінансовим, і адміністративним, і медійним ресурсами під час своїх виборчих кампаній.

За час виборчої кампанії найбільше коштів обласному телебаченню “Галичина” було перераховано партіями “За майбутнє” — 356 тис. гривень, “Свобода” — 198 тис. гривень, та “Платформа громад” — 144 тис. гривень. З передвиборчого фонду Руслана Марцінківа телеканалу “Галичина” перераховано 202 тис. гривень.

Понад 952 тис. гривень за рекламу від партій та кандидатів отримала ТРК “РАІ”. Рекламу на телеканалі замовляли сім партій, а також кандидати в мери Петро Шкутяк та Руслан Марцінків. Власне, серед усіх Руслан Марцінків заплатив каналу найбільше — 236 тис. гривень, партія “За майбутнє” перерахувала каналу 235 тис. гривень з передвиборчого фонду, УДАР — 141 тис., а “Платформа громад” — понад 100 тис. гривень.

Водночас партія “Слуга народу” замовляла послуги у ТОВ “Зе Медіа” на суму 769 тис. гривень. Це майже половина виборчого фонду партії. Партія платила компанії за розміщення зовнішньої реклами. Згідно із даними порталу YouControl, компанія зареєстрована в Києві. А її власник Володимир Татаренко у 2020 році балотувався до Броварської міської ради (Київська область) від партії “Демократична сокира”. 26 жовтня 2020 року ця партія через випадок із комерційною співпрацею Татаренка з партією “Слуга народу” розпустила свій осередок у Броварах та заблокувала офіційні сторінки цього осередку.

Найбільшим підрядником партії “ЄС” у передвиборчій кампанії було рекламне агенство “Мегаполіс”, зареєстроване у Харкові. Йому партійний осередок перерахував 642 тис. гривень. Кошти платили за розміщення друкованих матеріалів на носіях зовнішньої реклами.

ТОВ “Грін Лайн Сервіс” надавало послуги семи партіям та двом кандидатам у депутати. Загалом компанія отримала понад 589 тис. гривень.

Понад третину коштів із виборчих фондів партії витрачали на поліграфію та брендовану продукцію. Загалом понад 4,4 млн гривень партії витратили на поліграфічні послуги. Найбільші витрати на поліграфію у ЄС — понад 890 тис. гривень. “Батьківщина” на друковану продукцію витратила 614 тис., а “Платформа громад” — 605 тис. гривень. Найменші витрати на поліграфічні послуги у своїх звітах вказали партії “Перемога Пальчевського” — 99 тисяч гривень, та “Сила і честь” — 76 тис. гривень.

Частка витрат на зовнішню рекламу у звітах партій склала понад 25% або 3,6 млн гривень. Найбільше, згідно зі звітами, на зовнішню рекламу витратили “Слуга народу” та ЄС — 973 тис. та 923 тис. гривень відповідно. На білбордах ЄС вказаний наклад 40 штук.

Білборди “Слуги народу” були розміщені без вихідних даних, тому відслідкувати наклад неможливо. Це є грубим порушенням виборчого законодавства, оскільки партії та кандидати на своїх бордах мають вказувати наклад, підрядника та відповідальну за друк реклами особу.

Середня вартість рекламної площі на білборді на період виборів у Івано-Франківську становила 10 тис. гривень. У серпні 2020 року Рух ЧЕСНО звертався до однієї з найбільших компаній, що надає послуги з розміщення зовнішньої реклами — ТОВ “Вестборд”. Тоді компанія надала прайс на розміщення політичної реклами, де вартість борду на місяць становила 10 тис. гривень. Варто відзначити, що директором ТОВ “Вестборд” є Олег Капустяк — депутат Івано-Франківської міської ради від ВО “Свобода”.

Відповідь ТОВ “Вестборд” із прайсом на розміщення зовнішньої політичної реклами у вересні та жовтні 2020 року

У звітах ВО “Свобода” до Івано-Франківської міської ради та облради сумарно зі звітом Руслана Марцінківа вказано витрат на зовнішню рекламу на понад 218 тис. гривень. У вересні 2020 року Рух ЧЕСНО зафіксував понад 50 бордів Руслана Марцінківа та ВО “Свобода” лише в Івано-Франківську, а у жовтні — понад 100. На білбордах Руслана Марцінківа вказаний наклад 100 екземплярів — відповідно до вказаних у звітах витрат на зовнішню рекламу розміщення одного борда мало б коштувати партії чи кандидату в середньому 2 тис. гривень.

Білборд Руслана Марцінківа, жовтень 2020 р. Фото: Віталій Світлик

Українська галицька партія прозвітувала про витрати на зовнішню рекламу на суму 430 тис. гривень. Протягом вересня та жовтня в Івано-Франківську було зафіксовано сім бордів із символікою партії. Кількість бордів, які партія розмістила в області, невідома.

156 тис. гривень на зовнішню рекламу витратила партія “Батьківщина”. Рух ЧЕСНО зафіксував у Івано-Франківську десять бордів партії протягом жовтня. “Платформа громад” на зовнішню рекламу, згідно зі звітом партії, витратила 291 тис. гривень. Протягом вересня Рух ЧЕСНО зафіксував у Івано-Франківську десять білбордів  цієї партії, а у жовтні 2020 року — близько 20. Середня вартість оренди борду протягом місяця в Івано-Франківську склала на період виборів 10 тис. гривень. “Платформа громад” робила акцент на область, де вартість рекламних площин менша, а звітували партії за витрати лише протягом жовтня, тому витрати на зовнішню рекламу у “Платформи громад” можуть бути близькі до реальних.

Найменше на зовнішню рекламу витратили партії “Голос” та “УДАР”“Голос” у своєму звіті вказав витрати у 49 тис. гривень. Рух ЧЕСНО зафіксував у жовтні 2020 року сім білбордів “Голосу” лише в Івано-Франківську. Кількість бордів “Голосу” в області не зафіксована. Проте, враховуючи середню вартість рекламної площини під політичну рекламу в Івано-Франківську, можна припустити, що витрати на зовнішню рекламу у партії “Голос” можуть бути занижені. Нагадаємо, партія подавала загальнообласний звіт.

Партія “УДАР” взагалі вказала у звіті 2860 гривень витрат на зовнішню рекламу. Рух ЧЕСНО зафіксував у Івано-Франківську як мінімум три борди цієї партії а також мінімум п’ять сітілайтів. Загальна їх вартість явно більша, ніж 2860 гривень.

Білборд та сітілайт кандидатів до Івано-Франківської міської ради від партії “УДАР”, жовтень 2020 року. Фото: Віталій Світлик

Частка витрат коштів із виборчих фондів на телевізійну рекламу склала 22%, або 3,1 млн гривень. Найбільше за рекламу на телебаченні заплатили у ВО “Свобода” — майже 1,1 млн гривень. “За майбутнє” сплатила за телевізійну рекламу 841 тис. гривень, а “Платформа громад” — 388 тис. гривень. Найменше витрат на телевізійну рекламу у звітах вказали УГП та “Сила і честь” — по 9 тис. гривень.

Витрати на рекламу в інтернеті

У звітах партій та кандидатів про використання коштів виборчих фондів у 2020 році з’явилась нова графа — витрати на інтернет-рекламу. Цим видом реклами зараз користуються всі партії, проте не всі звітують. Згідно із проаналізованими звітами, частка витрат партій на рекламу в інтернеті склала лише 4,6% від загальних витрат — це 649 тис. гривень.

Найбільше на рекламу в інтернеті, згідно зі звітами, витратила партія “Голос” — 270 тис. гривень, ЄС — 126 тис., а “Платформа громад” — 110 тис. У звітах партій “За майбутнє”“Свобода”“УДАР”“Сила і честь” та “Перемога Пальчевського” нам не вдалося ідентифікувати жодного платежу за рекламу в інтернеті.

Згідно зі звітами, поданими партією “За майбутнє” до Івано-Франківської обласної ТВК, партія у передвиборчу кампанію не витрачала грошей на рекламу в інтернеті. Рух ЧЕСНО проаналізував дані бібліотеки фейсбук-реклами й відслідкував, що за вересень і жовтень 2020 року на рекламу кандидатів та партії було витрачено понад 60 тис. доларів США. Рекламу оплачували через персональні сторінки кандидатів та партійні групи у Facebook. З офіційної сторінки Олександра Шевченка, який був першим номером у списку “За майбутнє”, до обласної ради у вересні було витрачено на рекламу понад 26,5 тис. доларів, а у жовтні — понад 31 тис. Зі сторінки його брата Віктора Шевченка, що був сьомим номером у тому самому списку, за вересень на рекламу витрачено 1,6 тис. доларів, у жовтні — понад 2 тис. Також реклама оплачувалась із двох сторінок у Facebook, що ідентифікуються з партією. Від сторінки “За Майбутнє Франківськ” у жовтні оплачено рекламу на суму 3,7 тис. доларів. Від сторінки “Прикарпаття ЗА Майбутнє” у жовтні та вересні 2020 року оплачено рекламу на загальну суму понад 750 доларів.

 

Скріншоти рекламних постів “За майбутнє” та Олександра Шевченка у соціальній мережі Facebook

Не вказали у своїх звітах витрат на рекламу в інтернеті ВО “Свобода” та Руслан Марцінків. Проте за даними додатку “Facebook бібліотека” Рух ЧЕСНО встановив, що витрати на рекламу були, хоча у звітах нам не вдалося ідентифікувати жодного платежу на рекламу в інтернеті загалом та в соцмережах зокрема. Разом з тим зі сторінки “Вікторія Нагорна — Команда Марцінківа” у жовтні було проплачено рекламу на суму 230 доларів. На суму 156 доларів проплачено рекламу з офіційної сторінки Руслана Марцінківа у вересні та жовтні 2020 року. Кандидат до Івано-Франківської міської ради від ВО “Свобода” Олег Андрухів у жовтні проплатив від персональної сторінки рекламу на 334 долари. Також Рух ЧЕСНО фіксував рекламу у соціальних мережах від Андрія Строїча, що балотувався до Івано-Франківської міської ради, та Романа Труби, який був кандидатом від “Свободи” у районну раду.

Скріншоти реклами у Facebook Руслана Марцінківа та кандидатів від ВО “Свобода”

У звіті УДАРу також не вдається ідентифікувати жодного платежу за рекламу в інтернеті, однак, згідно із даними бібліотеки фейсбук-реклами, у жовтні 2020 року зі сторінки “Команда УДАР Івано-Франківськ” витратили 781 долар США. Зі сторінки Юрія Солов’я витратили на просування рекламних дописів ще 501 долар. Юрій Соловей очолював список УДАРу до Івано-Франківської обласної ради.

Неможливо ідентифікувати жодного офіційного платежу за рекламу в інтернеті і в “Сили і честі” та “Перемоги Пальчевського”. Разом з тим ЧЕСНО не вдалося зафіксувати витрати на рекламу в соцмережах цих партій чи кандидатів від них в Івано-Франківській області.

Офіційно найбільшу суму витрат на рекламу в інтернеті вказала у своєму звіті партія “Голос” — 260 тис. гривень. Усі платежі можна чітко ідентифікувати як оплату реклами у Facebook та Instagram. Рух ЧЕСНО фіксував витрати на рекламу з кількох сторінок партії у Facebook на суму 9559 доларів. Зокрема, зі сторінки “Голос. Івано-Франківська область” у жовтні було оплачено реклами на 7089 доларів, зі сторінки “Голос. Івано-Франківськ” — на 2208 доларів, зі сторінки “Голос. Коломия” — на 262 долари. Вказані у звітах та зафіксовані витрати на рекламу практично співпадають.

Партія “Платформа громад” у звіті вказала, що витратила на рекламу в інтернеті 110 тис. гривень. З них 25 тис. партія заплатила за рекламу на новинних сайтах. Згідно із даними бібліотеки фейсбук-реклами, витрати на рекламу партії та її кандидатів склали 5034 долари, це близько 140 тис. гривень. Тобто партія у звіті не вказала майже 55 тис. гривень на інтернет-рекламу.

УГП та кандидатка у міські голови Івано-Франківська від цієї партії Наталія Сербин у своїх звітах вказали, що на рекламу в інтернеті витратили 88 тис. гривень. Наталія Сербин у звіті кандидатки в мери вказала витрати у 38 тис. гривень на рекламу у Fаcebook. А згідно із даними бібліотеки фейсбук-реклами витрати склали 816 доларів за період виборчої кампанії. Тобто кандидатка прозвітувала про більші витрати на рекламу. Що стосується УГП, то ситуація зворотна — у звіті вказані витрати на інтернет-рекламу на суму 50 тис. гривень, а додаток “Facebook бібліотека” зафіксував витрати зі сторінки “Українська Галицька Партія. Івано-Франківщина” у жовтні 2020 року на суму 4135 доларів США. Тобто витрати були удвічі більшими, ніж вказано у звіті. Як і у випадку з “Платформою громад”УГП прозвітувала лише про частину витрат на рекламу в інтернеті.

У звіті ВО “Батьківщина” зазначено витрати на рекламу на суму 6 тис. гривень. Щоправда, 5 тис. було сплачено за розміщення банерної реклами на сайтах, і лише 1 тис. гривень перераховано ТОВ “Сучасні рекламні рішення” — це підприємство займається інтернет-рекламою для Юлії Тимошенко. В бібліотеці фейсбук-реклами Рух ЧЕСНО зафіксував витрати на рекламу у Facebook із кількох сторінок кандидатів від партії “Батьківщина” та її партійних осередків. Зокрема, з офіційної сторінки Андрія Карманського у жовтні було оплачено рекламу у Facebook на суму 445 доларів. Карманський був кандидатом до Івано-Франківської обласної ради від “Батьківщини”Василь Ревчук — депутат Івано-Франківської обласної ради — зі своєї офіційної сторінки оплатив у Facebook рекламу у жовтні на 85 доларів. А зі сторінки “Батьківщина Коломия” у жовтні оплачено рекламу на 342 долари. Фактично “Батьківщина” прозвітувала лише про 1 тис. гривень, витрачених на рекламу в інтернеті, а реальних витрат було набагато більше.

ЄС у своїх звітах до Івано-Франківської міської та обласної ТВК, а також у звіті Петра Шкутяка вказала витрати на інтернет-рекламу на суму 126 тис. гривень. Рух ЧЕСНО в бібліотеці фейсбук-реклами зафіксував витрати на рекламу партії та її кандидатів в Івано-Франківській області на суму 7873 долари США. У жовтні 2020 року зі сторінки “Європейська Солідарність — Івано-Франківськ” оплачено рекламу на суму 2899 доларів. Зі сторінки “Погляд Івано-Франківська” у жовтні оплачувалась реклама Петра Порошенка та партії “ЄС” на суму 80 доларів. Також у жовтні з фейсбук-сторінки “Європейська Солідарність — Калущина” було оплачено рекламу на 655 доларів. Також Рух ЧЕСНО фіксував рекламу з фейсбук-сторінок кандидатів від ЄС до Івано-Франківської міської ради. Зі сторінки Володимира Фецича у жовтні оплачено рекламу на суму 1611 доларів, Сергія Палійчука — на 770 доларів, Ярослава Яцишина — на 354 долари. Оплачувалась реклама й зі сторінок кандидатів від ЄС до Івано-Франківської обласної ради. Зокрема, зі сторінки Сергія Басараба оплачено рекламу на суму 294 долари у жовтні 2020 року. А зі сторінки Романа Ткача — на суму 1210 гривень.

Партія “Слуга народу” у звіті обласній ТВК вказала, що витратила на рекламу в інтернеті 57,5 тис. гривень. З них 56 тис. осередок партії заплатив за рекламу на новинних сайтах. Проте Рух ЧЕСНО в бібліотеці фейсбук-реклами зафіксував витрати на рекламу партії у сумі 603 долари зі сторінки “Слуга Народу. Івано-Франківщина”. Ця сума явно перевищує 1,5 тис. гривень за рекламу, про які звітувала “Слуга народу”.

До всіх звітів, які партії та кандидати подали до міської та обласної ТВК, є чимало запитань. Найчастіше вказані витрати на рекламу не співпадають із вартістю фактично оприлюдненої. Білборди партій та кандидатів розміщуються без вихідних даних, а їхня вказана вартість часто набагато нижча за ринкову.

Корисним нововведенням до звітів у 2020 році є необхідність вказувати витрати на рекламу в інтернеті. Її часто використовують політичні партії та кандидати, а відповідні витрати сягають кількох десятків тисяч доларів. Але нової вимоги дотримались далеко не всі партії і кандидати на Прикарпатті. Більшість партій вказали суми, значно менші, ніж їхні фактичні витрати на рекламу у соціальних мережах.

У звітах партій не було пунктів, де вказувалися б витрати на послуги працівників виборчих штабів, агітаторів, поклейщиків та іншого персоналу. Тому ці звіти далеко не повною мірою відображають реальні витрати на виборчі кампанії.

На місцевих виборах 2020 року партії звітували за досить короткий період виборчої кампанії — офіційно вона тривала три тижні, адже партії та кандидати реєструвались до кінця вересня, а виборчі кампанії проводили до 25 жовтня. Але в Івано-Франківську, як і в більшості міст України, Рух ЧЕСНО фіксував ведення партіями активної агітації ще із серпня 2020 року — по місту розміщувались партійні борди, проводились концерти і зустрічі у дворах, працювали агітаційні намети та розповсюджувалась друкована продукція. Про ці витрати партії повинні прозвітувати у квартальних звітах до НАЗК, проте на період карантину вони можуть не подавати ці звіти.Переглядів: 303
banner