У Франківську обговорять децентралізацію

Суспільство

Зміни до законів та бачення розвитку територіальних громад у контексті Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 – 2027 роки – ці теми обговорюватимуть на зустрічі керівників тергромад на Прикарпатті “Децентралізація в режимі stand by”, пише Суспільне Карпати.


Захід відбувається у межах проєкту “Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні”, який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Модератор зустрічі, виконавчий директор регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук розповів, що захід поділили на дві дискусії.

“Режим “stand by” означає режим готовності, режим очікування. Ми очікуємо сьогодні змін до законодавства і ухвалення ряду законів, які мають допомогти громадам і завершити процес децентралізації”, – сказав Юрій Стефанчук.

Перша дискусія стосується законодавчого забезпечення, змін до законів. Основні спікери – це народні депутати України, зокрема, голова підкомітету ВРУ в частині місцевого самоврядування Віталій Безгін та Оксана Савчук. Також участь візьме і Зіновій Андрійович, який донедавна був депутатом.

Друга панель присвячена баченню розвитку територіальних громад в контексті Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 – 2027 роки. Свої позиції на платформі також представляють голови територіальних громад Прикарпаття.

“Зараз багато хто говорить про те, що реформа закінчена, вже все зробили і треба чимось іншим займатися. Але завершений тільки другий етап бюджетної децентралізації, а їх передбачено п’ять”, – говорить виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

28-го січня в парламенті зареєстрували проєкт Закону “Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою України”, схвалений Кабміном. Згодом мають бути ухвалені нові закони про місцеві державні адміністрації, про службу в органах місцевого самоврядування.

“Багато буде залежати від того, як фінальна крапка в реформі буде поставлена змінами до Конституції”, – каже Олександр Слобожан.

На його думку, основний момент, який треба прописати конституційно, – гарантування фінансової стабільності громадам. Наразі Конституційний Суд розглядає два подання: щодо процедури добровільного об’єднання та формування нових районів. Постанова ВРУ про новий районний поділ є актом одномоментної, одноразової дії, пояснює виконавчий директор АМУ.

“Вибори вже відбулися в цих районних радах. Інше питання: які там видаткові й дохідні повноваження, чим вони мають займатися, які штати вони сформували. Юридично відкатати назад це неможливо – їхня функція є транзитною”, – сказав Олександр Слобожан.

Також він додав, що є автором назви “об’єднана територіальна громада”, яка використовувалася як перехідний термін, але наразі юридично її в законодавстві не існує.

“Якщо хтось очікує, що Конституційний Суд ухвалить рішення і заверне реформу назад, то ми з цим абсолютно не погоджуємося”, – зазначив Олександр Слобожан.



Переглядів: 175
banner