У Коломиї на подвір’ї приватного будинку встановлини єврейські надгробки
До міського голови міста Коломия Івано-Франківської області Ігоря Слюзара звернулася Об’єднана єврейська община України з проханням вилучити єврейські надгробки з приватного подвір’я. Звернення підписав виконавчий директор об’єднання Міхаель Ткач.
Про це пише Голос-Інфо з посиланням на Суспільне.
Написи на надгробках ледь помітні – стерлися, адже ними вимощено двір. Єврейська громада просить місцеву владу посприяти їй у перенесенні мацев (єврейських надгробків) на єврейське кладовище, як того вимагають традиції.
У коментарі журналістам Суспільного керівник ОЄОУ Міхаель Ткач зазначив: “Ми звернулися до міського голови міста Коломиї з проханням перенести мацеви, тобто єврейські надгробки, до найближчого діючого єврейського кладовища і зробити альтернативне сучасне дорожнє покриття на місці знаходження мацев. Станом на сьогодні ми не отримали відповіді від міського голови міста Коломиї. За нашою інформацією, він зараз знаходиться у відпустці”.
Заступник голови Коломийської міськради Володимир Бойцан підтвердив кореспонденту Суспільного, що голова перебуває у відпустці, а звернення від єврейської общини поки не надходило: “Коли будуть певні пропозиції, вирішуватимемо, як виправити ситуацію”.
Ситуація з надгробками, які за часів СРСР використовувались як матеріали для будівництва, в тому числі і доріг, у Західній Україні не є рідкістю. “Радянська влада ставилась до єврейських надгробків з неповагою. Це пов’язано із системним антисемітизмом на державному рівні у СРСР. Ми бачимо багато прикладів, коли мацеви були використані як будівельні матеріали у Львові, Тернополі та у низці інших міст Західної України, в яких свого часу проживала велика кількість єврейського населення”, – розповідає Міхаель Ткач.
Коментуючи ситуацію, яка склалася, очільник ОЄОУ не оминув етичних міркувань щодо використання мацев як будівельних матеріалів: “Коли Об’єднана єврейська община України бачить приклади використання мацев як будівельних матеріалів для будівництва автомобільних доріг чи створення фундаментів, – ми завжди ініціюємо процес перенесення знайдених мацев до кладовищ за низки причин. Перш за все, ми говоримо про повагу до вже померлих. По-друге, мова йде про те, що ми ліквідуємо наслідки антисемітської політики радянської влади. Ми знаємо, що міська влада, згідно із чинним законодавством, може виконати наше прохання, і сподіваємося, що мацеви будуть перенесені на найближче єврейське кладовище, а дорожнє покриття на місці знайдених надгробків замінять на більш сучасне”.
На ситуацію зреагував і Посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон.
“Так сумно. Можливо там знаходяться надгробки моєї родини”, – прокоментував у Twitter Джоель Ліон.
Переглядів: 251