У яких країнах можна залишити на чай, а в яких ні

Культура

Пам’ятка, яка допоможе з’ясувати, чи варто залишати винагороду у кафе під час подорожі.

Відвідавши ресторан/кафе, мимоволі замислюєшся, чи потрібно залишати чайові, у якому розмірі та чи доречно це в конкретній країні. Це стосується і послуг водія, гіда, таксиста тощо. Ми підготували пам’ятку, яка допоможе вам з’ясувати, чи варто залишати винагороду у кафе під час подорожі.

Наприклад, в Литві, Білорусі, Румунії, Росії, Словенії, Словаччині чайові очікуються в розмірі 5-10%. На Кубі, Уругваї та в Болгарії заведено залишати 10% винагороди. У Мексиці, Чилі, Польщі, Україні, Єгипті та Вірменії прийнятні чайові 10-15%, а в Канаді та Америці правило — залишати 15-20%.

У країнах, які ми подали нижче, не заведено залишати чайові, але скрізь є свої невеликі нюанси, дивіться:

Китай

Тут ситуація з чайовими неоднозначна, але в більшості випадків вони будуть розцінені як грубіянство. Виключення становлять оптові туристичні компанії, групові гіди та водії, тому що за свою працю вони беруть невелику оплату та можуть бути раді додатковому прибутку. Дійте відповідно до ситуації.

Японія

У ресторанах Японії чайові можуть розцінити як образу. Загальна ідеологія країни полягає в тому, що персонал, який обслуговує, працює в ресторані як команда. І якщо клієнт отримує задоволення від відвідування й обслуговування, то він знову повернеться в ресторан, покличе друзів і тим самим поліпшить стан бізнесу. Тому вони раді словесній подяці і вашому поверненню.

У деяких ресторанах Токіо туристи все-таки дають чайові, персонал не відмовляється, але ніколи цього не чекає. Так що майте на увазі.

Південна Корея

Зазвичай чайові тут теж вважаються грубіянством. Іноді в деяких дорогих готелях додаткова плата за обслуговування (10%) автоматично додається до рахунку. А водії таксі будуть вдячні за те, що їм запропонують залишити решту собі, але тільки, якщо вона буде невеликою.

Гонконг

Чайові в Гонконзі не поширені, і, як і в Японії, можуть розглядатися як неповага до персоналу, оскільки вважається, що обслуговування свідомо повинно бути на хорошому рівні. Але з розвитком туризму місцеві жителі починають звикати до чайових і навіть очікувати грошову подяку.

В’єтнам

Чайові не поширені, але поступово стають популярними, особливо в таких туристичних місцях, як Ханой. Тому в’єтнамці не чекають бонусів, але будуть дуже вдячні.

Нова Зеландія

У цій країні не заведено залишати чайові, однак, якщо ви отримали неймовірне обслуговування та вам це дуже сподобалося, можете залишити близько 10% чайових. Персонал буде радий винагороді, тому що їхня праця оцінюється не так високо, як, наприклад, у країнах Європи (Данія, Бельгія тощо)

Таїланд

Місцеве населення не чекає чайових, але дуже цінує. Ви можете не вираховувати певний відсоток, а просто залишити 10-20 бат за послугу. Тайці будуть дуже вдячні.

Малайзія

У ресторанах не заведено залишати чайові, оскільки 10% від суми (для покриття чайових і інших зборів) уже буде додано до рахунку. Але в клубах і барах для швидкого та кращого обслуговування можете дати офіціантові долар або два. Однак плата все одно залишається на ваш розсуд.

Швейцарія

За законом, у Швейцарії всі збори за послуги повинні бути включені до опублікованих цін, тому не потрібно давати чайові людям у сфері послуг — офіціантам, перукарям, носіям в готелях…

Австралія

Чайові в Австралії історично не були нормою, але зараз у ресторанах вони стають все більш поширеним явищем, але повністю добровільним. Тому що в кожен рахунок вже включається 10% збору, а працівники готелів, перукарень, барів, таксі і т. ін. мають дуже хорошу заробітну плату.

Бельгія

Як і у Швейцарії, робота персоналу, що обслуговує, добре оплачувана, і чайові не потрібні, тому що включені в рахунок. Але в туристичних районах винагорода може бути очікуваною.

Данія

Нема потреби давати чайові в ресторанах Данії. Офіціанти отримують хорошу зарплату та навіть додаткові виплати. Правило «не давати чайові» поширюється також на таксистів, носильників, барменів і т. ін. Максимум, що ви можете зробити, якщо дуже хочете віддячити за послугу/допомогу, округлити рахунок.

Естонія

У Естонії чайові ніколи не включаються в рахунок автоматично, але є необов’язковими. 10% чайових — достатньо для відмінного обслуговування, але ви не повинні відчувати себе зобов’язаними що-небудь залишати.

Італія

У більшій частині Італії чайові не залишають, але, якщо вам сподобалося обслуговування, ви можете просто округлити рахунок або додати невелику суму до основної оплати.

Але в туристичних центрах таких, як Венеція, Флоренція або Рим, офіціанти звикли до чайових і очікують від відвідувачів винагороди. Але майте на увазі, що персонал має хорошу заробітну плату та до рахунку вже додана додаткова вартість, тому ви не зобов’язані залишати щось понад.

Франція

У Франції вже є ПДВ (податок на додану вартість), прикріплений до вашого рахунку. Зазвичай його можна знайти в кінці рахунку, позначеного як TVA (taxe sur le valeur ajoute). Із цієї причини нема потреби залишати чайові, але, як і в Італії, можете округлити рахунок.

Ісландія

Плата за обслуговування вже включена в чек практично за всі послуги, включаючи ресторани, кафе, таксі, готель, тому від вас не чекають жодних додаткових чайових.

ДжерелоПереглядів: 238
banner