В Чернівецькій області зареєстровано грип птиці в дикій фауні

Суспільство

Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області, на території Рукшинської територіальної громади Чернівецької області зареєстрований спалах пташиного грипу в дикій фауні.


Інформує Голос-Інфо, посилаючись на Головне управління Держпродспоживслужби в Івано – Франківській області


Захворювання на грип дикої птиці (лебідь) встановлено Вінницькою регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби 23.12.2023 року.


Нагадаємо.

 Грип птиці – гостре високозаразне вірусне захворювання, яке характеризується пригніченням, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту. У результаті захворювання птахи гинуть.


 Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Дикі качки, крячки, лебеді, чайки та інші види перелітної птиці, чутливі до вірусу грипу птиці, є переносниками та природним резервуаром інфекції.


Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір’я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал (господарі), комахи, пухоїди, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом.
 Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Вірусоносійство у птахів, які перехворіли, триває 2-3 місяці та більше.


Інкубаційний період триває 1-7 днів. У окремих випадках – від декількох годин до 7 діб і більше.
 Як розпізнати?


Клінічні ознаки грипу птиці мінливі і залежать від вірусу, виду птиці, віку, статі, супутніх хвороб і навколишнього середовища.


Клінічні ознаки у курей різноманітні: від слабовиражених – до гострого перебігу, з високою смертністю без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками депресії; відсутність апетиту, раптова загибель великої кількості птиці у стаді. Хвора птиця сидить або стоїть у напівкоматозному стані з опущеною головою. При цьому загибель птиці сягає 80-100%. Кури, інфіковані вірусом пташиного грипу, несуть яйця без шкаралупи і з часом припиняють яйцекладку. Хвороба супроводжується депресією, втратою чутливості, сльозотечею, набряками в ділянці голови і шиї, синюшністю слизових оболонок, гребінця та сережок, водянистим проносом, рідше – симптомами ураження органів дихання.


 Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:
– здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;
– здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;
– інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;
– на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
– дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);
– утримувати різні види птиці окремо;
– виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами, недопущення домашньої птиці до відкритих водойм, недопущення розробки мисливських трофеїв на території приватних дворів та згодовування відходів від них домашніх тварин;
– не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
– зберігати корми для годівлі птиці в недоступних для дикої птиці місцях;
– проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
– забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
– проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;
– проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
– дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).


 При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби), або службу ветеринарної медицини у вашому регіоні!


 Що станеться коли не повідомити про хворобу?
Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.


Переглядів: 280
banner