Як навчитися різати цибулю і не плакати: кілька простих та дієвих способів

Поради

Різати цибулю без сліз цілком можливо.

“Хто її роздягає, той сльози проливає”. Цибуля залишила слід не лише у серці кожної господині, але й у народній творчості. А усе завдяки своєму таланту доводити людину до сліз без жодних зусиль. Це ще й боляче: їдкі пари потрапляють в очі і діють не гірше за перцевий газ. Але обійтися без сліз все ж таки можна.

Чому ми плачемо над цибулею

Це усе хімія. Вчені навіть кажуть, що пари, які виділяє цибуля — це хімічна зброя проти мікробів і тварин.

Коли ми розрізаємо цибулю, то пошкоджуємо клітини овоча, вивільняючи фермент алліназу. Він контактує зі сполуками сульфенових кислот, ще одними компонентами цибулі. У результаті утворюється летюча речовина, яка за дією схожа зі сльозогінним газом. І ось коли ця речовина змішується з рідиною на рогівці очей, утворюється сірчана кислота. Саме вона намагається випалити нам очі.

Вчені намагалися вивести такий сорт цибулі, який не буде настільки жорстоко діяти на рогівку. Але поки марно — самі розумієте, є більш важливі турботи.

4 способи позбутися від сліз

Холод

Можливо, ви помічали, що цибулю простіше різати, якщо вона перед цим полежала у холодильнику? Для цього є обґрунтована причина: холодний овоч виділяє менше отруйних парів під час нарізування. Достатньо потримати його 15-20 хвилин у холодильнику. Ніж про всяк випадок теж краще охолодити, а під час нарізування час від часу підставляти під струмінь холодної води.

Вітер

Цибулю радять нарізати за наявності ввімкненого вентилятора, під кондиціонером або хоча б за наявності ввімкненої витяжки. Так токсичні пари розсіюються або частково всмоктуються у систему вентиляції. Вашим очам дістанеться менше — перевірено, працює. Якщо нічого подібного на кухні немає, то можна хоча б свистіти — так ви будете відганяти цибульні пари від обличчя і очей.

Гострота

Гострота ножа, зрозуміло. Чим краще наточений ніж, тим менше пошкоджуються клітини цибулі під час нарізування. Тому й тип інструменту має значення: зазубрений ніж не підійде, він, навпаки, тільки погіршить ситуацію.

Швидкість

Чим швидше ви наріжете цибулю, тим менше парів дістанеться вашим очам. Так, це працює. Але доведеться потренуватися. До речі, чи знаєте ви найшвидший спосіб нарізати цибулю? Це дуже просто, але може здатися незвичайним: спочатку потрібно цибулю помити прямо у шкірці, потім розрізати навпіл. Після цього знімаємо верхній шар лушпиння і обрізаємо хвостики. Корінець залишаємо — це важливо! Потім робимо кілька поздовжніх надрізів, кілька вертикальних і швидко шаткуємо цибулю. У руках залишається тільки корінець, який весь цей час не давав цибулині розвалитися.

Сумнівний спосіб

Деякі люди радять різати цибулю під струменем води. Це, можливо, працює — хоча б тому, що ви будете намагатися триматися подалі від обробної дошки і бризок. Але наскільки це зручно? По-перше, є ризик порізати пальці, по-друге, збирати нарізану цибулю по усій раковині навряд чи комусь сподобається.

А ось це не працює

  1. Різати цибулю поруч із запаленою свічкою або газовою конфоркою, що працює.
  2. Одягати окуляри. Вони повинні закривати буквально усе обличчя цілком, щоб був ефект.
  3. Змащувати ніж і дошку оцтом або лимонним соком перед тим, як різати.
  4. Дихати через рот — по-перше, складно, по-друге, не допомагає.
  5. Класти цибулю у мікрохвильовку на 10-15 секунд перед нарізкою — не працює. Тільки смердіти буде по усій квартирі.
  6. Тримати у роті шматок хліба — без коментарів.

ДжерелоПереглядів: 625
banner