Як не стати жертвою шахраїв — популярна схема з розбитим телефоном

Кримінал

Не ведіться на неї!

На вихідних став у магазині свідком розводки з “розбитим телефоном”. Бачив її вже вдруге. Подумав, що може бути кому — небудь буде корисно дізнатися про це докладніше. Кожен може зіткнутися…

Сценарій такий: ви відчуваєте легкий поштовх, чуєте звук удару і мат, а потім якийсь персонаж хапає вас за руку і починає пред’являти, ніби ви його штовхнули так, що він упустив і розбив телефон. Наїзд вкрай агресивний, супроводжується великою кількістю мату і погрозами.

Зазвичай, тут же з’являються “свідки «або друзі» потерпілого” Доброчесній людині складно витримати такий наїзд з ходу, особливо якщо репетувати починають п’ять людей, і всі загрозливого вигляду. Всі поради з серії “у розмові з гопником скажіть йому те-то і те-то” мені особисто здаються на кшталт рекомендації “якщо на вас напала собака, бийте її кулаком в ніс”. Ага, в ніс ) Весь цей потік криків — професійно відточена тема “перебазарити” шахрая без власного специфічного бекграунду у вас не вийде. Тим більше включається природний механізм “ой, здається, я випадково розбив чужий телефон, як незручно, треба якось виправлятися”. Якби ви дійсно розбили чужий телефон у перехожого, може, і було б незручно.

Але це не той випадок. Отже, якщо жертвою стали ви:

1. Віддайте собі звіт — перед вами не звичайна людина, якій ви випадково завдали шкоди. Перед вами — шахрай. Тому не бійтеся здатися некультурною людиною. Ви не розбивали його телефон — та рухлядь, якою він трясе, просто реквізит. Тому ви не повинні вибачатися, виправдовуватися і щось доводити. Вам не треба «домовлятися» і «вирішувати питання» — вам треба позбутися настирливого крикуна.

2. Вас не будуть бити. Як би не кричав шахрай. Це чисто психічна атака. Всі розводки побудовані на виключно добровільних діях жертви (про це трохи пізніше). Насильство — абсолютно інший жанр. Якби вас хотіли побити і грабувати, то так би і зробили, шарахнули б трубою ззаду по голові, і все. Якщо розводять — бити не будуть.

Якщо ви ще сумніваєтеся, чи не розбили ви і правда хорошій людині телефон, проведіть контрольні тести. Зверніть увагу на те, що у телефону діра в пів екрану, а осколків на місці падіння немає (звичайно, його кидають раз по 10 на дню). Потім зверніть увагу на те, що “потерпілий ” нічого не вимагає сам. Він кричить щось типу “ну і що будемо робити? ти мені телефон розбив, які пропозиції-то будуть? як проблему вирішувати будемо?”.

Якщо ви його запитаєте прямо “чого ти хочеш?”, він відповість “так це я від тебе хочу почути, що робити будемо”. Це відбувається тому, що, як не дивно, але поки, якщо що, формально пред’явити шахраєві нічого — максимум адміністративка за нецензурну лайку в громадському місці. А як тільки він заїкнеться про гроші — це вже вимагання, тобто кримінальна справа.

Тому завдання полягає в тому, щоб жертва сама, відчувши провину, запропонувала гроші. А шахрай ще й змусить себе просити їх прийняти. Пам’ятайте — не станеться нічого, чого ви не зробите добровільно. Таким чином, вам не потрібно вибачатися і говорити про гроші або ще якесь «відшкодування» (віддати натомість свій телефон, наприклад). В принципі, поки ви цього не зробили, вам нічого не загрожує, крім нервування і втрати часу. Вам потрібно запропонувати звернутися в поліцію.

Тільки будьте готові насправді зателефонувати, тому що шахрай для діла спочатку може і як би погодитися. Добропорядний бюргер, який не проговорив в голові п. 1, поліції теж побоюється — а раптом все-таки визнають винним і змусять платити? Не бійтеся, не змусять. Всі поліцейські знають цю розводку, вони будуть на вашому боці. Якщо наберете 112, скаржтеся на «підставу з вимаганням».

Можете також спробувати відразу заявити в лоб: “Чувак, я знаю цю розводку, тобі нічого не світить, тут тобі нічого не запропонують, хоч навиворіт вивернися. Все, не спрацювало, йди шукай інших лохів”. У будь-якому випадку всі питання пропонуйте вирішувати тільки через поліцію, і не бійтеся її дійсно викликати. Коли шахраї втечуть, ну, скасуйте виклик, нічого страшного.

Якщо ви стали свідком подібної ситуації: не проходьте повз. Збентеженій жертві дуже потрібна моральна допомога. Пам’ятайте — вам нічого не загрожує.

Ви можете як мінімум встати поруч з жертвою, відпускати недовірливі репліки і викликати охорону/адміністраторів магазину. Ще краще, як я зробив, можна підійти і сказати» А я теж свідок, ось тут стояв і все бачив, ніхто нікого не штовхав, і наполегливо пропонувати шахраєві варіант “або поліція — або зникни”. Припиняйте всі заїкання жертви про гроші, поясніть всім, що це розводка (пам’ятайте про п.1 і 2).

Шахрай ще трохи порепетує і зникне. Ніхто не хоче засісти у в’язницю, та й наполегливих ніхто не любить, особливо шахраї. Їм легше провернути це знову з більш довірливою жертвою і з меншими шансами потрапити за ґрати. Чим більше стовпиться народу, тим краще. До речі, обидва рази я бачив розводку в людних місцях — такі місця теж вибираються як декорації, для переконливості. Щоб жертва не сумнівалася, що і правда в натовпі когось зачепила.

Будьте пильні, шахраї поруч!

ДжерелоПереглядів: 236
banner