Як треба розповідати про себе на співбесіді

Поради, Територія успіху

Як краще побудувати діалог, щоб не провалити співбесіду.

Звичайно, розмова так чи інакше буде будуватися про такі риси вашої особистості, як обізнаність і досвід в обраному напрямку діяльності, володіння необхідними спеціальними навичками, вміння працювати в команді.

По-перше, продемонструйте свою готовність до такої розмови. Покажіть своїм виглядом, що ви довіряєте співрозмовнику, у вашому конкретному випадку — рекрутеру. Ви маєте бути впевнені у тому, що і він зацікавлений у вашому успішному проходженні співбесіди, адже це він шукає собі працівника.

По-друге, “закладіть в закладки своєї пам’яті” тільки корисну інформацію, яку ви послідовно будете викладати при зустрічі: в ній не повинно бути нічого зайвого, не пов’язаного з вашою майбутньою роботою. Зовсім не обов’язково поки ще сторонній людині знати подробиці вашого особистого життя.

А ось про освіту і недавніх професійних успіхах, корисних уміннях і своїх кар’єрних цілях постарайтеся розповісти докладно і переконливо. При цьому зробіть акцент на тому, чим можуть бути корисні ці ваші аргументи для компанії, якою ви цікавитеся і в якій ви прагнете працювати. Не затягуйте розмову, нехай кожен пункт не займе у вас більше 30 секунд, тоді в сумі ваша розповідь триватиме близько 3-х хвилин.

Давайте спробуємо зупинитися на кожному етапі такої розмови докладніше:

Недавні професійні успіхи

Це найважливіша частина вашого оповідання, підготуйте цю інформацію ретельно, аргументовано, щоб не гальмувати і не ритися в пам’яті на самій співбесіді.

Як побудувати інформацію:

 • Виберіть три-п’ять вдалих проєктів, які ви успішно реалізували і тематика яких співзвучна роботі, яку вам доведеться виконувати на новій посаді.
 • Коротко опишіть їх, зупиняючись лише на значущих реперних точках.
 • Зупиніться на конкретному випадку, де ви точно проявили себе як професіонал.

Постарайтеся уникнути помилок:

 • Не переказуйте вже надане вами на розгляд резюме. Воно буде прочитано пізніше більш уважно і зосереджено. Ваше завдання — зацікавити рекрутера яскравими сторонами Вашої особистості, щоб він повірив, що ви здатні на багато що і дійсно можете бути корисними в компанії.
 • Якщо говорите про свій досвід, обов’язково підкріплюйте свої слова прикладами. В іншому разі співрозмовник може засумніватися в правдивості вашої розповіді.
 • Якщо у вас є маса переваг, що не відносяться до професії, по якій ви наймаєтеся знайти роботу в компанію, не виносьте їх на розгляд роботодавця, який готується прийняти вас на роботу. Не віднімайте його часу і не псуйте враження про себе.

Освіта

Якщо наявність диплома саме по собі необхідно, то вміння показати свою обізнаність в професії і набутий на практиці досвід має не меншу значущість. Підтвердити здобутий професіоналізм вам можуть допомогти виконані проєкти або майстер-класи.

Як побудувати інформацію:

 • Поділіться, чого ви навчилися на останньому місці роботи.
 • Аргументуйте, чим ці знання стануть корисні вам при виконанні нових обов’язків.
 • Позначте своє найбільше досягнення в роботі над найцікавішим (великим) проєктом.

Постарайтеся уникнути помилок:

 • Не слід перераховувати всі етапи вашого навчання, починаючи зі школи. Це зайве: навряд чи шкільні навички сильно допоможуть вам на роботі.
 • Не треба хизуватися червоним дипломом, якщо він у вас є. Його цінність підкріплюється лише професіоналізмом, який слід підтверджувати.
 • Не потрібно озвучувати довгий список курсів і конференцій, відвіданих вами з метою підвищення кваліфікації. Вкажіть останні — і буде зрозуміло, як ви розвиваєтеся у своїй сфері.

Корисні навички

Це саме та інформація, яка принесе вам додаткові бонуси. Якщо ви ще не обросли ними — зосередьтеся на цьому питанні, щоб не відкладати вироблення таких навичок в довгий ящик, а ті, якими володієте, зумійте гідно представити.

Як побудувати інформацію:

 • Напевно 2-3 корисних вміння, які вам знадобляться на новому місці, ви зможете назвати відразу, без запинки, а якщо все ж будуть труднощі, назвіть універсальні: вміння працювати в команді, готовність вчитися новому.
 • Покажіть, що ви розумієте, як ці навички допомагали або допоможуть вам на практиці.
 • Поділіться “секретом”, як ви їх отримали.

Постарайтеся уникнути помилок:

 • Не брешіть про свої навички. Така брехня недовговічна. Вона відкриється чи не на першому завданні.
 • Не афішуйте умінь, які не мають відношення до роботи (якісь досягнення в мистецтві, в кулінарії, в інших хобі). Різнобічна особистість — зовсім не обов’язково професіонал.
 • Не розкидайтеся модними слівцями, які в більшості випадків не лише не додадуть вагомості вашим словам, але і викличуть роздратування оточуючих.

Кар’єрні цілі

Якщо навіть досі питання кар’єрних цілей для вас не було на злобі дня, то якраз прийшов час потурбуватися цим. Цей нюанс в розмові з потенційним роботодавцем допоможе вам показати себе цілеспрямованою людиною.

Як побудувати інформацію:

 • Вивчіть цілі, які узгоджуються з місією компанії; швидше за все, в цьому Вам допоможе її сайт.
 • Співвіднесіть ці заявлені компанією цілі зі своїми і позначте їх узгодженість (сполучуваність).
 • Продемонструйте своє бажання вдосконалюватися і домагатися кар’єрного росту.

Постарайтеся уникнути помилок:

 • Не розповідайте про ваші життєві плани щодо покупки нерухомості, інших придбань, а ще більше того — про сімейні проблеми: все, що не пов’язано з професією, слід під час співбесіди з прийому на роботу опускати. Природно, якщо з якоїсь причини це питання вам не зададуть безпосередньо.
 • Не називайте цілі, які йдуть врозріз з цілепокладаннями компанії; не акцентуйте уваги на тому, що є сфери, в яких ви існуєте незалежно від роботи.
 • Уникайте ситуації, в якій вам довелося б зізнатися у відсутності конкретних цілей. Не позиціонуйте себе неорганізованою людиною, яка не має в житті довгострокових планів. Шукайте себе, щоб ваша лінія життя була більш чітко позначеною.

Причини, чому вас зацікавила компанія

На перший погляд, це наївне питання, проте найчастіше саме воно може викликати прихильність потенційного роботодавця. Але така реакція буде у рекрутера в тому разі, якщо ваша розповідь про те, чим привернула вас вакансія, буде щирою і вселяє довіру.

Як побудувати інформацію:

 • Поділіться, чим вам близькі цілі компанії. Якщо ви їх будете знати і зможете перерахувати, то це покаже, наскільки ви близькі із загальною філософією її діяльності по духу.
 • Розкажіть, як нова посада дозволить вам змінити себе на краще в плані професіоналізму.
 • Спробуйте зробити прогноз про своє майбутнє в цій компанії. Але не замахуйтеся на те, щоб стати першим керівником, це може викликати реакцію відторгнення у співрозмовника від вас як від небажаного конкурента або запідозрити у вас пихатість.

Постарайтеся уникнути помилок:

 • Нехай питання про привабливу зарплату стане далеко не першим у переговорах. Цікавий той здобувач, який спочатку показує свою зацікавленість в гідній роботі, що відкриває можливості реалізації професійних знань і навичок, творчого зростання; вирішення цікавих завдань, а вже потім чекає гідної оплати своєї праці.
 • Не слід робити упор на те, що вас влаштовують хороші люди в колективі, про які ви дізналися з надійних джерел. Ви йдете не заводити друзів, а виконувати свої обов’язки і приносити прибуток компанії. Можете похвалити злагоджену роботу колективу, висловити бажання повчитися у майбутніх колег якимось важливим якостям, але не це головне у вашій майбутній роботі.

Якщо ви прислухаєтеся до цих порад, то ваш діалог з рекрутером не буде зависати на незручні паузи, під час яких інтерес до вас як до особистості буде помітно слабшати;

Навпаки, ваші шанси на успішну співбесіду будуть відчутно збільшуватися.

ДжерелоПереглядів: 212
banner