Як зупинити машину якщо водієві раптово стало погано

Технології

Ми знаємо, що робити.

У таку негарну ситуацію може потрапити кожен. Уявіть, що ви сидите на пасажирському сидінні й раптом розумієте: водій, відключився.

Якщо водій просто заснув — це ще пів біди: ви штовхнете його в бік, заорете, підхопите ослабіле кермо, поки водій не прийде в себе. А ось що робити, якщо людині реально стало зовсім погано? Інфаркт, інсульт — мало що. Руки повисли, голова впала, а машина тим часом продовжує рухатися.

А нам-то що робити? Не в віконце ж вилазити.

Спробувати щось зробити все-таки потрібно. І у жодному разі не треба думати про погане.

Швидко включаємо «аварійку» — це нескладно. Нехай інші водії бачать, що у вас щось йде не так. А от далі дуже багато залежить від того, на якій машині ви знаходитесь. Основних варіантів два: машина або зовсім древня, або суперсучасна. Інші варіанти можна вважати проміжними. Дизельна машина або бензинова — не важливо: пасажир може цього і не знати.

Як зупинити машину з механічною коробкою передач?

Почнемо з першого варіанту: він набагато оптимістичніше. Грубо кажучи, припустимо, що справа відбувається в Жигулях. У цьому разі ми дотягуємося до ключа запалювання (там він ліворуч — і це найважчий випадок). Повертаємо ключ проти годинникової стрілки, але не до кінця, щоб не заблокувати кермо. З цього моменту машина почне гальмувати двигуном — і це добре. Тепер намагаємося притиснутися кудись вправо, наскільки це можливо — все залежить від ситуації. Ідеал — широке узбіччя, тільки де взяти таке… Ще краще — глибокий замет, якщо на вулиці зима. Втім, у ряді випадків має сенс навіть пірнути в кювет, якщо він не дуже схожий на прірву. Ще можна акуратно спробувати пригальмовувати ручником, не відпускаючи його кнопки. Тут головне не зірвати машину в занос, але вже тут як вийде.

Не поспішайте рвати на себе важіль стоянкового гальма: машина може піти в занесення. Дійте обережно.

Як зупинити машину з автоматом?

Варіант другий — з області страшилок. Коробка — автомат, ключ запалювання відсутній (вірніше, він лежить в кишені водія, а замість замка запалювання — кнопка старту), гальмо — електронне. У цьому разі варіантів зупинити машину майже немає — хіба що спробувати перевести селектор коробки в нейтраль. Швидше за все, вам це вдасться. Якщо нога водія продовжує тиснути на газ, то це допоможе припинити подальший розгін. А от якщо на газ ніхто не тисне, то краще нічого не чіпати — нехай потихеньку гальмує двигуном, наскільки це можливо з АКП. Далі — дивитесь пункт перший: хапаємо кермо і намагаємося кудись притиснутися.

Такий «ключ», звичайно, не повернути — і це ускладнює завдання. Але зневірятися не треба.

Як зупинити сучасний, напханий електронікою автомобіль?

Втім, існує ще й третій варіант.

Якщо справа відбувається в сучасному автомобілі «не з дешевих», то дуже може бути, що водій задіяв опцію «автопілот», яка автоматично підтримує дистанцію до попереду їдучого транспорту. Якщо це так, то нам з вами пощастило: відчувши перед носом чийсь зад, машина сама почне гальмувати!

Крім того, багато сучасних машин оснащені ще і системою автоматичного гальмування аж до повної зупинки в разі виникнення перешкоди на дорозі. Такі системи, як правило, включені за замовчуванням. Правда, спрацьовують не завжди так, як хотілося б.

Чого робити не можна?

Чого точно не варто робити, так це намагатися притерти машину до бордюру. Швидше за все, швидкість ви не погасите, а ось перекид через дах можете спровокувати.

Синці та порізи пройдуть — це дрібниці. Ви живі — і це головне.

А ось якщо асфальт сухий, а машина вже йде накатом на невеликій швидкості, то можна спробувати трошки покрутити кермо туди-сюди — тільки акуратно. Вбитих зайців буде два: збільшиться пройдений шлях на тій же ділянці дороги, а інші водії відразу нагострять вуха і будуть намагатися триматися від вас подалі. Гірше від цього не буде.

І останнє. При найменшій підозрі на погане самопочуття не сідайте за кермо, особливо в машині з пасажирами. Якщо не шкода себе, то уявіть, як доведеться іншим.

ДжерелоПереглядів: 212
banner