Жінки в ЗСУ: гендерна рівність чи ефемерне явище?

Без категорії

З 2014 року, а згодом — і після 24 лютого 2022 року питання жінки в армії піднялося. Разом з ним в позитивній прогресії зросла і чисельність військовослужбовиць в лавах ЗСУ.


Жінки в ЗСУ були задовго до початку збройного конфлікту у 2014 році (і ви готові до цієї розмови). Вагома проблема їхньої непомітності була у тому, що до 2016 року посідати бойові посади могли тільки чоловіки. При тому, жінки могли ж виконувати такі ж завдання, але документально обіймати невійськові посади.


Наприкінці листопада 2022 року Резніков зазначає, що майже 60 тисяч жінок проходять службу у ЗСУ. З них 41 тисяча — військовослужбовиці. Безпосередньо в бойових діях беруть участь близько 5 тисяч жінок. Кожна з них відіграє беззаперечну роль у наближенні України до перемоги. Це не лише кухарки, медикині й т.д. Це танкістки, артилеристки, снайперки тощо. Це навчені, підготовані та фізично загартовані жінки-військові, котрі виконують усі завдання на рівні з чоловіками.


Відтепер дедалі більше бойових посад займають жінки. Поступово і побут у зонах бойових дій стає пристосованим для представників обох статей. Жінки почали обіймати навіть ті посади, на яких до цього були тільки чоловіки. Щоб усвідомити це питання локально, варто пригадати про кулеметницю з Верховини Оксану Рубаняк. Як відомо, це єдина жінка у взводі. Проте вона живе у тих же окопах, їсть ті ж сухпайки, виконує ті ж завдання, що й побратими. Наразі дівчині присвоєно військове звання “старшого солдата”.

Фото: Оксана Рубаняк

З початком повномасштабного вторгнення збільшилася й кількість волонтерських організацій, які допомагають, зокрема, жінкам на фронті. Так, на Прикарпатті започаткували проєкт на підтримку військовослужбовиць з Верховинщини — “Верховинка-Верховинці”. В даний період на фронті перебуває близько 20 захисниць з Гуцульщини, для яких і зосереджена допомога. Їм передають усі необхідні речі, зокрема і засоби особистої гігієни, які на передовій є важливими. Такі волонтерські проєкти та організації запроваджують по усій країні задля забезпечення жінок на фронті усім необхідним. Менструація та звичайне дотримання гігієни турбує жінок у тилу, тому важливо мінімізувати ймовірні незручності для військовослужбовиць у зоні бойових дій.


Українцям сьогодні важливо усвідомити, що у лавах ЗСУ несуть службу як чоловіки, так і жінки. Не менш важливо розуміти, що гендерна рівність стосується не лише чисельності жінок в армії, а й усіх інших людських процесів, участь в яких можуть брати представники кожної статі.

 

Ольга БАБЕНКО



Переглядів: 386
banner