Лимони: вся правда і міфи про користь цитрусу
Чи є взагалі користь від лимонів.
Ми звикли вважати, що лимон — хороший домашній засіб від простудних захворювань завдяки вмісту в ньому вітаміну С. Епідемія коронавірусу і зовсім зробила лимони товаром “першого попиту” — багато в чому завдяки тому, що соку лимона, крім іншого, приписується здатність “стимулювати імунітет” і захищати від вірусів і бактерій.
Навесні експертна група закупила лимони у великих мережевих магазинах і перевірила в них вміст вітаміну С — тієї самої “аскорбінки”, заради якої ми і купуємо ці кислі фрукти. Результати не обрадували. Як кажуть фахівці, нормальний вміст аскорбінової кислоти в лимонах — 40 (а за деякими джерелами — 50) мг на 100 грамів продукту. Однак лимони з магазинів виявилися за цим показником далеко не хороші: лідерами виявилися цитруси з Узбекистану з 35 мг/100 г, інші закуплені зразки не наблизилися навіть до цього скромного числа.
Більш того, значна частина досліджених зразків виявилася другим сортом: на кілограм плодів припадав великий відсоток підморожених і підгнилих. Експерти пояснюють причини проблеми досить просто: зараз в магазинах продається в основному торішній урожай, а при тривалому зберіганні вітаміни мають властивість розкладатися, і чим довше зберігається фрукт, тим менший в ньому вміст незамінних нутрієнтів.
Чи є взагалі користь від лимонів?
Але, на жаль, і це ще не все. Давайте поцікавимося, що говорить про користь лимонів наука. Перш за все з’ясовується, що ці сонячні цитруси — далеко не лідери за вмістом вітаміну С і не потрапляють навіть в першу десятку (нагадаємо, цього вітаміну в них 40-50 мг на 100 г).
З доступних нам продуктів з величезним відривом лідирують плоди шипшини — 1250 мг, потім слідує обліпиха (200-800 мг), чорна смородина (180 мг), петрушка (160 мг), солодкий червоний перець (100-250 мг) і кріп (100 мг).
Більш того: слід знати, що вітамін С легко розкладається при високій температурі; якщо ви звикли додавати лимон в гарячий чай або робити з ним інші гарячі напої, то користь торішніх лимонів і зовсім перетворюється в ніщо. Те ж стосується і будь-яких інших проварених фруктів і ягід: варення обліпихи, наприклад, за вмістом вітаміну С зовсім не те ж саме, що свіжі ягоди. У швидкозаморожених продуктах вітаміни зберігаються дещо краще. Так що немає особливого сенсу ганятися за лимонами як джерелом аскорбінки: їх можна замінити іншими продуктами, хоча б зеленню або замороженою обліпихою.
Факти про сам вітамін С
Ми звикли вважати, що цей вітамін, особливо у великих дозах, сприяє швидкому лікуванню сезонних ГРЗ і ГРВІ, а також має якусь імуностимулюючу дію. На жаль, цей ефект “аскорбінки” — скоріше міф: його досліджували багато разів і не отримали істотних підтверджень, що вітамін С дійсно ефективний для лікування і профілактики “простудних” захворювань у звичайних людей; деякі особливості, які заслуговують на увагу, були виявлені тільки у людей, що піддаються екстремальним фізичним навантаженням.
Слід розуміти, що біг підтюпцем або заняття в тренажерному залі до таких навантажень не відносяться: мова йшла про професійних спортсменів — лижників і бігунів-марафонців. Зате інші дослідження демонструють цілком доведений зв’язок між великими дозами вітаміну С і утворенням каменів у нирках, а також насторожують кореляції між безконтрольним прийомом нефізіологічних кількостей цього вітаміну і деякими видами онкологічних захворювань.
Звідки ж з’явився міф про користь лимонів
Звідки взявся міф про користь вітаміну С, добре відомо: пропагандою цього вітаміну, як засобу чи не від усіх хвороб захопився на схилі років двічі нобелівський лауреат Лайнус Полінг. На жаль, авторитет Нобелівки зіграв з громадськістю злий жарт: мало хто знає, що Полінг не займався дослідженнями вітамінів і не працював в області фізіології і медицини; першу Нобелівську премію він отримав “за дослідження природи хімічного зв’язку і її застосування для визначення структури сполук” (дослівна цитата), другу — премію світу — як автор проєкту договору про заборону ядерних випробувань.
Так що на жаль, але від застуди, а тим більше від коронавірусу ні вітамін С, ні лимони не допомагають. Це не означає, що вони зовсім марні: наприклад, при захворюваннях горла тепле кисле пиття дійсно може полегшити стан і надати невелику антибактеріальну дію, бо кисле середовище несприятливе для розмноження бактерій. Однак віруси мають зовсім іншу природу, а коронавірус, який нас мучить вражає не верхні дихальні шляхи, а легені, в які ніяке пиття, звичайно ж, просто не потрапляє. “Чому ж аскорбінку додають в різні засоби від застуди?” — запитаєте ви. Відповідь проста: так вони краще продаються, тому що міф про “чарівну аскорбінку” дуже поширений. Втім, великої шкоди від прийому таких препаратів не буде, особливо якщо у звичайному житті ви їсте недостатньо свіжих овочів, фруктів і зелені.
І від лимонів теж не варто відмовлятися: хоча їх користь і розвінчана, напої з лимоном як мінімум приємні і смачні — навіщо відмовляти собі в задоволенні? А ще з лимонної кісточки можна самому виростити лимонне дерево.
Переглядів: 353