Мобілізація, виплати і інше: що в Україні змінилось з 1 грудня

Суспільство

З 1 грудня відбудуться зміни у деяких сферах життя українців. Підприємцям повернуть податкові перевірки, зміняться правила ввезення гуманітарної допомоги, а церковні свята відзначатимуть за новим календарем.

Що буде з тарифами з 1 грудня

Тарифи на комунальні послуги з 1 грудня залишаться незмінними. Також, тариф на світ у грудні не підвищуватимуть. До кінця опалювального сезону встановлюється єдиний тариф 2,64 грн/кіловат-година для всіх побутових споживачів.

Тариф на газ залишиться на рівні 7,96 гривні за кубометр як мінімум до закінчення опалювального сезону.

Тариф на воду встановлюється окремо у кожній області України. Найнижчі тарифи на водопостачання та водовідведення у Вінницькій, Харківській та Дніпропетровській областях, а найвищі – у Запорізькій області.

Субсидії за комуналку у грудні автоматично продовжать для тих, хто вже отримував їх у листопаді. При цьому субсидії можна позбутися, якщо її власник має не погашену заборгованість по комуналці строком на 2 місяці і довше.

Зміни правил мобілізації

З 1 грудня 2023 року можуть змінити правила мобілізації військовослужбовців та демобілізації військових. В уряді розробляють варіанти вирішення проблем із мобілізацією, і в грудні можуть бути прийняті такі зміни:

 • розширення повноважень ТЦК – їм можуть дозволити вести аудіо та відеозйомку, перевіряти приписні документи;
 • скасування відстрочки від служби для військовозобов’язаних, які здобувають другу чи третю вищу освіту;
 • зміна порядку проходження медкомісії для обмежено придатних осіб;
 • демобілізація військовослужбовців, які служать понад два роки.

Пенсії та прожитковий мінімум

Пенсії в Україні в грудні індексувати не будуть. Наступний перерахунок пенсій заплановано на березень 2024 року. Однак, доплату до пенсій отримають пенсіонери, яким протягом листопада 2023 року виповнилося 70, 75 або 80 років. Розмір надбавки буде наступним:

 • для пенсіонерів 70-75 років – 300 гривень;
 • для пенсіонерів 75-80 років – 456 гривень;
 • для пенсіонерів 80 років та старше – 570 гривень.

Прожитковий мінімум у грудні залишиться незмінним. Його підвищать 1 січня 2024 року – до 2920 гривень. Разом із ним зростуть і мінімальні пенсії.

Податкові перевірки бізнесу

У грудні в Україні частково повернуть податкові перевірки для підприємців, мораторій на які діяв із початку повномасштабної війни. У грудні повернуть планові податкові перевірки для:

 • підприємців, що продають підакцизну продукцію;
 • бізнесу із сфери азартних ігор;
 • платників податків, які надають платіжні та фінансові послуги;
 • не резидентів України, які провадять діяльність через відокремлені підрозділи або постійні представництва.

Для ФОП 1 та 2 групи заборона на перевірки продовжить діяти до 1 грудня 2024 року. Також відстрочка на перевірки є актуальною для підприємців, податкова адреса яких знаходиться на окупованій території або в зоні бойових дій.

Електронна система реєстрації ввезення гуманітарної допомоги

З 1 грудня в Україні запрацює цифровізація ввезення та обліку гуманітарної допомоги. При цьому можливість подавати паперові декларації також залишиться. До 1 квітня 2024 року Благодійні фонди та волонтерські організації зможуть оформлювати гумдопомогу як в електронному, так і паперовому вигляді.

У грудні з’явиться можливість декларувати гумодопомогу в електронній формі. Запроваджується автоматизована система реєстрації гуманітарки, в якій реєструватиметься декларація з унікальним номером, де вказується інформація про найменування та кількість товарів. Організації, які завезли гумдопомогу, зможуть отримувати звіт про її поширення до 15 числа кожного місяця.

Зимові свята

У грудні українці відзначать великі державні та релігійні свята: Новий рік, Різдво, День святого Миколая, Собор Пресвятої Богородиці. При цьому через перехід на сучасний новоюліанський календар звичні дати церковних свят зміняться:

 • День святого Миколая 2023 – 6 грудня;
 • Різдвяний святвечір 2023 – 24 грудня;
 • Різдво 2023 – 25 грудня;
 • Собор Пресвятої Богородиці 2023 – 26 грудня.

Через дію воєнного стану додаткові вихідні на Різдво та Новий рік цього року скасовуються. Але керівники приватних компаній на свій розсуд можуть надати вихідний співробітникам.

ДжерелоПереглядів: 271
banner