Постійне вдосконалення знань у галузі раціональної АБТ – обов’язок кожного клініциста

Суспільство

Відкриття і впровадження у клінічну практику антибіотиків стало найбільшим досягненням медицини ХХ століття.


Пише Голос-Інфо, посилаючись на Івано-Франківський обласний перинатальний центр


Однак поява й поширення резистентності до антибіотиків у багатьох видів бактерій завдала непоправної шкоди здоров’ю мільйонів людей і суттєво ускладнила клінічну практику.


З початком пандемії COVID-19 у 2020 р. споживання антибіотиків суттєво зросло, що ще більше висвітлило цю проблему. Нераціональне застосування антибіотиків може призвести до тяжких наслідків, коли інфекційні хвороби, які зараз швидко та ефективно лікуються з їх допомогою, можуть стати смертельно небезпечними.


Криза бактеріальної стійкості набуває загрозливого характеру, і якщо не реагувати на ситуацію, то, за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, до 2025 р. більша частина антибактеріальних препаратів втратить свою ефективність.


У стратегії стримування поширення АБР неможливо переоцінити раціональне використання АБ у медицині, зокрема в педіатрії. ВООЗ (2016) підкреслює, що медичні працівники мають призначати АБ лише в тих випадках, коли в них дійсно є необхідність, а також пояснювати пацієнтові, як правильно приймати АБ, та попереджати про можливі наслідки неправильного застосування.


Не потрібно призначати АБ при вірусних інфекціях у дітей, зокрема застуді, гострому вірусному риносинуситі, гострому фарингіті (якщо він не стрептококовий), більшості випадків гострого бронхіту.


У цьому разі важливими є рекомендації з догляду за дитиною, симптоматичні засоби за показаннями (наприклад, антипіретики), достатньо широко використовують фітотерапію з доведеною ефективністю.


Понад усякий сумнів, АБ не показані при ГРС вірусної етіології, а саме він переважно має місце в дітей з інфекцією верхніх дихальних шляхів, серед збудників якої домінують риновірус, коронавірус, респіраторно-синцитіальний вірус, аденовірус, віруси грипу, парагрипу тощо.


Безсумнівно, там, де дійсно необхідні АБ, не потрібно шукати їм альтернативу. Значення антимікробних препаратів для практики педіатрії переоцінити неможливо.


Неприпустимо необґрунтоване використання АБ при поширених захворюваннях вірусної етіології в дітей


Стежте за нами в соціальних мережахЮтубТелеграмФейсбук та Інстаграм.


Переглядів: 344
banner