У Франківську відбулась народознавча година “В бібліотеці на Андрія…”

Культура, Події, Суспільство
З давніх-давен серед зимових свят найбільше виділяється своєю неповторністю – свято Андрія, котре припадало на 13 грудня, а цьогоріч відзначається вперше 30 листопада.

Долучились до відзначення свята й працівники абонементу ЦМБ Івано- Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, провівши народознавчу годину “В бібліотеці на Андрія…”
Присутні на заході, знайомились між собою, спілкувались, говорили про свято Андрія, Андріївські вечорниці і традиції їх проведення в різних регіонах України.
Знайомлячи з звичаями та традиціями Дня Андрія, бібліотекарка представила книгу “Пізнай свій обряд” і підкреслила, що цей день вважається днем пам’яті мученицької смерті одного з дванадцяти апостолів Христових – Андрія Первозванного, рідного брата апостола Петра. За церковними легендами, святий проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів поставив хрест зі словами: «Чи бачите гори ці? Повірте мені, на них засяє благодать Божа»
Це свято хоч і церковне, але водночас глибоко пов’язане з народними традиціями, воно є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукали собі пару для майбутнього подружнього життя.
Бібліотекарка ознайомила присутніх з книгами: О.Воропай ”Звичаї нашого народу”, “Традиції і свята українського народу”, “Українці. Свята, традиції, звичаї” та іншими, підкресливши, що звичаї та обряди в день Андрія мають дохристиянський характер: ворожіння, заклинання, ритуальне кусання калити, народні гуляння та обрядові танці, тому в цей день прийнято ворожити, і ворожили, зазвичай, дівчата «на виданні», які понад усе хотіли вийти заміж.
Основна мета обряду ворожби – відгадати, спрогнозувати і отримати щось позитивне, про що мріялося. Основний орієнтир – на щасливе, багате, гідне життя, а таким воно могло стати тоді, коли дівчина в парі. Хоча і ставилися жартома до таких ворожінь, але в глибині душі вірили, що наврочене на Андрія обов’язково справдиться.
Потаємні бажання молодих дівчат не змінились і по сьогодні. Тож в бібліотеці дівчата відгадували ім’я свого судженого, яке бібліотекари вдало заховали серед інших імен в плетеній корзині. А гадання-читання за сторінками книг “Наталка Полтавка”, ” Конотопська відьма” викликало непідробні емоції. Учасники називали сторінки і абзаци із цих книг, а бібліотекарки зачитували книжкові пророцтва.
Всі розуміли, що такі ворожіння, просто дань традиціям і ставилися до них жартома, та в глибині душі кожен думав про щось своє, потаємне та вірив, що наврочене на Андрія обов’язково справдиться.
Тож нехай задумане збувається!
Також бібліотекарка ознайомила присутніх з народними прикмети та приказками свята:
Прикмети.
Як ще до цього дня сніг не випав — зима буде теплою, а як з’явився — холодною;
Якщо напередодні йде сніг, то буде хурделиця цілий тиждень;
Якщо шумить вода в річці, варто чекати на завірюхи;
Якщо вугілля в печі у святковий вечір було червоним — очікували холоднечу, якщо було білим — швидку відлигу.
Приказки
На Андрія треба кожуха-добродія.
На Андрія робиться дівицям надія.
А ще були смачнючі пончики, прянички і чай, бо які ж вечорниці без гощення!
Весело, пізнавально і смачно провели День Андрія, а позабавлявшись, розходились по своїх домівках, та емоції від відзначення цього дня в бібліотеці, залишаться надовго. А може комусь і доля всміхнеться, та гадання на суженого збудуться…


Переглядів: 708
banner