Як правильно просити начальника про підвищення зарплати — поради від експертів

Територія успіху

Найважче говорити про гроші з тими, хто нам їх платить.

Грошові питання в нашій країні — тема табуйована. Сміливо говорити про інтим буває простіше, ніж про заробіток, бонуси на Новий Рік або про прийдешнє звільнення.

Не бійтеся!

Чому в США сусідки легко обговорюють зарплати чоловіків за чашкою чаю, а ми і під тортурами не готові розкрити цю таємницю?

“У протестантській етиці існує переконання “праця гідна винагороди”. А значить, фінансові досягнення в пошані. Нас же історія завжди вчила задовольнятися малим, — пояснює соціолог Ірина Лемешева. — Зауважимо, що в марксистській теорії, яка довго визначала ідеологію нашої країни, як і в православ’ї, прибуток, достаток нерідко виглядають, як щось аморальне. Говорити про свої доходи важко і тому, що при цьому ми мимоволі оцінюємо себе і порівнюємо з іншими. А для людини зі скромною зарплатою і нестійкою самооцінкою це може бути дуже болісно. Або навпаки: високий дохід може дратувати заздрісників, а в суспільстві, де сильний кримінал, — ще й наражати людину на небезпеку”.

Як би парадоксально це не звучало, найскладніше обговорювати гроші саме з тими, хто нам їх платить.

Адекватно оцініть себе

“Спочатку постарайтеся тверезо оцінити свою “вартість”, вивчивши, наприклад, існуючі пропозиції на ринку. Якщо фахівцям із вашим досвідом та знаннями пропонують в середньому на 15% більше, ніж ви отримуєте, то можна обґрунтувати прохання так: “Відтоді, як мені була встановлена ця зарплата, ситуація на ринку змінилася, тому я б хотіла, щоб мій дохід був приведений до середньоринкового рівня”. Природно, що тут потрібні факти з вашого боку, тому запасіться доказами ваших слів”, — радить Гліб Лебедєв, директор із досліджень компанії інтернет-рекрутменту.

Будьте пунктуальні, дотримуйтеся термінів, беріться за складні завдання. Чим більше і краще ви виконуєте свою щоденну роботу, тим логічніше будуть виглядати переговори про надбавку або підвищення.

Правильно виберіть час

Як попросити про надбавку? Недостатньо просто “хотіти підвищення ставки” — важливо враховувати фінансові можливості компанії. Чи є у фірми ресурси, щоб задовольнити ваше прохання? Існує кілька коректних моментів, щоб домовитися про бажане підвищення.

Найкраще робити це у сприятливі для фірми періоди. Інший варіант — постарайтеся дізнатися, коли компанія затверджує бюджет на наступний рік. В іншому разі у керівництва буде незаперечний козир, мовляв, усі рахунки підбиті. Фахівці рекомендують обговорювати це делікатне питання ближче до кінця тижня і в другій половині дня. Зовсім небажано просити надбавку в день зарплати.

Будьте приємними

Не гребуйте найпростішою НЛП-технікою. Будьте доброзичливі, посміхайтеся, сядьте зручно, прийміть відкриту позу, підтримуйте зоровий контакт із опонентом. Ваш настрій і зовнішній вигляд повинен транслювати співрозмовнику: ви прийшли не вимагати, не просити, не благати, А обговорювати.

Обґрунтуйте своє прохання

Якщо ваша зарплата на достатньому рівні, але все одно хочеться більше, висловіть свою готовність взяти на себе нові завдання. Збільшення заробітної плати відбувається відповідно до умов бізнесу і з урахуванням результатів. Коротко викладіть, як старанно і відповідально працювали ви весь цей час, як це позначилося на роботі вашого відділу або всієї компанії. І найголовніше: які ваші ідеї і проєкти допоможуть оптимізувати результати і прибуток.

Універсальна формула росту — “я прошу, а натомість можу дати додаткові переваги”. В іншому разі ваша розмова виглядатиме, як примха: хочу отримувати більше грошей, роблячи ту ж роботу. На завершення скажіть, яку конкретно зарплату (нагадаємо: сума повинна відповідати ринковій ситуації) хочете отримувати.

Поставте питання ребром

Якщо ваші аргументи не здалися переконливими, спробуйте запитати безпосередньо: що ви можете зробити, щоб отримувати більше? Якщо начальник обіцяє “подумати”, уточніть, коли саме ви знову зможете повернутися до цієї розмови.

Відмова

Ризикнути і не отримати бажаного — цілком буденна частина робочого процесу. Причина відмови дуже рідко буває особистою. Більше того: начальство поважає людей, які не бояться рішучих кроків і готові ризикувати. Не опускайте руки.

Може, в цей момент можливості компанії дійсно обмежені. Підготуйте ґрунт для наступного “заходу”: періодично нагадуйте про себе, свої досягнення і про те, що при певному фінансовому стимулюванні ви зможете зробити ще більше. Немає нічого поганого в тому, що ви повернетеся до розмови через пів року.

Як робити не треба!

Головна і дуже поширена помилка — приходити до боса з такими словами: “Я хочу більше отримувати, тому що у мене тепер кредит на машину/діти/ремонт/амбіції”. Це — вірний шлях до безапеляційної відмови. Більше того, це лише погіршить ваше становище в компанії: начальник може подумати, що ви незадоволені своєю роботою і неохоче її виконуєте.

У числі інших помилкових тактик — шантаж (“Або ви мені підвищуєте зарплату, або я звільняюся!”), порівняння з колегами (“Вася працює гірше і менше, а отримує більше!”) або натяк на конкурентів (“А ось у компанії N мені пропонують в два рази більше!”). І, звичайно, не піднімайте питання про підвищення, якщо бачите, що бос у поганому настрої. Є ризик потрапити під гарячу руку!

ДжерелоПереглядів: 244
banner