Як вибрати газовий балончик для самозахисту

Поради, Технології

Газовий балончик — легальний засіб самозахисту, який можна придбати і використовувати без спеціальних дозволів. 

Під час потрапляння в очі його вміст викликає сильний біль і рясну сльозотечу, завдяки чому зловмисник «виходить з ладу» мінімум на 3–5 хвилин, максимум — на півгодини.

У більшості випадків виграного часу цілком вистачає, щоб вирватися, втекти і покликати на допомогу. У цій статті розповімо, які види газових балончиків відносяться до категорії «громадських» і чим вони різняться між собою.

Види газових балончиків

При виборі балончика варто розуміти, що станеться зі зловмисником після розпилення. Ефект залежить від складу розчину-ірританта, який впливає на очі і слизові. Суміш діючих речовин позначається буквами:

 • CS, CR, CN — лакриматори (сльозогінні речовини), що викликають рясну сльозотечу, біль і печіння в області очних орбіт.
 • ОС — екстракт натурального пекучого перцю сильно дратує слизову оболонки очей та викликає больові відчуття. Подібною, але слабшою дією володіє його синтетичний аналог МПК.
 • CR (дибензоксазепін, алготен) — найбільш ефективна отруйна речовина комплексної дії. Здатне спровокувати «море» сліз і нестерпний гострий біль. Дезорієнтує на тривалий час до 30 хвилин. Під час контакту з водою (спробі змити) больові відчуття посилюються.

У продажу можна знайти газові балончики двох категорій — для всіх і тільки для співробітників правоохоронних органів. Засоби другого типу мають набагато більш тривалим і «жорстким» ефектом, оскільки в їх склад входять комбінації різних речовин — наприклад, CS+OC або CR+МПК.

Якщо ви не належите до числа правоохоронців, обирайте між перцем і алготеном. На відміну від лакриматорів, ці речовини однаково ефективно впливають як на людей (в тому числі з алкогольним або наркотичним сп’янінням), так і на тварин.

Який газовий балончик обрати — струменевий або аерозольний

Під час натискання клапана-розпилювача один балончик «видасть» широку хмару, інший — тонкий спрямований струмінь. Вражальна речовина у вигляді аерозолю має більше шансів досягти мети, але далеко не в усьому обсязі. Ірритант у вигляді струменя потрапить в очі в набагато більшій кількості, але тільки при прицільному «пострілі».

Порівняємо два типи балончиків:

 • Ефективна дальність: струмінь — 2–3 метри, аерозоль — 1–2 метри.
 • Вітростійкість: струмінь — висока, аерозоль — відсутня.
 • Де може використовуватися: струмінь — на вулиці і в приміщенні, аерозоль — тільки на відкритому повітрі.
 • Як застосовувати: струмінь — точно прицілитися в очі і довго утримувати клапан, аерозоль — направити в сторону обличчя і розпилити.

До речі: крім перцевих та газових балончиків з рідким вмістом в магазинах можна знайти гібридні варіанти — струменево-пінні і струменево-гелеві. Струмінь заліплює очі як монтажна піна, повністю засліплюючи противника. І якщо від рідкої речовини часто виходить позбутися за допомогою рясних сліз і частого моргання, то від в’язкого — тільки шляхом промивання.

Як використовувати газовий балончик

Діставайте газовий балончик тільки за наявністю реальної загрози з боку зловмисника. Не варто заздалегідь демонструвати засіб захисту з метою налякати, оскільки найбільший ефект досягається при раптовому застосуванні.

Як користуватися:

 • намацайте балончик у кишені і знайдіть великим пальцем клапан-розпилювач;
 • якщо відстань дозволяє, швидко вийміть засіб захисту і розпиліть вміст в обличчя;
 • розпиляючи, поступово відходьте назад, щоб зловмисник не зміг до вас дотягнутися і схопити;
 • якщо отруйна речовина подіяла, намагайтеся скористатися ситуацією і втекти.

Важливо: попередньо потренуйтеся на відкритому повітрі на «тестовому» балончику, щоб визначити оптимальне зусилля натискання і навчитися розпилювати засіб в потрібному напрямку.

ДжерелоПереглядів: 398
banner