Які зміни в організмі відбудуться, якщо ви припините вживати каву

Здоров`я

Відмова від вживання кави може позитивно вплинути на стан здоров’я людини.

Складно уявити початок дня без чашки кави. Капучино, латте, еспресо або американо — вибір кавових напоїв великий. Кава — це не просто ранкова традиція, а своєрідний будильник для жителів мегаполісу. Погодьтеся, бігти на роботу або на чергову зустріч з чашкою улюбленого напою набагато приємніше.

Кава чинить позитивний вплив на організм завдяки великій кількості корисних речовин і елементів у своєму складі — але лише у тому разі, якщо ви вживаєте її у обмеженій кількості. За даними канадських дослідників, на добу можна вживати 400 мг кофеїну (у перекладі на чашки кави — це 4 еспресо).

У одній чашці напою, що бадьорить, містяться:

  • вітаміни групи B — B1, B2, B3, B5 (близько 11 % добової норми);
  • калій, магній, фосфор і марганець;
  • кофеїн (на 1 чашку припадає 95 мг).

Кофеїн відомий як стимулятор активності головного мозку, що підвищує вироблення дофаміну, який знижує втому, активізує увагу, працездатність і швидкість реакції. Але не варто забувати, що надмірне вживання кави може мати негативні наслідки для вашого здоров’я. Давайте розберемося, що станеться з організмом, якщо ви на деякий час відмовитеся від улюбленого напою.

Зниження кавової залежності і звикання

Регулярне вживання 2-3 чашок кави протягом дня розвиває звикання. Чим це може загрожувати? Усі корисні властивості від цього напою, вітаміни і антиоксиданти, припинять працювати повною мірою. Після вживання кави ви не будете відчувати тієї ж активності і працездатності, яка проявлялася раніше. І, навіть навпаки, якщо позбавити вас чашки цього напою на день, ви можете відчути дратівливість, слабкість, головний біль і погіршення самопочуття.

Якщо ви залежні від кави, спробуйте хоча б на тиждень виключити цей напій зі свого раціону і перейти на зелений чай. Такий “детокс” допоможе організму відновитися — ви помітите поліпшення загального стану; до вас повернеться бадьорість, ваша працездатність підвищиться, а сон нормалізується. Якщо ви не можете повністю відмовитися від кави, знизьте хоча б кількість чашок на день.

Нормалізація артеріального тиску

Знову повертаємося до кофеїну, який може як покращувати самопочуття, так і негативно позначатися на загальному стані організму. Ця речовина підвищує тиск, а відбувається це у результаті стимуляції нервової системи.

Артеріальний тиск підвищується на короткий період часу. Найсильніше це буде відчуватися у тих людей, які не звикли до частого вживання кави. Але навіть якщо ви абсолютно здорові і не страждаєте на гіпертонію, вживання більше трьох чашок кави протягом дня також негативно позначиться на вашому тиску.

Позбавлення від безсоння

Ще один пункт не на користь кофеїну: чим вищою є доза кави, тим більше потрібно часу для того, щоб заснути. Безумовно, ефект від кількості кави, випитої перед сном або у другій половині дня, індивідуальний для кожного. Одній людині потрібно випити близько 3-4 чашок для того, щоб позбутися від наполегливого бажання заснути, а іншій вистачить і однієї чашки еспресо для того, щоб “познайомитися” з безсонням.

Зазвичай, кофеїн затримується в крові на 4-5 годин, і це варто враховувати перед черговим вживання кави. Якщо вам зовсім не вдається відмовитися від улюбленого напою, намагайтеся пити його у першій половині дня, а після 14.00 переходити на чай.

Нормалізація роботи травлення

Від кави варто відмовитися людям, які мають рефлюксну хворобу (після вживання того чи іншого продукту, у нашому випадку кави, починається печія, нудота, відрижка, метеоризм, здуття, діарея, хворобливе і утруднене проходження їжі).

Великі дози кави можуть надавати проносний ефект, призводити до розладу травлення. Якщо ви спостерігаєте за собою такі симптоми, варто виключити вживання кави і додати у раціон більше чистої води та трав’яного чаю.

Зниження знервованості і тривожності

Кава підвищує активність роботи головного мозку, є гормоном бадьорості і блокує гормон втоми (аденозин). Однак, перевищення дози може спровокувати інші реакції, а саме підвищену тривожність і знервованість.

Американська Психіатрична Асоціація провела дослідження, під час якого виявила залежність рівня тривожності від частого вживання кофеїну. У експерименті брали участь 25 респондентів. Ті, хто приймав 300 мг кави на день, удвічі частіше відчували стрес порівняно з тими, хто приймав плацебо. Тож якщо ви помічаєте за собою підвищену тривожність, варто обмежити вживання кави або зовсім відмовитися від неї.

Зниження ваги

Цей пункт є актуальним для тих, хто полюбляє пити каву з додаванням вершків або молока. У натуральному еспресо міститься 9 кілокалорій на 100 мл напою. А ось з додаванням, наприклад, коров’ячого молока, загальна кількість калорій збільшується до 74 ккал.

Для порівняння, у межах цієї калорійності ви можете з’їсти 100 г кальмарів, натурального йогурту 1,5 % жирності, манної каші або зеленого горошку. Чашка кави з молоком не належить до категорії напоїв — це вже повноцінний прийом їжі, який варто враховувати під час підрахунку вашої добової кількості калорій. Особливо, якщо ви хочете знизити вагу.

Відновлення водного балансу

Вживання кави виводить рідину з організму. Саме тому разом з маленькою чашкою еспресо подають склянку води. Завзятим кавоманам точно варто випивати протягом дня 2 літри води, або для полегшення підрахунків — на кожну чашку кави припадає 2 склянки води.

Пам’ятайте, що немає шкідливих і корисних продуктів. Найголовніше — це дотримуватися норми і пам’ятати про почуття міри.

ДжерелоПереглядів: 308
banner