Як кішки визначають, котра година?

Наука, Поради

Вони пильно стежать за тим, щоб все в їх житті відбувалося в один і той же час, і прекрасно знають, коли ви вчасно прокинулися на роботу, а коли проспали, коли вчасно видали обід, а коли затрималися за комп’ютером.

Якщо ви коли-небудь прокидалися від дотику лапи кішки до вашого обличчя, за одну хвилину до будильника, або слухали наполегливе пронизливе нявчання, якщо запізнилися з обідом на три хвилини, ви, напевно, дивувалися: як кішки визначають, котра година? Зрештою, у них немає крихітних наручних годин.

Не потрібно переоцінювати інтелект вашої кішки. Але, хоча кішки й не можуть визначити час за годинником, у них присутнє загальне відчуття часу. Вони пильно стежать за тим, щоб все в їх житті відбувалося в один і той же час, і прекрасно знають, коли ви вчасно прокинулися на роботу, а коли проспали, коли вчасно видали обід, а коли затрималися за комп’ютером.

Також як люди, кішки використовують внутрішні й зовнішні сигнали, щоб з’ясувати, в якій часовій точці вони перебувають протягом дня. Наприклад, якщо ви засиділися за роботою і раптом зрозуміли, що сильно зголодніли, навіть без годинника ви зможете визначити, що настав обідній час. Також і кішки можуть судити за ступенем почуття голоду, скільки часу пройшло з моменту сніданку, і саме так вони дізнаються, що скоро обід і треба поквапити з ним господаря.

Ми граємо важливу роль у посиленні певної поведінки, що залежить від часу.

Наприклад, якщо кожен день ви встаєте о 6 ранку на роботу, то кішка звикає, що прийшовши в цей час до вас (навіть за хвилину до будильника), вона отримає свою порцію ласки, а потім буде нагодована. Позитивні асоціації закріплюють поведінку, і ось через місяць кішка вже кожен день, без двох хвилин шість, сидить на краю вашого ліжка.

«А ось якщо кішка почне нявкати в 5 годин ранку (коли вона природним чином прокидається), і вона отримає увагу та в цей час, будь то негативна або позитивна реакція власника, то вона продовжить будити свого власника в цей час (хоча до будильника ще ціла година)». Те ж саме стосується нашого повернення додому з роботи. Кішки знають, що коли ми повернемося додому, ми їх погодуємо, а кішки дуже добре запам’ятовують відрізки часу, пов’язані з чимось позитивним, тим, чого б вони хотіли отримати.

Кішки можуть визначати час навіть без годинника або будильника. Все залежить від їх природних часових ритмів, їх спостереження за зовнішніми сигналами й ознаками, такими як денне світло, ваша поведінка, поведінка оточуючих людей і тварин, і їх внутрішніх сигналів, таких як їхній власний голод, спрага, рівень енергії й т. д.

Якщо ви будете підтримувати для кішки щоденний неухильний режим, який включає годування та ігри по годинах, і будете ігнорувати будь-які спроби виманити кішкою їжу або активну увагу в невстановлені години (наприклад, о 5 ранку), то у вас ніколи не буде проблем з ранніми котячими концертами й безсонними ночами.

Джерело